Beşiktaş'ın yeni uzununu tanıyalım! (Yasin Yıldırım) - BasketFaul.com

Beşiktaş'ın yeni uzununu tanıyalım! (Yasin Yıldırım)

19-06-21 14:16

Ciddi bir süredir Asya basketbol liglerini takip ediyorum ve bunu bazen insanlara açıklamakta zorluk çekiyorum. Sonunda yıllar süren bilgi birikimi ilk kez işe yaradı. Beşiktaş'ın yeni transferi Dedric Lawson Kore Liginden aşina olduğum bir isim.


Dedric Lawson aslında Asya basketbolunun tam olarak istediği türde bir uzun. Yerel oyuncuların fiziksel olarak sıkıntılarının olması nedeniyle oyunu domine edecek fakat biraz undersize uzun Amerikalılar orada çok iş yapıyor. Dedric Lawson da tam olarak bunu karşılıyor. 2.06 boyuyla pek uzun olmasa da rakiplerine karşı fiziksel üstünlüğünü çok iyi kullanarak gayet iyi bir sezon geçirdi. Son derece aktif bir oyuncu olan Lawson hem topla oynayabiliyor hem de pick&pop noktasında çok iyi bir uzun partner. Üçlük çizgisinin gerisinden düşünmeden top kullanabiliyor müthiş bir şutör diyemem ama taş elli de değil. Hatta pozisyonunun gereklerini karşılıyor diyebilirim. Avrupa'da daha çok 4 numara gibi sahada gözükebilir ve ayak çabukluğu bu pozisyonu kaldırabilir. Yüzü dönük çok sayıda silahı var. Oyun stili olarak bu sezon Knicks'te harika bir sezon geçiren Randle'a benzetebiliriz. Kore'deki kısıtlayıcı yabancı kuralı yüzünden maç başı sadece 23 dakika civarı alsa da 16 sayı 8 ribaund civarı istatistikleri yakalamayı başardı. Beşiktaş'ın Alperen'i kaybedeceğini düşündüğümüz senaryoda pota altından sürekli ve verimli bir skorer ihtiyacı ortadaydı. Lawson bunları son derece iyi şekilde yapabilir. Uzun oyuncudan çok kısa oyuncu gibi düşünebileceğimiz aktifliği özellikle hızlı hücumlarda çok faydalı olabilir. Kötü bir pasör dğeil ve bencil bir oyuncu değil.

İşin savunma kısmında Kore ligi olduğu için pek bir şey söyleyemiyorum çünkü alan savunması ağırlıklı bir ligde görece fiziksel olarak ufak oyunculara karşı oynadı. Burada yüksek kalite oyunculara karşı mücadeleleri onun seviyesini belirleyecektir. Avrupa piyasasına girmek isteyen bir oyuncu için Beşiktaş hem temposuyla hem potansiyeliyle iyi bir tercih olabilir. Kendi kariyeri için iyi bir sezon geçirmek zorunda olan Lawson bu sezon ligin dikkat çekici oyuncularından biri olacaktır.

Yorumlar Okunma: 3003