Okan Çevik: 21 farktan adım adım döndük - BasketFaul.com

Okan Çevik: 21 farktan adım adım döndük

17-10-21 16:01
Fatih Şeker
Misli.com TBL’de 21 sayı farktan dönerek Mamak Belediyespor’u 87-85 mağlup eden Beysu Konyaspor’da koç Okan Çevik, sorularımızı yanıtladı.
 
İşte Okan Çevik’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar. 

"Takımların kötü ve şut sokamadığı günler oluyor. Fakat bizim takım için bu maç daha farklıydı. Maçın başında inanın ne hücumda ne de savunmada haftalardır çalıştığımız hiçbir şeyi uygulayamadık. 6-7 dakika sahada bambaşka bir takım vardı. Ne ben ne de oyuncular da buna inanamadılar. Mamak da iyi takım. Bunları çok iyi cezalandırdılar. Fark 20’li sayılara kadar çıktı. Koş koş basketboluna uyup sahada kalmaya çalıştık. O sistemle gitmeyince biraz düzen dışına çıktık. Amacımız skor bulup biraz olsun kendimize gelmekti. 

Devre arasında oyunculara şunu söyledim, ‘Biz 35 sayı altı yersek kazanma noktasına geliriz’. İkinci yarıda hücumda bazı şeyler mutlaka değişecekti. Çocuklar adım adım getirdi. Hemen farkı düşürme adına telaşa girmedik. 3. periyotu 8-9 sayılarda bitirmekti, bunu da gerçekleştirdik. Bu periyodu çabuk değil, uzun setlerle oynamayı tercih etti. Bu maç bizim ne kadar iyi hücum takımıysak, o kadar da işler sıkıştığında iyi savunma yapabileceğimizi gösterdik. 

Zenginleşebilecek bir kadromuz var. 3 kısa ile de oynayabilecek, ya da iki 4 numara ile oynayabiliyoruz. Azizcan’ı agresiflik gerektirecek yerlerde 5’de kullanıyoruz. Bu maç daha çok kullandık. Çünkü bir şeyleri çevirmeliydik. Azizcan’da da bu var. 

Oyuncularımı kutladım ama ben bu maçı uyarı olarak alıyorum. Çünkü işler sıkışınca savunma yapmak gerekmiyor. Hem savunma hem de hücumu maçın başından sonuna kadar götürmek gerekiyor. 

Mamak’ı da kutlamak istiyorum. Çok iyi mücadele gösterdiler. Bu lig için iki tane dominant yabancıları var. Yerliler de önemli işler yapıyor. Bu ligde çok can yakarlar ve yukarılara oynarlar. Küçümsenecek bir galibiyet değil. 

Samsun maçı var önümüzde. Formda ve dışarıdan çok geniş kadro gözükmese de çok verimli oyuncuları var. Kupada da bunu ispat ettiler. Çok zorlu deplasmana gideceğiz. Kazanmak adına gerekeni yapmak için çalışacağız. 

Bugünkü destek için taraftarımıza teşekkür ediyorum. Onların kazanmamızda rolleri çok büyük. Bu maça gelip de insanların aldığı zevk, bir AVM’ye gidip de çay içmekten daha çoktur. Hem daha ekonomik hem de daha zevkli. Şampiyonluğa giderken onları yanımızda istiyoruz. Desteğin daha da artmasını istiyorum." 

Yorumlar Okunma: 961