Birine Kupa Diğerine Küpe (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Birine Kupa Diğerine Küpe (Hayri Pekergin)

27-03-22 22:28

2022 Bitci Kadınlar Türkiye Kupasında şampiyon Çukurova Basket (ÇBK) Yenişehir Belediye Spor. 


Final maçında Fenerbahçe Safiport’u baştan sona üstün bir oyunla 71-58 mağlup eden turuncu lacivertliler tarihinin en büyük başarısına imza attı. 

Hikayesi iki takımın son kırk dakika için parkeye çıkmasından yıllar önce başlayan, çok uzun süre konuşulacak, konuşulması da gereken tarihi bir finaldi. 

EuroCup Women ve Herbalife Nutrition KBSL’de bundan sonraki hedeflerine, kazandığı KUPA, çok büyük moral ve yükselen sinerji ile devam eden ÇBK Yenişehir Belediye oldu. 

Finale kadar ortaya çıkan, defalarca bu köşeden somut örneklerle dile getirilen pek çok hatadan gereken dersleri almayan Fenerbahçe Kadın Basketbolu ve Coach Lapena’nın, sarı lacivertli camia adına “istırap verici” olan bu sonuçtan kulağına KÜPE olacak çıkarımlar ile ayrılıp ayrılmadığı ise bundan sonraki sınav olan Euroleague Women Final Four’da belli olacak.
 

Türkiye Kupası Finalini ilginç kılan gelişmelerden biri, finalden önce Fenerbahçe ve Çukurova Basket kulüp yönetimlerinin birbirini takip eden açıklamalarla karşı karşıya gelmesiydi. 

Oysa Fenerbahçe yönetimi bundan yaklaşık üç yıl önce Lapena dönemi yeni başlarken, o dönem menajerlik faaliyetinin resmi olarak başında olan bugünkü ÇBK Yenişehir Belediye Spor Başkanına takımının transfer yapılanması ve bu işe ayrılan bütçenin olumlu şekilde kullanılması konusundaki desteği için “ismen” teşekkür ediyor, bundan sonra “iki taraf” arasındaki işbirliğinin artarak süreceğini bildiriyordu.   

Gerçekten de arada geçen zamanda başta Alina Iagupova olmak üzere iki kulüp ve ilgili menajerlik şirketi arasında pek çok oyuncu alışverişi ya da geçişi yaşandı. 

Bu trafiğin en son örneği Fenerbahçe Safiport kadrosunda yer bulamayan Jazmine Thomas’ın sezon ortasında ÇBK Yenişehir Belediye takımına transferiydi. 

Bu oyuncunun ÇBK Yenişehir Belediye tarafından Türkiye Kupası Finalinde Fenerbahçe Safiport karşısında oynatılmasının sarı lacivertliler tarafından tepki ile karşılandığı maç önü yayınında televizyonda maçı anlatan spiker tarafından dile getirildi.    

Benim bu konuda ulaştığım bilgi, iki kulüp arasında yapılan “sözleşme” uyarınca Jazmine Thomas’ın Fenerbahçe Safiport karşısında oynaması halinde belirli bir tutarın Fenerbahçe Kulübüne ödeneceği yönünde. 

Anladığım kadar bu tutar öyle caydırıcı hatta düşündürücü bile değil. Altı üstü yüksek donanımlı bir yol bisikleti parası kadar bir paradan söz ediyoruz.

Fenerbahçe’li yöneticilerin bu final kapsamında yaşananlar ardından, menajer şirketlerle gelecekteki ticari ilişki ve kapsamlı işbirliklerinde daha verimli ve gerçekçi etki analizleri yaparak, olası her  “çıkar çatışması” (conflict of interest) noktasını belirleyeceği ve bunları daha doğru yönetme gayreti içinde olması gerektiği anlaşılıyor.   


Maçın saha içindeki hikayesine geldiğimizde öncelikle ÇBK Yenişehir Belediye takımını ve deneyimli coachları Aziz Akkaya’yı kutlayarak başlamak gerekiyor.

Bu şampiyonluk aynı zamanda Aziz Akkaya’nın “bir kez daha” küllerinden doğduğuna, deneyimi ile idaresi zor bir ekibi “başarı odaklı bir takım” haline getirdiğini, Hayes gibi “saf skorer” bir oyuncuyu gerektiğinde enerjisini savunmada feda eden bir takım oyuncusuna dönüştürdüğünü gösteriyor.   

Deneyimli teknik adam doğru anda gelen molaları ile Fenerbahçe Safiport’un momentum kazandığı nadir zaman dilimlerini en az hasarla geçiştirmeyi başardı.  

Turuncu lacivertliler maç boyu devamlılık sağladıkları savunma odaklanması, hücumda Fenerbahçe Safiport’un savunmadaki her kırılganlığını terzi işi inceliğinde hazırlanmış spacing ve zamanlama ile skora dönüştürme becerisi ile rakibini adeta yanına yaklaştırmadan kazanarak şampiyon oldu. 

Şurası iyi bilinsin;

Bu yazı bir “ÇBK Yenişehir Belediye Spor Fenerbahçe Safiport’un hataları ile kazandı” yazısı değil.

Elbette Lapena’nın bugüne kadar burada sıkça dile getirilip eleştirilen majör strateji yanlışları, Williams’a sezon başından bu yana “bionic-women” muamelesi yapmış olması turuncu lacivertlilerin işini kolaylaştırdı.  

Diğer tarafta Çukurova Basket Yenişehir Belediye rakibini değişmeli m/m savunmasını o kadar iyi çalışmış, kendi hücum dizilişini rakibin kırılganlıklarını maksimize edecek şekilde ayarlamıştı ki Asena Yalçın ve Jasmine Thomas hücumda ritim bulsa farkın 30 sayıya yaklaşması söz konusu olacaktı.

Ülkemizde savunması ile bilinen bir oyuncu olmayan Tiffany Hayes’in McBride karşısındaki savunma çabası, Asena Yalçın’ın Olcay Çakır Turgut’un savunmasından etkilenmeden hücumda 9 asistle pas trafiğinin sorunsuz işlemesine katkısı sonuçta etkili faktörlerdi. 

Sinem Ataş aldığı ribauntlar ve kritik sayılarıyla maçın kaderinin belirlendiği ilk 25 dakikanın önemli figürlerinden biriydi. Esra Ural Topuz da aldığı kısa süreyi vermli değerlendirip tolünün gereğini yapan bir diğer oyuncu oldu. 

Finalin ÇBK Yenişehir Belediye adına iki skor lideri olan Fagbenle ve Boner kendileri için dizayn edilmiş hücum düzeninde “çalışılmış” pozisyonlar geldiğini gördükçe daha büyük bir özgüven ile top kullandı. Finalde bu iki oyuncunun toplam katkısı 46 sayıydı. 

Fagbenle’nin pota altı savunmasını dirençli tutan mücadelesi ise hücum başarısının yanında ayrıca bir övgü konusu olmalı. 

Fenerbahçe Safiport açısından çeyrek finalde Galatasaray önünde ancak Plum ve Krajisnik yorulduktan sonra sağlanan az farklı üstünlük özellikle savunma tarafında bazı şeylerin tam yolunda olmadığının ilk işaretlerini vermişti. 74-68 kazanılan bu maçta sarı lacivertli cephede fark yaratan toplam 35 sayı üreten yerli rotasyon olmuştu.  

Sarı lacivertlilerin yarı finaldeki rakibi Nesibe Aydın önünde Lapena tarafından artık “rasyonaliteye meydan okuma” seviyesinde bir inatla kısa forvet oynatılan ama bu pozisyon için gereken oyuncu eksiltme, pull up ve kimya üretme kriterlerinde teknik altyapısı büyük ölçüde bulunmayan Satou Sabally’nin dış oyuncu savunmasındaki “etkisizliği” alarm verici nitelikteydi.   

Öyle ki Williams’ın kenarda olduğu bölümde bir Nesibe Aydın hücumunda  Sabally savunduğu Meltem Yıldızhan ile 3 sayı çizgisinde “dururken”  Coates üstün fiziği ile boyalı alanda Tuğçe Canıtez’i eziyordu. 

Hartley’in savunmada hemen her pozisyonda yaptığı hatalar, Manolya Kurtulmuş’un ritimsizliği ile giderek dar bir rotasyona sıkıştığını anlayan Lapena’nın maç sonunda oyuncu değiştirme konusunda “masa” ile yaşanan anlaşmazlık sırasında kendi bench’ine salonda yankılanacak şekilde bağırması, bu olumsuzluklar karşısında yaşadığı stresin anlık dışa vurumu olarak görülmeli. 

Kesiciliği ve yer tutma becerisi ile Fenerbahçe Safiport savunmasının kilit ismi olan Elizabeth Williams’ın geri koşmakta yaşadığı zorluklar, bu nedenle Coates’ın bulduğu transition sayıları sarı lacivertliler açısından geliyorum diyen kötü sonucun habercisi konumundaydı.     

Final maçı Boner- Iagupova, Hayes- McBride,, Asena Yalçın – Olcay Çakır Turgut, Fagbenle – Williams ve Sinem Ataş – Tuğçe Canıtez eşleşmeleri ile başladı. 

Fenerbahçe Safiport, rakibin Fagbenle üzerinden oynadığı ilk iki ikili oyunda pozisyon hatası yapınca ÇBK Yenişehir Belediye zorlanmadan skor üretti. 

 
 
İlk 10 dakikada Fagbenle 10 sayıya ulaşmıştı. F.Bahçe Iagupova’nın bireysel başarısı ile sayı bulurken Hayes’in McBride üzerindeki savunması etkiliydi.   

Oyuna giren Sabally’nin üst üste kullandığı 3 sayılık atışlar girmeyince ÇBK Yenişehir Belediye hücumda ritim kaybeden Fenerbahçe Safiport önünde ilk çeyreği 23-16 önde bitirdi. 

İkinci çeyrekte Sinem Ataş’ın potaya başarılı topla atağı Fenerbahçe Safiport  savunmasını bütün sezon sırtında yaşıyan Williams’ın sezon sonunda beş günde oynanan 3. maçta artık bu toparlayıcılığı yapamadığının işaretiydi.  

ÇBK Yenişehir Belediye savunması Fenerbahçe Safiport’a seri buldurmayacak şekilde topun karşısında kalmayı başarınca fark 10 sayının üzerine çıktı. Hayes’in potaya atakları, Boner’ın Iagupova ardından kendisini savunma görevi üstlenen Sabally önündeki rahatlığı ile Mersin ekibi önde kalmayı sürdürdü. 

İkinci çeyreğin sonlarında Fenerbahçe Safiport cephesinde “stratejik derinlik”  Elizabeth Williams’ın Esra Ural Topuz, Sabally’nin Fanbengle üzerinden yüzü potaya dönük bire bir zorlamasına kadar düşmüş durumdaydı.  

Bu çeyrek Fenerbahçe Safiport yalnız 11 sayı üretebilirken İlk yarı 41-37 Mersin takımı lehine kapandı.  

İkinci yarının ilk hücumunda Boner’ın  Sabally üzerinden bulduğu 3 sayılık isabet daha iki dakika geçmeden gelen Lapena molası, Fenerbahçe Safiport adına  ikinci yarıda işlerin değişmeyeceğinin acı bir habercisi gibiydi. 

Çukurova Basket geride kalan sürede kontrolü elinde tutarak şampiyonluğunu ilan etti. 

Bu şampiyonluk ÇBK Yenişehir Belediye için yaklaşan EuroCup Women Final Four öncesi şüphesiz büyük bir kaldıraç olacak. 

Yaklaşık bir ay önce Dünya Kupası elemeleri için verilen ara sonrasında çok belirgin bir iniş dönemine başlayan Fenerbahçe Safiport için ise yaklaşan Euroleague Women Final Four öncesinde bir an önce fiziksel ve mental olarak toparlanmak gerekiyor.

twitter: @hayripekergin 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 5577