Avrupa’dan Türkiye’ye Bu Hafta (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Avrupa’dan Türkiye’ye Bu Hafta (Hayri Pekergin)

17-10-21 17:52
Çağımızın bir gerçeği.

Hayatın akışı ile alakalı gündemlerimiz çok hızlı değişiyor.

Takip ettiğimiz konuları günlük ya da haftalık yaşıyor. Çoğu zaman olay ufkumuzu o şekilde belirliyoruz.

Bu olgunun ülkemize özgü olduğu kadar daha evrensel nitelikte, sosyoloji ve sosyal psikoloji bilim dallarının alanına giren nedenleri de var.

Yalnızca “anı yaşamak” çoğu zaman birçok alanda “büyük resmi” görmeyi, doğru saptamalar yapmayı ve verimli sonuçlara ulaşmayı zor hale getiriyor.

Yaşadığımız günü deneyimlerken, bulunduğumuz noktaya nereden geçerek geldiğimizi ve ne yöne doğru gittiğimizi bir bütün olarak görerek sonuçlar çıkarmamız gerekiyor.

Basketboldan bir örnek vermek gerekirse;

Bugün basketbol gündemini takip eden geniş kitle geçen sezonun şampiyonu, gurur kaynağımız Anadolu Efes’in Euroleague’deki 0-4 yenilgilik hayal kırıklığı yaratan başlangıcını konuşuyor.

Anadolu Efes’in aldığı yenilgilerdeki oyuncu performansları, Ergin Ataman’ın taktiksel tercihleri, kadronun bu sezonki yapısı gündemin genelini oluşturuyor.

Oysa büyük çoğunluk Anadolu Efes’in bu sezona kötü başlangıcının ardındaki faktör olarak Barcelona’nın Sertaç Şanlı’yı transfer ederek kendisine vurduğu kritik darbeden söz etmiyor.

Barcelona bu stratejik hamlede Sertaç Şanlı’yı Anadolu Efes’in “elinden alarak” yalnızca skor gücü anlamında değil, 5 numara üzerinden oynanan tüm P&R oyunlarında Anadolu Efes savunmasının belirgin şekilde yara almasını sağladı.

Euroleague’de bu tip ikili oyunları Sertaç Şanlı kadar iyi savunan, hücum sahasında çok yönlülük ve saha görüş avantajı olan deneyimli uzun çok az.

Uzun vadeli bakmak, stratejik hamle yapmak böyle bir şey.

Hem kendinizi güçlendirecek hem önemli rakibinizi zayıflatacaksınız.

******

Kadın basketbolunda Euroleague Women cephesinde iki temsilcimiz var.

Fenerbahçe Safiport ve Galatasaray.

Fenerbahçe Safiport, geçen sezon 4 sayı ile kaybedilen UMMC finali ardından bu seneye şampiyonluk hedefi ile çıktığını beyan etti.

Uzun vadeli bir perspektif ile bakarsak Fenerbahçe Safiport’un bu hedefe yaklaşması UMMC’yi zayıflatırken kendisini yükseltecek transferler yapmasıyla mümkün.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi stratejik rakibin yaşı ve sakatlıkları nedeniyle gözden çıkardığı Gruda örneğinde olduğu gibi zirveden inişe yönelmiş transferlerden söz etmiyorum.

UMMC’yi yenmek istiyorsan önce onların en güçlü olduğu alana yönlenmek gerekiyor.

UMMC’nin elinden Griner’ı ve yanındaki lider savunmacı Jonquel Jones’u alan bir Fenerbahçe Safiport mevcut kadrosunun kaldıraç kuvvetini çok daha fazla yükseltebilirdi.

Burada da UMMC’nin kendi başarısına engel olabilecek kritik pozisyonları kadrosunda toplayarak rakipleri pota altı bölgesinde bir aşağı oyuncu segmentine mahkum etmesini iyi anlamak gerekiyor.

Sarı lacivertliler ELW’de bu hafta Basket Landes önünde 65-70 skorlu hiç beklenmeyen bir yenilgi aldı.

Fenerbahçe sezonun ileride telafisi mümkün bu haftalarında olsa bile, Iagupova’nın 15 sayı altında kaldığı gün ELW’nin çaylak takımı Basket Landes’e evinde kaybedecekse McBride, Zahui, Williams ve Türkiye’nin deneyimli milli oyuncularına sahip olmasına rağmen hala Iagupova’nın eline bakıyor demektir.

Bu da oyun kurucu Jazmine Thomas, Bria Hartley ve Satou Sabally’nin gelecek haftalarda takıma katılacağı Fenerbahçe Safiport için iyi bir sinyal değil.

Sarı lacivertlilerde bu yenilginin ardındaki temel faktörün Iagupova’nın gününde olmaması kadar verdikleri ara ardından zorunlu olarak uygulanan yoğun idman temposundan yorgun düştüğü görülen Zahui ve McBride ikilisinin “sahada hissedilen” halsizliği vardı.

Basket Landes maçının ilk yarısında olması gereken performans seviyesine yaklaşan Tuğçe Canıtez ikinci yarı sorumluluktan kaçınıp, Olcay Çakır Turgut savunmadaki kazançları hücum sahasında kaybedince rakibin sondaki inanılmaz hatalarına rağmen maça ortak olmak mümkün olmadı.

Türkiye Ligine Çankaya Üniversitesi önünde alınan 89-57 skorlu galibiyet ile başlayan Fenerbahçe Safiport savunmada vidaları sıkıştırdıkça farkı açan oyunuyla hafta sonunu yıpranmadan kapattı.

Çankaya Üniversitesi ise mevcut yapısında önemli bir sakatlıktan gelen Kübra Erat’ı ideal pozisyonunda oynatmak yerine oyun kurucu pozisyonunda kullanarak maçı daha uzun süre yakın oynama şansını kullanamadı.

Sarı siyahlılar belki bu şekilde White üzerindeki baskıyı hafifletmek istiyor ama yapılan top kayıpları ve zayıflayan şut seçim kalitesi takıma White’ın yorgunluk riskine oranla daha büyük zarar veriyor.

Çankaya Üniversitesi genetik koduna işlenmiş şekilde kritik anlarda White’ın birebirlerine yönleniyor. Hatırlamaları gereken ise yeni transfer Prince’in forvet pozisyonunda bu tür izolasyon fırsatlarını iyi değerlendiren bir isim olduğu.

******

Galatasaray Euroleague Women’da Rusya deplasmanında Dinamo Kursk önünde kalp kıran bir yenilgi aldı.

Fenerbahçe Safiport yenilgisini telafi etme amaçlı şekilde, kararlı ve çok mücadeleci bir oyun sergileyen sarı kırmızılılar maçın son beş dakikasına 5 sayı önde girdi.

Bu bölümde takımı taşıyan üç isim olan Krajisnik, Pelin Bilgiç ve Steinberga’nın yorgunluk seviyesi yükselince Dinamo Kursk üç dakikada 9-0 seri ile 2 dakika kala 4 sayı öne geçti.

Son bir hamle ile final dakikasına önde giren Galatasaray 13 saniye kala 76-76 ile yakalandı.

Mola ile topu hücum sahasına taşıyan sarı kırmızılılar bu pozisyonda rakibin ikili sıkıştırması kadar yorgunluğa teslim oldu ve Dinamo Kursk kapılan top ile saniyeler kala 78-76 öne geçerek kazandı.

Galatasaray’ın Riquna Williams ve muhtemel bir yabancı pota altı takviyesi beklerken çözmesi gereken iki önemli sorunu var.

Bunlardan ilki Chelsea Dungee.

Euroleague için kıta dışı statüsündeki bu ismin hem hücum hem savunma performansı çok yetersiz. Bunu görmek için de uzman olmak filan gerekmiyor.

Dungee konusunda biraz daha vahim olan kısım ise bu oyuncunun ELW ve KBSL’de pozisyon bulma, savunmayı eksiltme, kendi şutunu yaratma konusunda yaşadığı güçlükler. Yani konu pozisyon üretip isabet bulamaması değil. Pozisyona girememesi

Galatasaray’ın çözmesi gereken diğer sorun ise yeni transfer Melis Gülcan’a uygun şut fırsatları yaratmak ile alakalı.

Üst düzey basketbola verdiği uzun ara ardından Merve Aydın, skor ve penetre sonunda uzuna pas odaklı Pelin Bilgiç ve sahada gezinen Dungee’den oluşan guard rotasyonunda sarı kırmızılılar milli forvetin kapasitesinin yalnızca %20 bölümünü kullanabiliyor.

Burada Dungee dışında oyuncuları eleştirdiğim de düşünülmesin.

Melis Gülcan 1x1lerde sırtı dönük bile olsa şartları zorlayarak yararlı olmak için mücadele ederken, Merve Aydın yorucu Rusya deplasmanı ardından risk alınarak cumartesi günü oynanan ve 71-65 skorla kazanılan BOTAŞ maçında takımını sahadan çıkartan oyuncu oldu. Pelin Bilgiç ise yorgunluk ve erken yıpranma pahasına takımı ayakta tutan temellerden biri.

BOTAŞ cephesinde maçın kritik anlarında Davis’in kalite ve fiziksel durumu daha fazlasına imkan vermedi.

Sehernaz Çidal’ın bana göre kariyerinin en büyük fırsatlarından birini bu maçta kullanamaması, savunmanın yetersiz sertliği ve Işıl Alben’in henüz tam olarak hazır olmaması son 5-6 dakikada 10 sayılık farka rağmen kaybedilen maçın faktörleri oldu.

*****

Herbalife Nutrition KBSL’de haftanın diğer maçlarında ligin yeni takımları Bursa BŞB ve Anttalya 07 Basket karşılaştı.

İki takımın da sonda çok büyük hatalar yaptığı maçı kazanan son topu Davis’in elinden iyi değerlendiren konuk Antalya 07 Basket oldu.

Antalya ekibi en kısa zamanda KBSL seviyesinde savunma yapabilen bir yerli oyun kurucuyu takıma monte etmeli.

Böylece İlsu Darıcıoğlu’nun deneyiminden savunma zaafı yaşamadan bu maçın sonunda olduğu gibi kritik anlarda yararlanır ve diğer taraftan Jazmine Jones’un kendi işine odaklanmasıyla daha verimli bir takım kimyasına sahip olur.

Bursa BŞBi ise öncelikle bu sezon sıklıkla yaşayacakları görünen kritik anlarda Doyle’a oyun kurucu mu skorer guard mı görevi vereceğinin kararını almalı.

Cuic, Macaulay gibi ligi bilen kaliteli, Daci gibi görevine odaklı mücadeleci yabancılara sahip Bursa ekibi burada netlik sağlarsa ufkunu ligde kalma bandı yerine orta sıralara doğru geliştirebilir.

******

Herbalife Nutrition KBSL’de haftanın diğer maçlarında Hatay Spor Elazığ deplasmanında hiç zorlanmadan 61-103 kazanırken, Çukurova Basket Kayseri deplasmanından 75-85 skorlu galibiyetle ayrıldı

Burada Hatay ekibini oluşan büyük farka rağmen umut veren genç oyuncular Simge Şeker ve İdal Yavuz’a verilen 1’er dakika süre için ayıplamak gerekiyor.

Bu tür takımların, bu tür kulüpleri yönetenlerin artık öncelikle kendi organizasyonlarının sürdürülebilirliği için gençlere yeri geldiğinde fırsat vermeyi öğrenmeleri lazım.

Hele ülkemizin kadın basketbolunun yeni başarılı genç oyuncu eksikliği yaşadığı bu dönemde.

Söz konusu iki genç oyuncu da o yöreden çıkmış oyuncular. Simge Şeker geçen sezon oynadığı maçlarda BGL Kızlar Liginin en ön plandaki isimlerinden biriydi. İdal Yavuz da kendi yaş grubunda milli takımlarda sürekli yer alan bir oyuncu.

Hatay ekibi kendi değerlerine sahip çıkmayacaksa bu oyunculara kim destek olacak?

******

Beşiktaş HDİ Sigorta Nesibe Aydın karşılaşmasından galip çıkan 58-74 skorla konuk ekip Nesibe Aydın oldu.

Ankara ekibi hücumda yaşadığı ritim kayıplarını azaltıp Coates’a giden pas kalitesini bir miktar arttırırsa geçen seneki başarılı çizgisi bu yıl da tekrarlayabilir.

Beşiktaş HDİ Sigorta ise skorer guard Simmons’un forma giymediği maçta, pota altında İlayda Güner ve Hersler’in savunma zafiyetini dengeleyecek bir dış savunma performansı sergileyemeyince farkın giderek açılmasına engel olamadı.

Siyah beyazlıların bu kadro yapısı ile kendi boyalı alanına giden pas kanallarını kapamaya odaklı saldırgan bir savunma benimsemesi şart.

Beşiktaş’ın sert savunmayı 40 dakikaya yayarak Melek Uzunoğlu ve Elif Bayram gibi işimlerin olgunlaşmasını artan galibiyet sayısı ile birlikte sağlama olanağı var.

Haftanın bir diğer karşılaşması olan Orman Gençlik UMF Yapı İzmit Belediye Spor maçında Ankara ekibi 94-57 kazanarak EuroCup Women ardından KBSL’de de sezona galibiyetle başladı.

UMF Yapı İzmit Belediyesi bu maçtaki görünümü ile ligin en zayıf performanslarından biri olarak dikkat çekti. Bu sezon işleri geçen sezona oranla daha zor olabilir.

******

TKBL’de Yalova deplasmanında son saniyede 76-77 skorla önemli bir deplasman galibiyeti elde eden Urla Belediyesi, İstanbul deplasmanında Uludağ Basket önünde benzer şekilde son saniyelerde 67-69 kazanan Tarsus Belediye Spor dikkat çeken sonuçlara imza attı.

Urla ekibinde Avinar Kaya yakın skorlu maçta 23 sayı, 7 ribaund 3 asist performansı ile son zamanlardaki en etkili performansına imza atarken Buket Aydın (14), Dilek Topdemir (10), Robinson (19s,16rb) ve Betül Güleç (8s,6rb,3as) sonuca etki eden diğer isimlerdi.

İstanbul’da oynanan maçta Uludağ Basket maçın kırılma anlarında zorlama atışları tercih edince kazanan Sutherland’ın 22 sayı ile skor liderliğini üstlendiği Tarsus ekibi oldu. Deniz Aygül (12s), Canan Karsavran (11s), Ezgi Manlacı (8s) ve aldığı kısıtlı süreyi iyi değerlendiren Betül Kutlu (7s) galibiyette daha ön plandaki isimlerdi.

Uludağ Basket’in savunmasını sertleştirmesi, oyunu tam sahaya yayacak bir enerjiyi daha az top kaybı ile uygulayacak bir sistemi ortaya koyması gerekiyor.

Bu maçtaki yalnızca hücuma odaklı yapı ile uzun maraton formatındaki bu ligde orta sıralarda iyi bir yer elde etmeleri çok kolay gözükmüyor.

TKBL’de haftanın bir diğer önemli sonucunu alan takım, ligin yeni ekibi Turgutlu Belediye Spor deplasmanından, yabancısı oyuncu Cheslek ve ideal beşinden Banu Şimşek ve Ayşe Yılmaz olmaksızın 54-69 skorlu galibiyetle dönen Fenerbahçe Gelişim oldu.

Fenerbahçe Gelişim’de 19 sayı,9 ribaund,4 asist üreten İdil Saçalır en skorer isim olurken, Selin Gül 17 sayı,6 ribaund, 2 asist ve Cheslek’in yokluğunda gelen şansları iyi kullanmaya devam eden 17 yaşındaki Elif İstanbulluoğlu 16 sayı 10 ribaund, 3 top çalma üretti.

Elif İstanbulluoğlu 1.90’ı aşan boyu, daha minik takım yaşından bu yana dış şut ve potaya yüzü dönük oynama tehdidi ile geleceği olduğunun sinyallerini veriyordu. TKBL başlangıcındaki ilk performansları ise kendisini tanıyıp izleyenlerin beklentileri karşılayacak nitelikte.

Fenerbahçe Gelişim’in bu sezonki yapılanmasında takımın savunma sertliğinden, hücumdaki kimyanın gelişimine kadar geniş bir palette katkıda bulunan Doğa Adıcan’ın rolü büyük.

Turgutlu deplasmanında 7sayı, 6 ribaund, 6 asist üreten 21 yaşındaki Doğa Adıcan, Ayşe Yılmaz’ın yokluğunda oyun kurucu pozisyonunda 7 sayı, 5 asist ile başarılı olan İrem Erdik ile birlikte galibiyetin diğer faktörleri konumundaydı.

Turgutlu Belediye Spor’un bu maçta yabancı oyuncusu Ezeh’ten daha fazla ribaunt katkısı alması gerekiyordu.

Gelecek haftalarda sahip oldukları deneyimli isimlerle, oyunun her iki yönünde ritimlerini KBBL seviyesinden TKBL seviyesine yükseltip, özellikle iç sahada galibiyetler almayı hedefleyecekler.

twitter: @hayripekergin

 

Yorumlar Okunma: 3713