Mariya Melek ve Zeyno Işıl Amerika yolcusu - BasketFaul.com

Mariya Melek ve Zeyno Işıl Amerika yolcusu

07-06-21 16:34
U16 Kız Milli Takımımızın 2 genç yeteneği, aynı zamanda Garanti BBVA BGL liginin en iyi 5’inde yer alan isimlerden Mariya Melek Taşer (Çankaya Üniversitesi) ve Zeyno Işıl Şeren (BOTAŞ Gelişim), elde ettikleri sporcu bursu ile ülkemizi ABD’de temsil edecekler.

2003 doğumlu olan 1.75 boyundaki skorer guard Mariya Melek Taşer, University of Texas Rio Grande Valley (UTRGV)’de forma giyecek.

Basketbola 9 yaşında Çankaya Üniversitesi Spor Kulübü’nde başlayan oyuncu, bu kulübün alt yapısında okullar Türkiye 1.’liği, Türkiye U16 Şampiyonluğu, U14 Türkiye 3.’lüğü ve son olarak da BGL 2.’liği gibi önemli başarılar elde etti.
Şutör özellikleri ile ön plana çıkan oyuncu ayrıca U15 Türkiye Şampiyonası’nda en iyi forvet ödülüne de layık görülürken, 2019-2020 senesinde U16 Avrupa Basketbol Şampiyonası kadrosunda da kendisine yer buldu.

Melek Taşer “Benim için eğitimle basketbolu bir arada götürebilmek çok önemli bir hedefti. Çankaya Üniversitesi Spor Kulübü ve Arı Okulları iş birliği, bana ilk ve orta öğrenimimde bu fırsatı sundu. Üniversite için en önemli hayalim ise, bu birlikteliği ABD'de devam ettirebilmekti. Hem eğitim almak hem yabancı dilimi geliştirmek ve hem de farklı kültürlere yerinde şahit olarak, D1 seviyesinde basketbol oynayabilmek küçük yaştan beri önemli hedeflerim arasındaydı. Bu zamana kadar benim kariyerimde emeği olan tüm takımlara, değerli hocalarıma, aileme ve PSA ekibine teşekkür ederim.” dedi.

2003 doğumlu ve 1.76 boyundaki bir başka yetenek olan skorer guard Zeyno Işıl Şeren ise University of New Mexico forması ile ülkemizi temsil etmeye hazırlanıyor.

Basketbola 4. sınıfta, aynı zamanda öğrencisi de olduğu TED Ankara Koleji Spor Okulu’nda başlayan Şeren, 2016 yılında Küçük Kızlar Türkiye Şampiyonası’nda 3. oldu. Lisede Nesibe Aydın Spor Kulübü’nün yıldız takımında oynayan oyuncu, 2018 senesinde Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonası’nda 3. olurken, aynı zamanda şampiyonanın da en iyi forveti seçildi.

Zeyno Işıl Şeren, 2018-2019 sezonunda Çankaya Üniversitesi Spor Kulübü’nün yıldız ve genç takımlarında oynadı.

2019 yazında milli takımla birlikte Bakü’de düzenlenen EYOF Gençlik Olimpiyatları ve U16 Avrupa Şampiyonası’nda oynayan oyuncu, 2019-2020 sezonunda, TKBL’de mücadele eden BOTAŞ Gelişim takımında ve genç milli takımımızda mücadele etti.

2020-2021 sezonunu yine bu takımda geçiren oyuncu, aynı zamanda BGL takımında görev aldı ve BGL’nin düzenlendiği ilk senede şampiyon olan BOTAŞ Gelişim takımının en önemli isimlerinden biri olarak, turnuvanın en iyi 5’ine seçildi. Oyuncu, ligi 15.0 sayı, 5.4 asist, 7.0 ribaund ve 3.0 top çalma ortalamalarıyla tamamlayarak dikkatleri üzerine çekti.

Zeyno Işıl Şeren: "Beni zorlu bir rekabetin beklediğinin farkındayım. Bu yüzden hem eğitim ve hem basketbol hayatımda başarılı olmak için çok çalışacağım. Üniversite bittikten sonra da, basketbolun asıl işimin olması ve profesyonel şekilde oynamak istiyorum.” diye konuştu. 

Yorumlar Okunma: 1686