17.9 Şiddetinde bir başarı (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

17.9 Şiddetinde bir başarı (Hayri Pekergin)

20-03-22 21:54

Nisan 2018. 

 
2017-2018 Sezonunun sonuna yaklaşıldığı günlerdi. 

O dönem TBF’de kimseye sormadan üretilen bir “zihni sinir” proje sonucu Kulüpler U14 Türkiye şampiyonası oynanmadı. 

Bu yaş grubunun ön plandaki isimlerinin toplanacağı Orta Okullar Türkiye Basketbol Şampiyonası oyuncuları tanımak yukarı kim geliyor görmek adına önem taşıyordu. 

Şampiyona Tokat’ta düzenleniyordu. Son iki gün yarı final ve madalya maçlarını izlemek üzere oradaydım.  

O dönem işlerimin yoğunluğu nedeni ile İstanbul ve diğer şehirlerde bu yaş grubunu yoğun şekilde takip etme fırsatım olmamıştı. 

Yarı final maçlarında rakiplerini yenen İstanbul M.Akif İnan O.O. ve Ankara Arı Koleji Orta Okulu finale yükseldi. 

Yakın ilgililerin bildiği gibi Arı Koleji bugün kadın basketbolunun köklü kulüplerinden biri haline gelen Çankaya Üniversitesi’nin filizlendiği yapı. Oyuncular ise aynı zamanda Çankaya Üniversitesi altyapısında oynayan isimlerdi. 

M. Akif İnan O.O. oyuncuları ise o dönem yeni kurulmakta olan Emlak Konut Spor Kulübü altyapısının büyük beklentilerle geleceğe hazırladığı bir jenerasyondu.  

Final maçının ilk çeyreği ardından Arı Koleji Takımı üstünlüğünü rakibine kabul ettirdi. İlk yarıyı 40-26 önde kapatan sarı siyahlılar 67-52 kazanarak şampiyon oldu.  

İşte o turnuva ile geçtiğimiz hafta sonuçlanan Kadınlar Bölgesel Basketbol Ligi Final Grubunda, yenilgisiz şampiyon olarak çok büyük bir başarı elde eden Emlak Konut Gelişim Takımının çekirdeğini oluşturan oyuncuları izleme sürecim başladı. 

Turnuva öncesindeki değerlendirmelerde Emlak Konut Gelişim Takımının KBBL’de TKBL vizesi alması büyük başarı olarak görülüyordu. 

 
 
Emlak Konut Gelişim’in yenilgisiz olarak şampiyon olması ise çok büyük bir başarı. 

Bunun en büyük nedeni takımın yaş ortalamasının yalnızca 17.9 oluşu. 

En deneyimli isimler olan oyun kurucu İrem Akat 21, turnuvanın en değerli oyuncusu seçilen  guard Sıla Kaya 20 yaşında.  Her iki isim de Emlak Konut altyapısını oluşturan çekirdekten gelen oyuncular. 

Bu iki oyuncunun yanında takımın başarısına katkı veren pivot Zeynep Çelik, oyun kurucu Berfin Sertoğlu, forvetler Eda Balkan, Nimet Çalışkan, Feray Laiç, Yağmur Yılmaz, Ece Erginay, Melis Sevinç, Ayça Yuşan, oyun kurucu Ceren Akpınar, guardlar Azra Şenol ve Sudenaz Altunyay 2004 ya da 2005 doğumlu.

Kadınlar Bölgesel basketbol Ligi Final Grubu, deneyimli oyuncuları bünyesinde toplayan ekipler konumundaki Elazığ Basket ve Diba SK, deneyimli ve genç isimleri harmanlayan kadrolara sahip Burhaniye Belediye ve İzmir BŞB ile genç kadrolara sahip Çerkezköy Belediye ve Emlak Konut Gelişim Takımlarını bir araya getirdi. 

Turnuva öncesi Kadınlar Basketbol Süper Ligi ve Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi deneyimli oyunculara sahip Elazığ Basket ve DİBA SK ön planda şanslı takımlar olarak görülürken Burhaniye Belediye ve Emlak Konut Gelişim’in TKBL’ye yükselmesi başarı olarak görülüyordu. 

Emlak Konut ilk maçta Burhaniye Belediye önünde 57-47 kazanarak yaptığı iyi başlangıç ardından, çoğu ilgilinin ön planda favori olarak gördüğü Elazığ Basket önünde 58-43 kazanarak hem puan hem averaj olarak avantaj sağladı. 

Emlak Konut Gelişim oynanan iki sert maç ardından turnuvanın mücadeleci takımı Çerkezköy Belediye önünde çok zorlansa da “iyi takım kötü gününde olsa da kazanan takımdır” sözünü doğrularcasına sonda kontrolü ele alarak 57-52 kazanan taraf oldu.  

Turnuvada oynadığı beş maçın dördünde rakiplerini 50 sayı altında tutmayı başaran Emlak Konut Gelişim’in potasında en çok sayı gördüğü maç Çerkezköy belediye maçıydı.  

Turnuvada dördüncü maçta TKBL vizesi için son şansını iyi kullanmak isteyen Diba SK önünde ilk yarıyı 38-23 önde kapatan Emlak Konut Gelişim son çeyrekte rakibin sert savunmasından etkilense de 51-45 skorla yenilgisizliğini sürdürdü ve Şampiyonluğunu erken ilan etti. 

 
 
Son gün oynanan ve formalite niteliği taşıyan İzmir BŞB maçını 58-33 kazanarak sezonun 15. maçını da yenilgisiz bitiren Emlak Konut Gelişim büyük mutluluk yaşadı. 

Turnuvada Elazığ Basket ikinci sırayı alırken Diba SK üçüncü Burhaniye Belediye ise dördüncü sıraları elde etti.  

Emlak Konut Gelişim, uzun süredir sahip oldukları Gelişim takımları ile oyuncularına büyük katkı sağlayan Fenerbahç ve BOTA ile birlikte TKBL’ye yeni bir hava getirecek. 

U18 Milli Takımında yer alan genç oyuncular, A takım düzeyinde artık bir ayağı Herbalife Nutrition KBSL’de olan Emlak Konut organizasyonu ve Türk basketbolu adına gelişimlerini hızlandıracak daha rekabetçi bir ortam bulacak. 

Bu anlamda Emlak Konut Spor Kulübünün bugünkü konumuna gelmesinde büyük emekleri olan coach Vedat Sağlık, takımın yardımcı coachu Burak Öztaş ve altyapı yöneticisi Raşitbey Korkmaz’ı tebrik etmek gerekiyor. 

Teknik olarak kısaca analiz etmek gerekirse Emlak Konut Gelişim’in oynadığı beş maçın dördünde rakiplerini 50 sayının altında tutarak kazanmasının başarının temel anahtarı olduğunu görüyoruz. 

Savunma sertliğini belirleyen oyun kurucu Berfin Sertoğlu, A takım maçları nedeni ile tüm maçlarda yer alamasa da İrem Akat, TKBL sertliğini sahaya taşıyan takımın en skorer ismi Sıla Kaya, forvet pozisyonunda uzun boy ve geniş kulaç açıklığı gibi fiziksel avantajları pozisyon bilgisi ve mücadele sertliği ile harmanlayan Eda Balkan, Nimet Çalışkan, Feray Laiç’in önündeki rakipler, pozisyon ve dengeli şut bulmakta zorluk çekti. 

Bu isimlere eklenen her iki guard pozisyonunu da oynayabilen Ceren Akpınar, forvetler Yağmur Yılmaz ve Ece Erginay’ın hem ofansif hem de savunma yönünde ritmi yüksek tutması Emlak Konut Gelişim takımına devamlılık ve rotasyon derinliği avantajları sağladı. 

Aldıkları süreleri olumlu değerlendiren Azra Şenol, Melis Sevinç ve Sudenaz Altunyay ile Emlak Konut Gelişim sert maçları minimum yıpranarak geride bıraktı.   

Burada takımın pivotu Zeynep Çelik’e ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. 

Bu sezona iyi bir başlangıç yapmasa da son aylarda çok önemli bir çıkış gerçekleştiren, bu çıkışı çabukluk gibi fiziksel kriterler ve mental olgunlukla süsleyen 18 yaşındaki pivot 9.6 sayı ve 7.4 ribaunt kadar blokları, yer tutma bilgisi, çok gelişen rakibi görerek oynama becerisi ve kapatıcılığı ile takımına önemli ölçüde katkı yaptı. 

Ayça Yuşan’ın kendisine verdiği destekle pota altındaki etkisini maçların karar anlarına taşıyan Zeynep Çelik’in yanı sıra forvet Eda Balkan da oynadığı maçlarda skor ve ribaunt katkısı ile ön planda isimlerden biriydi.      

Emlak Konut Gelişim’in son dönemde “itibarının aşırı şekilde yıprandığı” gözlenen TKBL’ye “temiz” bir hava getireceğine şüphe yok. 

Umarım bu başarı kadın basketboluna yatırım yapan diğer kulüplere, birer gelişim takımı kurarak oyuncularına daha çok katma değer sağlama yolunda iyi bir örnek olur.   

twitter: @hayripekergin 
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4472