İşin Anahtarı (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

İşin Anahtarı (Hayri Pekergin)

18-06-21 00:42

Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası ilk maçında Kadın Milli Takımı Slovenya önünde en kötümser beklentilerin de altında kalan bir oyun sergileyerek 72-47 mağlup oldu. 


İlk yarı Slovenya Oblak ve Baric’in yönlendirdiği hücumlarla 8 ayrı oyuncudan sayı bulurken Millilerimiz kritik anlarda yapılan top kayıplarıyla hücum ritmini bir türlü yakalayamadı. 

İlk çeyreğin sonlarına doğru savunma kaynaklı sayılar bulsak da ritimde devamlılık sağlayamayınca hızlı hücumlarla potamıza gelen Slovenya kontrolü elinde tuttu. 

Her hücumda Hollingsworth’ü aradığımızı çabuk keşfeden Slovenler boyalı alana giden pas yollarını kapatınca top kayıpları devam etti. 

İlk yarıda 2 sayı bölgesinde rakibin şut başarısının %63 olması Oblak – Baric odaklı savunma anlayışının ve alan savunmasının verimsizliğinin göstergesiydi. 

İkinci yarıda top kayıpları devam ederken içeri erken yapılan penetrelerle sayılar bulduk. Hem alan hem m/m savunmalarda rakibin potaya gitmesini önleyemeyince Slovenler turnike ve içerden dışarı çıkan penetre paslarla kolay üç sayı isabetleri buldu. 

3.Çeyreğin sonunda Slovenya’da Baric ve Evans’ın aynı anda dışarıda olduğu bölümde hücumda Hollingsworth dışında varlık gösteremeyince Oblak’ın liderliğindeki Slovenler farkın tek hanelere düşmesine izin vermedi. 

Son çeyrek hatırlamak istemeyeceğimiz bir oyun ve skora sahne oldu. Oyunun her iki yönünde ritim kaybeden Kadın Basketbol Milli Takımı çok yorulan Quanitra kenara gittikten sonra tamamen durdu. 

Son beş dakikada yalnızca Bahar Çağlar’ın bitime 15 saniye kala gelen çizgi isabeti ile 1 sayı bulabildik. 

Slovenler Baric, etkisi giderek artan Lisec ve Friskovec liderliğinde farkı giderek açtı maçı 72-47 kazandı. 


 
Maçı analiz ettiğimizde geçtiğimiz hafta oynanan ve çok farklı skorlarla kaybedilen İspanya (83-44) ve İtalya (75-41) hazırlık maçlarının takımın kendine güveni üzerinde çok olumsuz etki yaptığını görüyoruz. 

Öyle ki Sovenya önünde, 2 sayıdan fazla skor katkısı olan oyuncu sayımız yalnızca beş isimle sınırlı kaldı.  

Kenardan gelen oyuncularımızın sorumluluk almaktan çok hata yapmamak için oynadığı apaçık ortadaydı. Güven eksikliğimiz vardı. 

Bu durum çoğu oyuncumuzun Türkiye Ligindeki ortalama performanslarının bile altında kalmasına ve üste üste 3. maçta 50 sayı seviyesinin altında bir skorla maçı bitirmemize yol açtı. 

Işıl Alben ve Tilbe Şenyürek gibi iki önemli oyuncusu kadroda yer alamayan Kadın Basketbol Milli Takımı son rötuşların yapılacağı nihai hazırlık maçlarında daha yumuşak rakipler seçmeliydi. 

Bu ultra zor hazırlık maçlarının bu kadro için çok büyük bir strateji hatası olduğu Slovenya maçında ortaya konan güven ve performans parametreleri ile görüldü.  

Diğer taraftan, ben şahsen duymadım ama yayını izlerken coach Ceyhun Yıldızoğlu’nun turnuva öncesi son açıklamasında “İşin Anahtarının Savunmamız Olduğunu” belirttiği ifade edildi.   
 
Bugünün giderek çok yönlü ve sofistike hale gelen basketbolunda böyle tek katmanlı felsefelerin işlemesi ne yazık ki “artık” çok zor. 

Örneğin, Slovenya önünde güvenli, dengeli ve etkili bir hücum ortaya koyamadığımız için savunmada iyi olduğumuz anlarda bile oyunu kontrol edemedik. 
  
Peki İşin Anahtarı ne derseniz?

Güven ve kararlılık. 

Oyuncularımız önce hücumda kendine güvenecek sonra da arkadaşlarına. Hata yapmaktan, eleştirilmekten çekinmeyecek.  

Grubumuzun diğer maçında Bosna Hersek (Jonquel Jones’lu kadrosuyla) çoğu “ilgili” tarafından ilk beş adayı olarak gösterilen Belçika’yı son çeyrekte darmadağan ederek 70-55 mağlup etti. 

İşin içinde yaşayanlar bilir. Bilmeleri de gerekir.

Sporda dün yoktur. Bugün ise saat 23:59:59’da biter. 

Sporda hele böyle turnuvalarda yarına bakmak gerekir. 

Milli Takım yetkililerin yapması gereken Slovenya maçını geride bırakıp yarın oynanacak Bosna Hersek maçına odaklanmak.  

Oyuncularımız kendilerine güvenle sahaya çıkar, sorumluluk (risk) alarak oynarsa Bosna Hersek önünde iki rakamlı bir fark ile kazanmamak için hiçbir neden yok. 

Yeter ki kendimiz gibi oynayalım. 

twitter: @hayripekergin

Yorumlar Okunma: 3663