Kavgalı maçta kazanan Efes... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Kavgalı maçta kazanan Efes... (Doruk Sözen)

06-06-21 00:37

İSTATİSTİK

Basketbol Süper Ligi final serisi ikinci maçında da kazanan 95-73’lik skorla Efes oldu. Karşılaşmada toplam 5 oyuncunun ihraç edildi. Ribauntları maç boyunca kontrol eden ev sahibi, kısalarının delicilikleriyle ön plana çıktıkları dakikalarda üstünlüğünü sağlıyordu. 23 sayı, 7 ribaunt, 7 asist ile oynaayn MVP Micic’İn yanına bu maçta Beaubois 27 sayıyla dahil oldu.
 
Fenerbahçe maça Micic’i adam değişerek savunarak başladı fakat Larkin’İn de oyuna girmesiyle bundan vazgeçtiler ve bird aha asla denemediler. Bana kalırsa ilk dakikalarda her ne kadar skora yansımasa da Efes hep ana oyun planı dışarısında opsiyonlar aramak zorunda kalıyordu. Eğer sürdürülüp maçın farklı anlarında tekrar denenseydi gidişat daha farklı olabilirdi. 
 
Maça Fenerbahçe topa yoğun baskı yapıp, ilk maçın aksine Micic’i de Vesely’le değişerek savununca Efes’İn yarı saha organizasyonunu aksatmayı başardı. Fakat diğer potadaki tıkanıklık, Guduric’İn konsantrasyon sorunlarıyla birleşince tabelada üstün başlayan taraf Efes oldu. Micic’İn topu hızla elinden çıkardığı pozisyonlarda sorumluluk alan Buğrahan ve Beaubois ikilisi yarı saha üretimini de repertuara ekleyince Efes oyun üstünlüğünü de ele alarak farkı açmaya başladı. Topun De Colo’nun eline değdiği hücum sayısının az olması sebebiyle konuk ekip doğru şutu bulamıyordu. 2.48 kala faul hakkını dolduran Efes’i, topu ısrarla boyalı alana indirip faul alarak akıllıca cezalandıran Fenerbahçe 11/11 FT ile oynayınca aradaki makası kapattı. İlk çeyrek 23-19 ev sahibinin üstünlüğüyle tamamlandı. Hiç üçlük isabeti olmayan ve sadece 4 saha içi isabetiyle oynayan Fenerbahçe’de benchten gelen Ahmet 6 sayıyla öne çıkarken, yayın gerisinden 4/8 ile atan Efes’de Beaubois 11 sayıyla periyodun en skorer oyuncusu oldu. 
 
İkinci çeyreğe daha motive başlayan Guduric üçlüğü yolladıktan sonra yaptığı asistle takımını maçta ilk defa öne geçirdi. 2 faul alarak kenara gelen Ahmet yerine oyuna giren Berkay, Singleton’la eşleşmekte sıkıntı çekerken, 6 dakika kala faul hakkını dolduran rakiplerine kısalarının penetreleriyle zor anlar yaşattılar. Fenerbahçe özellikle Guduric’in birebir savunmasını yukarı çekmesi, show-up’ların da ideal şekilde uygulanabilmesiyle birleşince daha derli toplu gözüküyordu. İki takım da oyunu koplike hale getirmeden aldıkları ilk avantajın üzerine atak etmeye ve faul kollamaya başladıkları dakikalar Efes’in işine gelse de çeyreğe noktayı koyan De Colo geçiş hücumunda bulduğu üçlükle skor 41-37’ye geldi. İki takım da kısa rotasyonundan memnun olmadığı bir ilk yarıyı geride bıraktı. Efes için Micic’in de Larkin’in de maç içi sürekliliği sağlayamamış olması ana problem iken, Fenerbahçe’de hem De Colo’nun skor hacminin düşük kalması hem de Melih (0/7 FG), Perez (0 şut denemesi) ikilisinin hiç katkı verememiş olması can sıkıyordu. 10 sayı, 4 ribaunt, 3 asist + Micic’e yaptığı savunmayla her alanda takımı sürükleyen isim Guduric oldu.     
 
Üçüncü periyota pas temposu yüksek başlayan Fenerbahçe içeriden dışarı çıkardığı paslarla boş üçlükleri hanesine yazdırdı. Efes ise orta mesafe uzmanlarının el üstü şutlarıyla skor üretiyordu. Hemen mola öncesinde Micic’in bel arkası pasını çok sert bir smaçla bitiren Dunston’la ona nazire yaparcasına hemen sonraki pozisyonda Guduric’in asistinde tek elle smacı vuran Ahmet ikilisi bize maçın en heyecanlı sekansını izlettiler. Micic’in drive etmeye ve oyunu yönlendirmeye başladığı dakikalarda onun uzunları da devreye sokması dengeyi bozdu. Singleton’ın 2/2 üçlüğünden sonra Larkin de isabeti el üstü bulunca fark 8’e çıktı. Maçın başından beri beklentileri karşılayan tek oyuncu olan Guduric takımı adına direnen tek oyuncuydu. Üçüncü çeyreğe noktayı 7 saniye kala topu kendi potasından alıp inanılmaz bir deparla turnikeyi bırakan Beaubois koydu. (64-56)
 
Maçın başından beri aranan ekstra kısa katkısı Melih ve Perez ikilisinden eş zamanlı gelince 1 dakika geçmeden fark tek hücuma düştü. Fakat Vesely işler takımı adına tam rayına girmiş gözükürken saçma bir şekilde 2. Teknik faulünü alarak oyundan ihraç edildi. Çok pahalıya patlayacağı bariz olan bu acemi hatadan sonra Micic bir buçuk dakikaya sığrdırdığı 6 sayı, bir de asistle üstündeki baskıyı yok sayıyordu. Fakat Biberovic’in sorumluluk alması ilk şokun atlatılmasını sağladı. Fakat fark 2’ye düşünce alınan koç Ataman’ın molasından Micic, Larkin ikilisinin sayılarıyla dönünce farkı tekrar 8’e çıkardılar. Bu sırada Singleton hücum ribaundu alıp, basketfaulü yaptırdıktan sonra kendisine topu atan Melih’le sert bir tartışma yaşadı. Oyuncuların birbirine girdiği anları, hakemler pozisyonun tekrarını izlerken dakikalarca göstermeyen rejinin sınıfta kaldığını da belirtmek isterim. Hakemler uzun süren tartışmadan sonra olayın baş aktörleri Melih ve Singleton’ın yanı sıra kenardan sahaya giren Alex Perez, Ahmet Düverioğlu ve Yiğit Onan'ı kurallar gereği attılar. Ayrıca hakemlerin maçın gidişatını kesip, aşırı uzun süre tartışması da seyir zevkini tamamen dibe çekti. Ardından gelen serbest atışlarla fark Efes Lehine 13’e kadar çıktı. (3.15 kala) Maçı Efes 95-73 kazandı ve seride durumu 2-0’a getirdi. 
 
Öne Çıkanlar: 
 
Efes: 
Micic: 23 sayı, 7 ribaunt, 7 asist, Beaubois: 27 sayı, 4 üçlük, Singleton: 15 sayı, 6 ribaunt, Larkin: 11 sayı, 3 ribaunt, 4 asist
 
Fenerbahçe: 
De Colo: 14 sayı, 6 ribaunt, 6 asist, Guduric: 13 sayı, 5 ribaunt, 5 asist
 
 

Yorumlar Okunma: 2658