Kandemir: Ercan Osmani askere çağrıldı ama TBF'ye göre yabancı - BasketFaul.com

Kandemir: Ercan Osmani askere çağrıldı ama TBF'ye göre yabancı

05-06-21 15:10
Beşiktaş Antrenörü, Altyapı ve Yeniden Yapılandırma Direktörü Ahmet Kandemir yönergedeki birçok maddenin kulüpler, oyuncular ve Türk Basketbolu'nun menfaatleri doğrultusunda değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

2006 doğumlu Demir Doğan ve Yağız Aksu'ya ne A Takım'da, ne de BGL takımında oynama izni verilmediğini belirten Kandemir, "Ülkemizde yıllarca yaşı küçültülmüşe göz yumuldu ancak biz iki genç oyuncumuzu küçük oldukları için oynatamadık. TBF'nin görevi gençlere engel getirmek değil, önlerini açmaktır." dedi.

Ercan Osmani'ye Türk lisansı verilmemesini de eleştiren Kandemir bu konuda şunları söyledi:
"15 Yaşında Türkiye'ye gelmiş, Türkiye'de liseyi bitirmiş, sizin bizim kadar Türkçe konuşan, kendisini Türk olarak hisseden ve hayatını Türkiye'de sürdürmeye karar veren Ercan Osmani'ye nasıl Türk lisansı verilmez? Geçenlerde TSK'den Ercan'ı askere çağırdılar, tecil ettirdik ama ligimizde hala yabancı statüsünde oynuyor. Onun Milli Takım'da oynayabilmesi ise tamamen ayrı bir konu ancak vatan hizmetine çağrılan bir kişinin TBF tarafından Türk kabul edilmemesi anlaşılamaz bir konu. Birisi Ahmet Düverioğlu Türk olarak oynarken, Ercan Osmani'nin neden oynayamadığını açıklasın. Ercan Osmani Türk lisansı alsa biz yine yabancı sayısını artırmayacağız, ben bir prensibi tartışıyorum.

Yönergelere göre Türkler, TL bazında anlaşma yapabilir ki Ercan'ın sözleşmesi böyle. Gidin Bobby Dixon veya Shane Larkin'in sözleşmesine bakın. TL ile mi yapılmış, dolar veya euro ile mi?"

Kandemir, kulüplere tanınan yabancı oyuncu sayısının da 7 ile sınırlandırılması gerektiğini ifade edip "Takımlar Avrupa maçlarında istedikleri sayıda yabancıyı geniş kadrolarında bulundursun ama bu sayı lig için sınırlandırılmalı. Anadolu Efes'le, Fenerbahçe ile oynarken karşımıza 10 yabancıdan hangi 5'inin çıkacağını bilemiyoruz. Bu kulüpler ile aramızda bütçesel olarak zaten büyük farklılıklar var, hiç olmazsa kurallar bazında bu takımlara imtiyaz tanınmamalı."  (Basketfaul)

Yorumlar Okunma: 2544