TOFAŞ maç topunu kaybetti (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

TOFAŞ maç topunu kaybetti (Kağan Tolun)

12-10-21 20:18

İSTATİSTİK

FIBA Şampiyonlar Ligi'nde Tofaş, galibiyet serisi yakalamak adına 2. Hafta mücadelesinde, Estonya ekibi Kalev/Cramo ile Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Maçın son anlarına kadar rakibini geriden takip ettiği maçta Tofaş, bitime 18 saniye kala ve skor 77-79'dayken çıktığı hücumu, Pako Cruz’un çok basit bir top kaybıyla birlikte kullanamayınca konuk ekip Kalev/Cramo, sahadan 77-81'lik galibiyetle ayrılan taraf oldu. Bu sonuçla birlikte Tofaş, Şampiyonlar Ligi’nde ilk mağlubiyetini alırken Estonya ekibi Kalev/Cramo ise ilk galibiyetini almış oldu. Maç boyunca hakemlerin çaldığı ve çalmadığı düdükler, gerek Tofaş benchi gerekse tribünler tarafından büyük tepki topladı. Tofaş’ta Amerikalı uzun Jeremy Simmons, bu maçta da forma giymedi.

Maçın ilk sayıları, konuk ekip Kalev/Cramo'dan Davion Berry'nin üçlüğü ile geldi. (0-3) Tofaş’ta, bu baskete karşılık veren isim yaptığı smaçla birlikte Tomislav Zubcic olurken Ojars Silins, Kalev/Cramo adına bir üçlük isabeti daha bularak maçta 2 dakika geride kalırken skoru 2-6'ya kadar getirdi. Fakat bu bölümde çabuk toparlanan Tofaş, Pako Cruz’un üst üste 4 sayısı ve Berk Uğurlu’nun tek serbest atış isabetiyle birlikte ilk 4 dakikalık bölümü 7-6’lık üstünlükle geçen taraf oldu. Kalev/Cramo, her ne kadar Silas Melson’un üçlüğü ile birlikte periyodun bitimine 4:22 kala skorda 9-11'lik üstünlüğü yakalasa da Tofaş, önce Pako Cruz’un 4 sayısı ardından da Berk Uğurlu’nun orta mesafeli basketiyle birlikte 3,5 dakika kala skoru 15-11'e kadar getirdi. Periyodun geri kalan bölümünde de skor üstünlüğünü korumayı başaran Tofaş, bitime 5 saniye kala Yiğit Arslan’ın bulduğu 3 sayılık isabetle birlikte Kalev/Cramo karşısında ilk periyodu 25-18'lik üstünlükle tamamlamayı başardı.

İkinci periyoda girildiğinde ise üstünlük Kalev/Cramo’daydı. Tofaş’ın üst üste kullanamadığı hücumların iyi değerlendiren Kalev/Cramo, bulduğu 12-2’lik seriyle birlikte ilk yarının bitimine 6:39 kala skoru 27-30'a kadar getirmeyi başardı. Bu bölümde iki takım da sayı bulmakta zorlanırken devrenin birimine 5:24 kala Tofaş koçu Hakan Demir'e teknik faul çalındı. Bu bölümde yeniden toparlanan Tofaş, periyodun bitimine 1 dakika kala Tomislav Zubcic’in 24 saniye süresi dolarken bulduğu üçlükle birlikte skoru 38-38'de eşitlemeyi başardı. Tofaş, her ne kadar bitime 12 saniye kala Muhsin Yaşar’ın bulduğu orta mesafeli basketiyle birlikte 40-38'lik üstünlüğü yakalasa da periyodun son hücumunda Tofaş'ın faul hakkı olmasına rağmen Kalev/Cramo’da JeQuan Lewis, aldığı faulle birlikte çizgiye gitmeyin başardı ve ilk yarı 40-40'lık eşitlikle tamamlandı.

İkinci yarıda ilk basket, Tomislav Zubcic’in üçlüğü ile birlikte Tofaş’tan geldi. (43-40) Fakat çabuk toparlanan Kalev/Cramo, ilk 4 dakikalık bölümü 43-48'lik üstünlükle geçti. Tofaş, her ne kadar skoru yeniden 46-48'e getirse de üstünlüğü elden bırakmayan Kalev/Cramo, periyodun bitimine 3:07 kala farkı 10 sayıya kadar çıkarınca (49-59) Tofaş molasına gidildi. Molanın ardından taraftarlarının da desteğiyle birlikte toparlanan Tofaş, Emre Tanışan'ın tek serbest atış isabeti ardından da üçlüğü ve Berk Uğurlu’nun üçlükleriyle birlikte farkı bir anda 3 sayıya kadar indirince (56-59) periyodun bitimine 1,5 dakika kala Kalev/Cramo molasına gidildi. Mola dönüşünde konuk ekip Kalev/Cramo, farkın daha da kapanmasına izin vermesi ve son periyoda 58-62'lik üstünlükle giren taraf oldular.

Son periyotta ilk sayılar, Kalev/Cramo’da Davion Berry’nin üçlüğü ile geldi. (58-65) Fakat Tofaş, bu periyotta rakibinin farkı daha fazla açmasına izin vermedi ve bitime 3,5 dakika kala Pako Cruz’un turnikesiyle birlikte skoru 71-71'de eşitlemeyi başardı. Fakat bu bölümde rakibinin hatalarını iyi değerlendiren Kalev/Cramo, Melson'un serbest atışlarıyla birlikte bitime 1:47 kala skoru 74-79'a getirdi. Bitime 53 saniye kala Tofaş’ta faul çizgisine giden Emre Tanışan, 1/2 isabetle ayrıldı. (75-79) Kalev/Cramo hücumunda ise Silas Melson’un hücum faulüyle top yeniden Tofaş'a geçti ve Tofaş molasına gidildi. Tofaş hücumunda ise Pako Cruz’un, aldığı hücum ribaundu ile birlikte 18 saniye kala pota altında basketi bulmayı. Bu basketin ardından Kalev/Cramo'da JeQuan Lewis, 5 saniye içerisinde topu oyuna sokamayınca top yeniden Tofaş’a geçti. Fakat bitime 4 saniye kala Pako Cruz, çok basit bir pasla birlikte top kaybı yapınca 77-81'lik skorla birlikte maçın kazanan taraf Kalev/Cramo oldu.

Öne çıkanlar...
TOFAŞ: Pako Cruz 17 sayı, 4 ribaund, 1 asist, Berk Uğurlu 16 sayı, 5 ribaund, 3 asist, Tomislav Zubcic 10 sayı, 7 ribaund, 2 asist, Emrre Tanışan 10 sayı (2/2 üçlük), 5 ribaund
Kalev/Cramo: JeQuan Lewis 17 sayı, 1 ribaund, 4 asist, Silas Melson 24 sayı, 4 ribaund, 3 asist, Davion Berry 10 sayı, 3 ribaund, 2 asist

 

Yorumlar Okunma: 950