Orhun Gencer: Gerekirse savcılığa ben başvuracağım - BasketFaul.com

Orhun Gencer: Gerekirse savcılığa ben başvuracağım

24-03-22 17:29
Bir süre önce bahis ve şike konusundaki iddialarıyla gündeme gelen Orhun Gencer açıklama yaparak gelişmelerle ilgili bilgilendirme yaptı. Kendi adına açıklama yapan Bodrum Karya Basketbol yönetcisi Orhun Gencer, 

"Bir hafta önce sosyal medya hesaplarımdan yapmış olduğum açıklamaların ardından, Türkiye Basketbol Federasyonu hukuk birimi tarafından davet edildim ve ifademe başvuruldu. Vermiş olduğum ifademde iddiada bulunduğum olaylar ile ilgili resmi bir kurumun, birkaç antrenör ve sporcunun görüşlerine başvurulmasını talep ettim, bildiğim detayları kendilerine anlattım. Bana savcılık veya başka bir resmi kuruma başvurup vurmadığım soruldu, konuyu savcılığa taşıyacak yetkilinin kendileri olduğunu söyledim. Görüşmenin ardından konunun takipçisi olacaklarını ilettiler ve ayrıldık.
Öncelikle belirtmek isterim ki geçen bir hafta arada olayla ilgili benim bilgi sahibi olduğum bir gelişme yaşanmadı, beni federasyonumuzun yönetim kurulundan veya profesyonel kadrosundan kimse aramadı. Bu sessizlik hali olayın üstünün örtülmesi ihtimalini akla getirdiği için, maddeler halinde şimdi sizlerle paylaşacaklarımı dikkatle okumanızı rica ediyorum. 
1- LİGE YÖNETİM KURULU KARARI İLE SON DAKİKA TAKIM İLAVE EDİLMESİ 
Türkiye kadınlar basketbol ligi 8 Ekim 2021 tarihinde saat 14:00’te oynanan Bodrum Karya-Mersin Büyükşehir Belediyesi maçı ile başlamıştır. Aynı gün içerisinde lige bir anda kimsenin anlamadığı bir şekilde Turgutlu Belediyesi takımı ilave edilmiştir. Benim Turgutlu takımı ile bir problemim yoktur, tam aksine organizasyonları ve kişilikleri ile ligimize renk kattılar, gayet iyi ve dürüst insanlar. Benim burada merak ettiğim şey; fikstürü çekilmiş bir lige, ligin başlayacağı gün resmi bir açıklama yapılmadan yeni bir takım eklenme nedeni nedir.
2- YÖNETMELİKLERE UYMAYAN TAKIMLARI GÖRMEZDEN GELMEK 
Türkiye Kadınlar Basketbol ligi talimatlarında bulunan 97’nci maddenin 9’uncu bendine göre takımlar idari yönetim şeması oluşturarak; lig direktörlüğü ile direkt temas kuracak en az B kategori yönetici sertifikasına bir kişiyi görevlendirmek ve sözleşme imzalamak zorundadır. Kendileri ile problemim 
olmadığını özellikle belirtmek isterim fakat TKBL’de bulunan İzmir ekibi Karşıyaka Çarşı Koleji 3 aylık bir süreçte sözleşme yapmadan yöneticisiz olarak yolunadevam etmiştir. Bu konu haksız rekabete sebebiyet verdiği için ve TBF ligler direktörlüğünü defalarca uyarmama rağmen bir yaptırım yapılmamış diğer takımlar mağdur pozisyonuna sokulmuştur. TKBL’de bulunan İzmir ekibi Karşıyaka Çarşı Koleji Ligin bitimine 1 aydan az bir süre kala bir yönetici ile sözleşme yapmıştır. Bir menajerin maaşı, konaklaması, sigortası ve diğer giderleri bir takım için en az 100.000 liralık bir maliyet oluşturmaktadır. Bu takımın yönetmeliklere aykırı bir durumda diğer takımlara göre maddi avantajlarla ligde oynamasına göz yumulmuştur.
3- GELİŞİM TAKIMLARI LİGİN KADERİ İLE OYNUYOR 
Yarışmacı olarak sayılmayan bir üst lige çıkma hakkı bulunmayan Gelişim takımları ligin kaderi ile oynamaktadır. Keyiflerine göre veya A takımlarının maç programlarına göre çıktıkları maçlarda  kadroları değişkenlik göstermektedir. Örnekler bu sezon fazlası ile mevcuttur. Fenerbahçe Gelişim takımı bir hafta tam kadro ile sahaya çıkıp kazanırken, diğer hafta A takım maçı ile çakıştığı için eksik sahaya çıkıp başka bir takıma kaybetmiştir. Bunun önüne geçilmesi gereklidir. Gelişim takımları sporcuların tecrübe kazanması ve gelişmesi açısından çok iyi bir proje olsa da yarışmacı takımların kaderi ve sıralamasını doğrudan etkilemektedir. 
4- HAKEM ATAMALARI VE HAKEM KARARLARI 
Hakemler Türk basketbolunun kanayan yarasıdır. Direkt sonuca etki eden hatalar yapan ve insanların emeklerini çalan hakemlerle yönetilen Türkiye Kadınlar Basketbol liginde maçları izleyen herkes hakem yönetimlerinden şikayetçi olmuştur. Gözle görülür hatalar yapan, egoları üst düzeyde olan bu hakemler 
Türk basketbolunu geriye götürmektedir. Bir hafta önce çok kötü bir maç yöneten hakem ertesi hafta ceza yerine maç almaktadır. Takımlar tüm emekleri genç ve yeteneksiz hakemler tarafından yok edilmektedir. Konaklama ve yemek ihtiyaçları Basketbol federasyonu tarafından karşılanan hakemlerin maça nasıl hazırlandıkları ve maç önünde yapmış oldukları konaklamada yaşadıkları detaylı  incelenmelidir.
5- SOSYAL MEDYA DA DEĞİNDİĞİM İLLEGAL BAHİS KONUSU 
Açıklamanın başında söylediğim gibi bildiklerimi söyledim ve bir hareket olmasını bekliyorum. Şu anda olan sessizlik iyi de olabilir, kötü de olabilir. Ne olursa olsunben bu konunun peşini bırakmayacağımı buradan açıklıyorum. Kendileri konuyu savcılığa taşımaz ise, ben taşıyacağım. Doğru bildiğim yolda 
yürümeye, haklı olduğum davamda gücümün yettiği yere kadar savaşacağım. Şerefli ve namuslu bir basketbol emekçisi olarak TEMİZ Basketbol için elimden geldiğince mücadele edeceğim. 
6- CAMİAYA DESTEK ÇAĞRISI 
Sporcu ve antrenör arkadaşlar da neyin ne olduğunu biliyor. Mevcut durumları ve sporcu kimlikleri, gelecek düşünceleri konuşmalarına engel oluyor olabilir ama kendileri bana destek olmazsa bu işin daha kötü noktalara gideceğini kestirmek zor değil. Çoğunuz beni arayıp %100 haklısın helal olsun diyorsunuz, teşekkür ediyorsunuz ama bütün zorluklara rağmen bu sorunları sizin desteğiniz ile çözebiliriz. Birlikten güç doğar bunu unutmayın, ben başlangıç ateşini yakmaya çalıştım, devamı basketbol ailesinin takdiridir. Gelin hep beraber tertemiz bir basketbol için savaşalım. 

Saygı ve Sevgilerimle" 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4069