Ataman: Gerekirse transfer yaparız - BasketFaul.com

Ataman: Gerekirse transfer yaparız

24-09-21 18:34
2020-2021 sezonunda kulüp tarihinde ilk kez THY EuroLeague’de şampiyonluğa uzanan Anadolu Efes‘te başantrenör Ergin Ataman, Demirören Haber Ajansı’na özel açıklamalarda bulundu.

Geçen sezonu geride bıraktıklarını ve sıfırdan başlangıç yapacaklarını kaydeden Ergin Ataman, “Şampiyon apoletiyle sahaya çıkacağız ama o sezon bitti artık. EuroLeague’de her maçın çok çekişmeli geçtiğini biliyoruz. Biz geçen sezon şampiyon olduk ama sezonun ortalarına doğru play-off sınırının dışındaydık. Sonrasında çok iyi bir ivme yakalayıp 3’üncü olduk. Bu bize iyi bir avantaj sağladı ve sonunda da şampiyonluğa kadar gitti. EuroLeague’de şampiyonluk hedefiyle başlayan 8-9 tane takım var bana göre. Biz bugünden, daha ilk maçtan itibaren biz bu sezon da şampiyonluğu koruyacağız mentalitesinde olmamalıyız. Biz geçen sene 41 maç sonunda şampiyon olduk. Bu sene oralarda olabilmemiz için minimum 39, maksimum 41 tane maç oynamamız lazım. Maçları tek tek değerlendirip, maç kazanıp, puan toplayıp, normal sezonu istediğimiz yerde bitirip, ondan sonra da sezon sonunda geçen sezon olduğu gibi formda şekilde girmemiz lazım. Bugünden biz sezona şampiyonluğu korumak amacıyla çıkıyoruz mentalitesi bize zarar verebilir. Sert bir başlangıç yapacağız. İlk maç Madrid’de Real Madrid ile, ardından CSKA Moskova ile İstanbul’da oynayacağız. Milano‘da Armani Milano ile oynayacağız.” dedi.

DHA muhabirinin, “Şampiyonluk sonrasında takımda rehavet görüyor musunuz?” sorusuna deneyimli başantrenör, şu yanıtı verdi: “Ben bu tehlikeyi biraz fark ettim. Sezon öncesi özellikle Atina’da oynadığımız turnuvada bazı oyuncularımızın hala hazır olmadığını gördüm. Takım olarak hazırlık döneminde sakatlarımız çok oldu. Bu dönemin tamamını Larkin olmadan oynadık. Son 2-3 haftada Simon ve Singleton gibi takımın ilk 5’inin 3 tane oyuncusunu kullanamadık. Pleiss’ın İtalya’daki kampın son günlerinde ciddi bir diz sakatlığı oldu. Bu 4 oyuncuyu biz son 15 gündür çalıştıramadık. Önümüzdeki hafta başında tam kadro çalışmayı bekliyoruz. Bunlar da tabii biraz sezon başında dengemizi bozdu ama ben rehavet tehlikesinin var olduğunu düşünüyorum.” 

Anadolu Efes‘in sezon başında sadece Sertaç Şanlı yerine Filip Petrusev’i kadrosuna katması ve başka bir transfer yapmamasıyla ilgili konuşan Ergin Ataman, istikrarı tercih ettiklerini söyleyerek, “Kadroya takviye yapmak için kadrodan bazı oyuncuları çıkartmak gerekiyor. Var olan bir kadroya star, veteran oyuncu takviyesi yaptığınız zaman takımın dengesi bozulur. Biz 3 senedir birlikte oynayan, geçen sene de şampiyon olan kadroyu koruyup, böyle bir yöntem seçtik. İstikrarlı bir yöntem seçtik. Ama tabii ki sezon içerisinde eksiklik gördüğümüz pozisyonlar olursa, bunu değerlendiririz. Son Panathianaikos maçında Pleiss ve Singleton yoktu ama uzunlarımızın performansından hiç memnun kalmadım. Genç oyuncumuz Yiğitcan dışında 3 oyuncumuzun performansı beni oldukça düşünceye sürükledi. Tabii şu da var, sezon başındayız, oyuncuların bir form tutma durumları var. Ama tabii oyuncuların da şunun bilincinde olması gerekiyor: ‘Biz zaten şampiyon oyuncularız, biz buradayız, iyi de olsak kötü de olsak biz buradayız.’ Böyle bir şey yok. Biz sezon başında istikrarı korumak için bir yapı oluşturduk ama bu yapı içerisinde bazı oyuncuların mental olarak, fiziksel olarak hazır olmadıklarını ve takımın bütününe fayda sağlamadıklarını görürsek, yaparız transfer, niye yapmayalım” ifadelerini kullandı.

Takımın yıldızları Vasilje Micic ve Shane Larkin’in takımda kalması hakkında görüş bildiren tecrübeli çalıştırıcı şöyle konuştu: “Şampiyon takımı korumak, bir kez de seyirciyle beraber bu coşkuyu yaşabilmek için hem kulübün hem oyuncuların karşılıklı yaptıkları fedakarlıklar sonucunda bu oyuncular kaldılar. Özellikle kulübün ciddi anlamda fedakarlık yaptığını söyleyebiliriz. 2018’in yazında kadroyu değiştirip 9 yeni oyuncu almıştık. O zamanki oyuncu bütçemiz 10 milyon Euro’lardayken, bugün bu bütçemiz 20-21 milyon Euro’lara çıktı. Tabii net bu bütçe. Brüte vurduğunuzda daha yüksek rakamlara geliyor. Bu şampiyon takımı korumak için Anadolu Efes Spor Kulübü ciddi anlamda bir fedakarlık yaptı. Bunun karşılığını bu sene de almak istiyoruz. Oyuncularımızın duygusal yaklaşımları da büyük rol oynadı. Sonuçta bu 2 oyuncu EuroLeague’in en değerli 5-6 oyuncusundan 2 tanesi. Micic bu sezonun MVP’si, Larkin ise oynanmayan sezonun gerçek MVP’si. Bu oyuncular bu parayı hak ediyorlar mı? Ediyorlar. Biz vermesek başka kulüpler verir miydi? Verirdi. Biz verdik, takımı tuttuk, yeniden şampiyon olmak istiyoruz ama bu tabii kulübün de üzerine büyük bir yük getirdi. Onun için de üzerimizde çok ciddi bir sorumluluk var bu sene de.”

Anadolu Efes‘in taraftar kitlesinin ailelerden oluştuğunu kaydeden Ergin Ataman, 12 yaş altı çocukların maça gelememesi kuralının düzeltilmesi gerektiğini belirterek, “Biz daha çok fanatizmden uzak, ailelerin çocuklarıyla maça geldiği, maçları şov şeklinde oynayan bir takımız. Ama Türkiye’de nedenini anlayamadığım, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun bana anlatmasını beklediğim, 12 yaş altı çocukların maçlara gelememesi gibi bir kural konmuş. Bizim taraftar kitlemizin büyük bölümü aileler. 3-5 yaşında çocuklarla geliyorlar. Ben bir araştırma yaptım, Avrupa’nın hiçbir yerinde böyle bir kural yok. Aksine çocukların daha güvenli olduğunu söylüyor. Baba maça gelebiliyor, anne maça gelebiliyor. Evde çocuklarla beraberler zaten. Çocuklar uçağa binebiliyorlar aileleriyle, AVM’ye gidebiliyorlar, sinemaya gidebiliyorlar, konsere gidebiliyorlar, aşıları olmadığı için maça gelemiyorlar. Biraz tuhaf buldum bunu. Bilim Kurulumuzun bu konuda bir açıklama yapması gerektiğini düşünüyorum. Çocuklar da pandemi döneminde psikolojik olarak en çok etkilenen gruplardan biri. Özellikle 7-8 yaşından sonra çocukların çok fazla spora ilgi duyduğunu görüyoruz. Maçları takip ediyorlar, spor yapıyorlar, spor okulları açık. Şimdi babalarıyla beraber, anneleriyle beraber maçımıza gelemeyecekler. Futbol maçlarına gidemiyorlar. Bu bizim için handikap olacak. Bunun ben ivedilikle düzeltilmesini ya da dünyanın göremediği, Bilim Kurulumuzun gördüğü bilimsel bir açıklama bekliyorum. Yunanistan’da, İtalya’da, Sırbistan’da, İspanya’da maçlar yaptık, hepsinde çoluk çocuk aileler salondaydı. Ben de araştırdım. Hiçbir yerde böyle bir sınırlama olmadığını gördüm. Bunun düzeltilmesini bekliyoruz” dedi. 

Yorumlar Okunma: 3083