Hakan Yavuz'la 14.'lükten play-off finaline - BasketFaul.com

Hakan Yavuz'la 14.'lükten play-off finaline

05-06-21 21:00
Sene başlarında Semt77 Yalovaspor dokuzuncu haftada 3 galibiyetle ondördüncü sıradaydı ve kurulan iddialı kadroya karşın özellikle oyuncuların özgüvenlerini yitirmiş oldukları gözüküyordu. Yıllardır bu ligde ve hatta BSL'de oynamış oyuncular ile çember arasına dargınlık girmiş gibiydi, herşey yabancılardan beklenir durumdaydı.

O günlerden bugünlere Yalovaspor her hafta üzerine koyarak geldi ve ligin bir diğer çok başarılı takımı Samsunspor ile birlikte play-off finaline yükseldi. Seriyi kimin kazanacağını bilemeyiz ama iki saygı duyulan koçun mücadelesini izleyeceğiz. 

Konuğumuz Semt77 Yalovaspor Koçu Hakan Yavuz... Göreve geldiği ilk günden itibaren yaşadıkları süreci ondan dinleyelim...

* Takımın en büyük eksiği kondisyon konusundaydı. Günümüz basketbolunda kondisyonerin, antrenör kadar önemi var. Önce bir kondisyonerle anlaşıp o açığı kapattık. Şunu biliyordum ki, oyuncular yere ne kadar sağlam basarsa, potansiyellerini o ölçüde ortaya koyarlar.
* İlk başlarda şanssız yenilgiler alsak da takımın gelişmekte olduğunu görüyordum. Ofens düzenlerini ve oyuncuların rollerini belirlerken, savunma anlamında da büyük ilerleme kaydettik ve sezon bittiği zaman Merkezefendi Belediyesi'nden sonra ligin en az sayı yiyen takımı olduk. 
* Sezon içinde herkes gibi covidden ve sakatlıklardan darbe aldık. O dönemde Samsunspor ve Konyaspor'a kaybettik. Uzun oyuncumuz Mike Morrison bir akrabasının öldürülmesi nedeniyle Amerika'ya gitti ve geç döneceğini anlayınca da Yancy Gates'i üçüncü yabancı olarak aldık.
* En sert maçlardan birini Merkezefendi'ye karşı oynadı, o maçı kaybettik ama oynadığımız basketbolla play-off'lara kalacağımızı gördük. O günlerde durumumuz hala belirsizdi ama sonrasında seri yakaladık ve hızla yükseldik. 
* Sezonun sonlarına doğru TBL'yi, play-off'ları çok iyi bilen Gökhan Güney'i teknik ekibe kattık. Güney bireysel olarak oyuncuların eksikleri ile ilgilendi, mental olarak da çok katkı verdi, oyuncular ona çok inandı, yükümüz azaldı ve daha profesyonel bir kadro haline geldik.
* Yalova'ya ilk geldiğimde genel menajer Murat Dönmez, şube sorumlusu Hakan, staffta Dağhan, Tolga, Celil gibi basketbolu bilen insanlar stafftaydı. Hepsi çocukluk arkadaşı olan bu grup Yalova'ya basketbolu sevdirmiş, Semt77 gibi bir sponsorla Yalovaspor'u birleştirince Orbay beyle birlikte organizasyonu güçlendirmişler. Ekipteki herkes çok büyük özveri ve samimiyetle organizasyona yardımcı oldu. Malzemecimiz eski basketbolcu, İngilizce biliyor, tercümanlık yapıyor. Çok kaliteli bir staffımız var. 
* Kariyerimde ilk kez sezon içinde bir sonraki sezon için sözleşme imzaladım. Basketbol aşkıyla hizmet veren çocukluk arkadaşları, bu ortama bizleri de kabul ettiler. Benim profesyonelliğimle onların heyecanı birleşti ve oyuncular da bu emeği görünce işlerine daha sıkı sarıldılar.
* Her hafta iki üç defa 20-25 dakika süren toplantıda staff ve oyuncular en demokratik ortamda fikirlerini söylüyor. Maç planlaması yaparken  herkesi dinliyorum, fikirlerinden yararlanıyorum ama tabii son kararı ben veriyorum. 
* Ayrıca dışarıda akıl danıştığım birkaç basketbol insanı var, onlardan da destek alıyorum.

* Çok iyi bir hava yakaladık. Kulüp ödemeleri zamanında yaparak ve her türlü isteğimizi yerine getirerek yanımızda duruyor. Geldiğimiz noktada 11 kişiyi oynatabiliyorum. Kimse kaç dakika oynadığıyla ilgili değil. Top herkesin eline değdiği için herkes mutlu ve kimse egoist değil.  

Yorumlar Okunma: 4806