Kandemir'le A'dan Z'ye Beşiktaş... Şehmus'un durumu... - BasketFaul.com

Kandemir'le A'dan Z'ye Beşiktaş... Şehmus'un durumu...

13-06-21 17:02
Ahmet Kandemir'le Beşiktaş'tan başlayıp yönergeleri, Alperen ve Şehmus'un durumlarını içine alan bir röportaj yaptık. İşte Kandemir'in yanıtları...

Sezona Altyapı ve Yeniden Yapılandırma Direktörü olarak başladınız, sonra bunların yanına "başantrenör" eklemesi yapıldı. Yeni sezona hangi titr ile başlayacaksınız?

BANA KALSA SADECE GENEL DİREKTÖRLÜK YAPARIM
Önceki sezon ortasında Burak Hoca antrenördü, ben genel koordinatördüm, bu benim talebimdi. Sezona da bu şekilde başladık. Lige 0-6 ile başlayınca Burak hoca bir blokçu uzun ile tecrübeli guard alınmazsa 2. Lige düşebileceğimizi söyledi ve fikir ayrılığına düştük. Başkan da 0-6'dan endişelendi ve bazı antrenörlerle yaptığımız görüşmelerden sonuç alamayınca bana "Sen çıkacaksın." dedi. Önümüzdeki sezon nasıl devam edeceğime ben karar veremem, yönetim karar verir. Ancak kadro değişmeyeceği, sadece birkaç yabancı transferi yapacağımız için acelemiz de yok. Bana bırakırlarsa sadece genel direktör olarak devam etmek isterim. 

ALTYAPI İÇİN YATAKHANE VE YENİ SALON
Bandırmalı gençleri paket olarak aldınız ve doğal olarak genç bir kadronuz oldu. Bunu bir kulüp politikası olarak ne kadar sürdüreceksiniz? Kendi altyapınızdan yetişen gençleri ne zaman görmeye başlayacağız?

Ahmet Gürgen ve Alp Baydar altyapıda Banvit modelini oluşturmaya çalışıyor, altyapıya antrenör takviyesi de yapacağız. Bütün Anadolu'yu tarayıp yetenekli gençleri Beşiktaş'a ve Türk Basketbolu'na kazandırmaya çalışacağız. Akatlar'da 18 kişilik yatakhane ve sağlık merkezi dışında, altyapı için bir salon yapıyoruz... Banvit'in düzenini Akatlar'da kuruyoruz. Alperen'den gelecek paranın önemli bölümünü altyapıya yatıraracağız.
Sadece A Milli Takım'da değil, U14 ve U16 Milli Takımlarında'da çok önemli oyuncularımız var. Veliler çocuklarını öncelikli olarak Beşiktaş'a getirmek istiyor, gençler de Beşiktaş'a koşuyor...

Pandemi nedeniyle altyapı oyuncuları son bir buçuk yılı oynamadan geçirdi. Kaybettiğimiz süreyi telafi etmek için bu çocukları, yeni kuracağımız TB2L takımında oynatacağız. Bu jenerasyonun pandemiden dolayı kaybedilmesine gönlümüz razı değil.

BORÇLAR YÜZÜNDEN TBF'DEN BİR KURUŞ ALAMADIK
Beşiktaş yıllarca ödemeleri zamanında yapmadığı için FIBA'da dosyası en kabarık kulüp idi. Şimdi bu borcu sıfırlamaya çalışıyorsunuz. Borç ne zaman biter? Borç bittikten sonra hedefler değişir mi?

Çok sayıda sporcu, antrenör dava açmış, bütün davaları kaybetmişsin, reel alacakların üzerine masraflar binmiş ve borç büyümüş. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Hacizler, transfer yasakları ile Beşiktaş iflas etmiş bir şirketti. Hacizlerden dolayı TBF gelirinden 1 kuruş alamadık. BAT'ta milyonlarca dolarlık dosyamız vardı. Sanırım bu ay sonunda bütün borçlarımız sıfırlanmış olacak. Ayrıca yabancıların primleri dışında bu sezon herkese bütün ödemelerini yaptık, prim borçları da çok yakında ödenecek.  

Ivanovic döneminde neredeyse 300 bin doların altında yerli oyuncu sözleşmesi yapılmamış. Bu yönetim olduğu sürece, basketbolda sezon bittiğinde kimseye borcumuz olmaz, uçuk transferler de yapılmaz.

HEDEF 2 SENE SONRA TAMAMEN YERLİ KADRO
Dışardan yerli oyuncu almayacak kadar kaliteli gençlerimiz var, görevimiz onları daha iyi duruma getirmek. Dışardan yerli oyuncu alacaksak da çok büyük bir ihtiyaç olmalı. Pandemi nedeniyle basketbol kamuoyunun çok yeterince tanıyamadığı 2004-05-06 jenerasyonumuzda yıldız olabilecek oyuncular var.

Hedefimiz 2 sene sonra hiç yabancı almadan, tamamen yerli kadroyla Şampiyonlar Ligi'nde oynamak ve Türkiye'de iddialı olabilmek. 

ERCAN OSMANİ'NİN DURUMU
Ercan Osmani'nin askere çağrıldığını ama buna karşın Türk lisansıyla oynayamadığını belirtip eleştiri getirdiniz. Bu konuyu biraz daha açar mısın?

Devşirme yönetmeliği karmakarışık. Şu andaki devşirmelerin hangi statüde olduğunu bilmiyoruz bilmiyoruz. Buna karşılık Ercan Osmani vergi veriyor, askere çağrılıyor, oy kullanıyor ama onun da neden Türk olarak oynayamadığını bilmiyoruz. Ercan Osmani Milli Takıma da çağrıldı, köpek ısırmasa önceki milli takım kampındaydı ama lisansı yabancı.

Yabancı kontenjanında sıkıntımız yok, yani Ercan Türk lisansıyla oynasa fazla yabancı getirecek değiliz. Zaten seneye kontratı da bitiyor. Konu bizi değil, daha çok Ercan Osmani'yi ilgilendiriyor ve hak etmediği bir durumla karşı karşıya olduğunu düşünüyoruz. 

Devşirmelerin Efes ve Fenerbahçe'de oynaması tesadüfi mi? Milli Takımda oynamaları için devşiriyoruz, oynamıyorlarsa o hak da kalksın.. Her sene bir oyuncu devşirirsek nereye gidecek bu iş? 

CEZALAR FUTBOLUN BİLE ÜZERİNDE
Sadece Ercan Osmani'nin durumu değil başka konularla ilgili de yönergelerin değişmesi gerektiğini söylemiştiniz...

Mesela Disiplin Kurulu cezaları... Cezalar futboldan da fazla, abartılı rakamlarda.. Kulüplerin gelir azalmış buna karşın cezalar insaf ölçüleri dışında. TBF'nin birinci amacı kulüpleri yaşatmak olmalı. 

DONCİC BİZDEKİ YÖNETMELİKLERLE DONCİC OLAMAZDI
2006'lı oyuncular bütün sene A Takım'la antrenman yaptı ancak bunları ne A Takım'da, ne de BGL'de oynatamadık. Yerel ligler de pandemi nedeniyle iptal edilince bazıları sadece Avrupa Kupalarında oynayabildi. Elinizde 14-15 yaşında müthiş yetenekler varsa bunun önünü açmalıyız. Aksi halde yıldız oyuncu olamaz. Doncic bizdeki yönergelerle Doncic olamazdı. 2006 doğumlu Demir Doğan ve Yağız Aksu, 2005 doğumlu Oğuzhan Göktepe çok yetenekli çocuklar. Tabii başkaları da var ve önlerindeki yönetmelik engelleri kaldırılmalı. 2004 doğumlu 2.16'lık Samet A Takım'da fazla süre almasa da çok büyük gelişim gösterdi. Yaşı küçük diye A takımda oynayamaz kuralı olmamalı. Oynayabilecek durumda değilse, zaten takımı oynatmaz.
  
Anadolu Efes ve Fenerbahçe'de 10-11 yabancı var ve bu durum özellikle play off'larda haksız rekabete yol açıyor. 2 günde maç yapılırken bu takımlar yabancılarını dinlendirme şansı bulabiliyor. Yabancı lisans sayısı sınırlanmalı, maçtan bir veya iki gün önce de maç kadrosundaki yabancıların isimleri vermeli. Sahaya çıkıyoruz ama kimlere karşı oynayacağımızı bilmiyoruz, tabii rakibe dönük hazırlık da yapamıyoruz. 

ALPEREN NBA'DE 4 DE OYNAR
Alperen büyük olasılıkla draft edilecek ve NBA'e gidecek. Bir yıl daha Beşiktaş'ta oynamalı mıydı? Teknik açıdan analiz yapsanız Alperen'i eksi ve artılarıyla nasıl anlatırsınız?

Alperen'in çok hedefleri var, aşırı özgüveni var. Draftlara bir sene sonra girebilirdi o bu yıl iyi yerden seçileceğini düşünüyor. NBA'e gitmemesi durumunda bizdeki yeri hazır.

Basketbol açısından burada bir yıl daha kalsa kendisi için daha iyi olur ama fiziksel olarak da Amerika'da daha fazla gelişim gösterir.
.
İçgüdüsel ribaund özelliği var, topun nereye sekeceğini biliyor Parmak uzu hassasiyeti müthiş, savunmada nerede duracağını biliyor, hücumda doğru seçimler yapabiliyor. Dışarıda oynayabilecek silahı da var. NBA'de içerde buradaki gibi rahat edemez, şutunu çok geliştireceğini, 4 gibi de oynayacağını düşünüyorum. Ayakları yavaş deniyor ama kısa mesafede patlayıcılığı çok yüksek. Ayrıca ribaund alıp topu ön sahaya götürüp, hücumu başlatma özelliği de var.

ŞEHMUS'UN YOLU DA NBA'E ÇIKAR
Şehmus'u Fenerbahçe ve Anadolu Efes istiyor. Şehmus gider mi, kalır mı? İşin maddi boyutu dışında kendi basketbolu için bir yıl daha kalmasında fayda var mı?

Türk oyuncular Beşiktaş'ta oynadığı için bu tür durumlarla gelecekte de karşılaşacağız. Şehmus'u satıp para kazanalım diye yola çıkmadık. Gidecekse de üç tarafın da, yani alan ve verecek olan kulüplerle kendisinin mutlu olması lazım. Alperen de, Şehmus da daha önce de Bandırma'da süre aldı ancak süre almak başka şey, rol almak, top kullanmak başka şey. Bu nedenle yerliler Beşiktaş'ta büyük gelişim gösteriyor. 

Şehmus'un para kazanacak zamanı var ama oyunu oturtması için en az bir yıl daha burada oynamasında kendisi açısından fayda var. Biz kalmasını isteriz ama kafasını karıştırdılar. Şehmus zaman içinde her Eurolegaue takımında rahat oynar ve sonunda da NBA'e gider. Yeter ki kendisini bozmasın, sporcu olarak çalışmaya devam etsin. Atletizmi, asist özelliği, geliştirdiği şutu, savunması ile komple bir oyuncu. 

TBF HATAYI KABULLENEMEDİ
Son olarak söylemek istedikleriniz...
Yabancıya karşı değilim, sayısına da takılmıyorum ama yerli oynatanların ciddi şekilde teşvik edilmesi gerekiyor. Yıllarca BSL'de sayısız takım oynadı, ne faydaları oldu? Buna karşın yerli oyunculara süre verenler desteklenmeli... Herke transfer peşinde ve kimse aynı takımda 2-3 sene oynayamıyor. Şurası muhakkak ki harcanan paranın basketbol olarak karşılığı alınamıyor, yatırım yapmayı para yatırmak zannediyoruz. Bilgin yoksa parayı çarşur edersin, kendi oyuncunu da yetiştiremezsin. 

TOFAŞ maçındaki kural hatasını TBF örtmeye çalıştı. Hata olur, bunu hepiniz yapabiliriz ama hata yaptığımızı da kabul etmemiz gerekir. Bu maçtaki hata ne ilk, ne de son olacak... Ama TBF hala puan cetvelini değiştiremedi.

İtirazımız kabul de edilse, ret de edilse TOFAŞ eşleşmemiz değişmeyecek, sadece sıralarımız değişecekti. Bu seri üçüncü maça uzayıp, Bursa'da oynayacağımız son maçı kaybetsek yapacağımız yeniş başvuru sonunda lig bitmezdi. (Basketfaul)

Yorumlar Okunma: 6767