Ağırbaşoğlu: Ümitler Ligi kurmanın zamanı geldi - BasketFaul.com

Ağırbaşoğlu: Ümitler Ligi kurmanın zamanı geldi

07-06-21 14:50
Fenerbahçe Basketbol Altyapı Sorumlusu Metin Ağırbaşoğlu, Ayak Çizgi programının konuğu oldu ve soruları yanıtladı.

* Bublle'lara gitmeden önce çok iyi hazırlandık. Kondisyon, teknik, taktik, lojistik destek anlamında, malzemeci Erkan Abi'den Sağlık ekibine, A Takım Asistan Koçu Erdem Can'a kadar herkes yanımızda oldu. 
* Potansiyelli bir kadromuz var ve savunma ve kazanma arzusu da olunca yenilmeden şampiyonluğu kazandık. TOFAŞ da şampiyon olabilirdi. Şans basketiyle kazandık ama oyuncular heyecanın yarattığı baskı ile kendi oyunlarını tam olarak çıkaramadılar.
* Genç oyuncularla TBL'e oynamak için geçen sezon  bir girişimimiz olmuştu. 2015'te EBBL'de oynamış ve faydalarını görmüştük. 
* BGL faydalı bir oluşum, bu sayede bir oyuncu havuzu oluştu ama bana göre misyonunu tamamladı. Bir Ümitler Ligi olmasının daha verimli olacağını düşünüyorum. Bu sayede kulüplerin A Takıma düşündükleri oyuncularla ilgili soru işaretleri kalmayacak. Bu olmayacaksa kulüplere TBL veya TB2L için ikinci bir takım kurma fırsatı verilmeli.
* Euroleague oynayan takımlar Next Generation'da gençleriyle mücadele ediyor. Real Madrtid'de bir İspanyol dışında hepsi devşirme. Doğru devşirmelerin basketbolumuza katkı vereceği kanaatindeyim. Oyuncuların rekabete girmesi açısından önemli, bundan Milli Takımlar da fayda sağlar.
* Basketbol camiası entellektüel açıdan diğer camialara göre iki adım önde. Antrenörler yabancı yayınları okuyacak kadar yabancı lisan bilmeli.
* Geçmişte oyuncuların spor-okul ilişkisi doğru yürütemedik ve okula gitmeden sınıf geçerler oldu. Bizde eğitim ön planda ve örneğin BGL oyuncularımızın hepsi iyi okullarda okuyor ve hepsi yabancı lisan biliyor.
* Çocukların Amerika'da oynama isteği, basketbolumuzdaki boşluktan kaynaklanıyor. 18 yaşındayken ilerisini göremeyenler basketbol anlamında bu alternatifi değerlendiriyor. 
* Minik, küçük, yıldız, genç A takımda herkesin guard olarak yetişmesi, iyi şut mekaniğine sahip olmaları, oyun görüşü dikkat ettiğimiz konular.

* Altyapılarda genç takıma kadar alan savunması yapılmamalı. 

Yorumlar Okunma: 1712