Hazırlık maçı mı? Özel maç mı? (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Hazırlık maçı mı? Özel maç mı? (İlker Yıldız)

19-06-21 19:40
Yazılarımda sıklıkla ifade etmeme rağmen maalesef A Milli Takımlar düzeyinde resmi turnuvalar dışında oynanan müsabakalara "hazırlık maçı" denmeye devam edildiğini sıklıkla duyuyorum. Gerek A Milli Takımlarımızın maçlarını anlatan spikerlerin gerek basketbol yorumcularının gerekse de basketbolun içinde yer alan birçok kişinin, A Milli Takımımızın resmi müsabakaları dışında kalan müsabakaları "hazırlık maçı" olarak ifade ettiklerine ve bu nedenle de önemsenmediğini ima eder yaklaşımlarda bulunduklarına şahit oluyor ve üzülüyorum. Oysa doğrusunun “hazırlık maçı” değil, “özel maç" olması gerekmektedir. Peki, A Milli Takımlar düzeyinde neden “hazırlık maçı” değil de “özel maç” ifadesi kullanılmalıdır?

1) Hazırlık maçları; rekabetin, sezon sıralamasının, para ödülünün olmadığı; sezona hazırlık, eğlence, yardım kuruluşlarına para toplama gibi amaçlarla yapılan müsabakaları kapsamaktadır. Kısacası hazırlık maçı, kulüp takımlarının kendi aralarında oynadığı ve resmi olmayan müsabakaları kapsamaktadır. Oysa A Milli Takımlar düzeyinde oynanan bütün müsabakalarda elde edilen sonuçlara göre FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonu) ülke takımlarının dünya sıralamasını belirlerken ülke puanı vermektedir. Bu nedenle de ülke milli takımları arasında oynanan her müsabaka hem dünya sıralaması adına hem de ülkelerin kendi kıtalarındaki sıralamaları adına önem arz etmektedir. FIFA dünya sıralamasında ülke milli takımları arasında oynanan resmi ve özel müsabakalarda elde edilen galibiyetler hatta sonuçlar, katsayıları farklı olsa da ciddi puanlar vermekte ve o ülke milli takımının bir sonraki eleme ya da finaller adına seri başı sıralamasını belirlemektedir. Kısacası özel maçlar, puan verdiğinden dolayı ülke milli takımlarının üst sıralarda yer alarak daha iyi bir kategoride yer almak adına rekabetin söz konusu olduğu müsabakalardır. FIBA ise dünya sıralamasında özel maçlara puan vermemekle birlikte, dünya sıralamasında uyguladığı puanlamanın gerek bunu doğru uygulayan FIFA’ya göre gerekse de geçerlilik ve güvenilirlik açısından uygun bir puanlama olmadığı çok açıktır. Yoğun bir şekilde istatistiğin ve matematiğin yer aldığı bir basketbol gibi spor branşında, FIBA’nın bu kadar kötü bir şekilde dünya sıralaması hesaplaması yapmasını hayretler içinde takip ediyorum. FIBA’nın ülkelerin dünya sıralamalarını ve kategorilerini belirlerken, yakın bir süreçte muhakkak FIFA’dakine benzer doğru uygulamayı örnek alacağını ve özel maçların da puanlamada etki edeceğini düşünüyorum. A Milli Takımlar düzeyinde oynanan maçlar, FIFA’nın doğru uygulamasında olduğu gibi hazırlık maçı değil, özel maç statüsündedir.

2) A Milli Takımlar düzeyinde hazırlanabilecek bir üst kategori olmadığından (Altyapı Milli Takımları, A Milli Takıma oyucu geçişini sağlama adına kurulmuştur) ve spor müsabakalarında ülke temsilinin en üst seviyesi olduğundan dolayı, resmi olsun ya da olmasın her maç ülke basketbolunun prestiji ve temsili adına çok önemlidir. Bu nedenle sadece oyuncuların birlikteliğini görmek ve oyun sistemimizi test etmek için oynuyoruz, sonucun hiçbir önemi yok şeklinde cümleler kullanırsanız A Milli Takımlar düzeyinde oynanan milli maçları önemsiz hale getirirsiniz.

3) Spor tarihi ve istatistikleri araştırmalarına baktığımızda A Milli Takımlar düzeyinde oynanan müsabakalarda iki kategorinin olduğunu görüyoruz; resmi maçlar ve özel maçlar. Hazırlık maçı diye üçüncü bir kategori yer almamaktadır. Hazırlık turnuvası şeklinde bir ifade yer alır ama o hazırlık turnuvasında oynanan müsabakalar özel maç statüsündedir. Hazırlık turnuvası ile hazırlık maçı ayrımını doğru yapmamız gerekiyor.

4) Basketbolda A Milli Takımlar düzeyinde bir yılda oynanan müsabaka sayısının ortalama olarak 10-15 olduğunu düşünürsek, bunların da yarısının resmi maç olduğunu hesapladığımızda "hazırlık maçı" zihniyetiyle olayı ciddiyetten uzaklaştırdığınızda neredeyse A Milli Takımlar düzeyinde oynanan müsabakaların yarısına önem atfetmediğiniz anlayışı ortaya çıkar. Oysa A Milli Takımlar düzeyinde oynanan her müsabaka o ülkenin galibiyet ve mağlubiyet istatistiklerine işlenmektedir. Ülke çapında her basketbolsever, A Milli Takımlarımızın müsabakalarını iple çekerken ve her galibiyet bir gururlanma vesilesi olurken, bizlerin milli takımlar düzeyinde oynanan müsabakalara "ne de olsa hazırlık maçı, sonuç önemli değil" gibisinden yaklaşımda bulunmamız ile birçok düşünce değerinin yitmesine de sebep oluruz.

5) Futbolda Brezilya, basketbolda da ABD milli takımlarına baktığımızda resmi olsun, özel olsun her maçın ülke genelinde ne kadar önemsendiğini ve takip edildiğini görüyoruz. Brezilya'da en çok izlenen maçların özel ya da resmi fark etmeden A Milli Takımlarının oynadığı maçlar olduğunu biliyoruz. Sonuç itibariyle de resmi olsun, özel olsun her A Milli Takım müsabakasının çok önemli olduğunun bilincinde ve ciddiyetinde olan zihniyetlerin ürettiği değerlerin ve elde ettikleri başarıların ne kadar üst düzeyde olduğuna da şahit oluyoruz.

6) A Milli Takımlar düzeyinde müsabaka ayrımı yapmadan her maçın çok önemli olduğunun bilinciyle hareket edersek; sportif alandaki öncelikler hiyerarşisini, milli formanın değerini, toplumsal bütünleşmeyi, sportif ciddiyeti, istikrarlı sportif başarıları ve spor branşlarındaki kulüp fetişizminin önüne geçmeyi de sağlamış oluruz.

7) Siz kavram kargaşası yaşarsanız; önceliklerinizin farkına varamaz, sorunları çözüme kavuşturamaz ve kendilik bilincinde olamazsınız. Bu da sizin değer üretiminize ve değerler yetiştirmenize engel olur; küçük sorunları bile çözemez duruma gelirsiniz.

Kavramlara hâkim olan, dünyaya hâkim olur.

Mevcut Türkiye Basketbol Federasyonu’nun ülke basketbolumuz adına unutulmayacak iki şaheser olan “Türkiye’nin Basketbol Aşkı” ve “Türkiye Basketbol Tarihi” eserlerini ülke basketbolumuza kazandırdıkları için kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu sayede ülke basketbolumuzun geçmişi ile bugünü arasında sürekliliği sağlayarak, tarifsiz bir şekilde basketbol kültürümüzün gelişimine katkıda bulundular. Bu da TBF yönetimimizdeki değerli isimlerin ufkunun genişliğini gösteriyor. Bir basketbolsever olarak kendilerine minnettarım.

Bir basketbolsever ve kendi çapında Türk basketbol tarihi araştırmacısı olarak, değerli TBF yetkililerinden iki küçük ricam olacak. İlki TBF resmî sitesinde yer alan “Milli Takımlar” bölümünde özellikle A Milli Takımlarımızla ilgili kısımların daha fazla zenginleştirilmesini istiyorum. Buna göre; A Milli Takımlarımızın oynadığı bütün maçlara (yer, tarih, kadrolar, istatistikler, hakemler, turnuva, rakip takım kadroları gibi), A Milli Takımlarımızda yer almış olan bütün oyuncularımızın altyapı milli takımları dahil millilik sayılarına ve milli takım istatistiklerine rahatlıkla ulaşabileceğimiz hale getirilmesi; ikinci olarak, TBF resmî sitesinde daha önce ulaşabildiğimiz ama şimdilerde ulaşmakta zorlandığımız, her basketbolcunun ilk lisansından itibaren oynadığı kulüplerin (hatta antrenörlerinin) listesini veren tabloların da yer alması çok faydalı olacaktır.

Not: Eğer hata yapmıyorsam A Erkek Basketbol Milli Takımımızın Rusya ile oynadığı ve çok güzel bir oyundan sonra 80-62 kazandığı özel maç, aynı zamanda Milli Takımımızın tarihindeki 1000. maçıydı. Bu maçlarda 514 galibiyet, 485 mağlubiyet ve 1 beraberlik aldık. Hazırlık döneminin ikinci özel maçında bugün Rusya ile bir kez daha karşılaşacağız ve 515. galibiyetimizi almak için parkeye çıkacağız.

Her şey A Milli Takımlarımız için. 

Yorumlar Okunma: 2044