Lise Kızlar Türkiye Şampiyonası'nın ardından (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Lise Kızlar Türkiye Şampiyonası'nın ardından (Hayri Pekergin)

30-03-22 13:07
Okul maçlarının oyuncular için anlamı kulüp maçlarına göre daha farklı.

Okul takımının kadrosu kulüp ile büyük ölçüde benzerlik taşısa da coachlar aynı ya da tanıdık olsa da okul maçlarında oyuncular kendilerine ait alanın daha büyük olduğunu hisseder.

Burada yer alan oyuncular elit seviyede olmanın ne demek olduğunu, önlerindeki yol haritalarını çok iyi özümsemiş ve bu konuda belirli bir olgunluk düzeyine erişmiş olsa da Okullarını ve okul arkadaşlarını temsil etmek, diğer oyuncular nezdinde prestij kazanmak bu yaş grubunda çok güçlü motivasyonlardır.

Liseler Türkiye Basketbol Birinciliği pandemi döneminde arka arkaya iki sene iptal edilmişti. Yeniden başlangıç anlamındaki 2022 Liseler Şampiyonası bu nedenle de farklı bir anlam taşıyordu.

Yakından takip edenler, geçmişte bu heyecanları sahanın içinde yaşayanlar iyi bilir. ISF tarafından düzenlenen Dünya Okullar Basketbol Şampiyonası yıllarında işin içine dünya şampiyonasında Türkiye'yi temsil etmenin getirdiği gurur girince sahada oyuncuların üzerindeki rekabet ve "sorumluluklar" daha farklı boyut kazanır.

Sekiz okulun katılımı ile gerçekleşen bu finallerde bazı takımların tek amacı şampiyonluk olurken diğer takımlar için farklı hedefler söz konusu olur.

Örneğin bu turnuvada Kahramanmaraş ve Çerkezköy'ü temsilen bulunan okullar bu elit seviyede bulunarak, burada edindikleri deneyimlerle zaten bu sene için koydukları hedefleri gerçekleştirmiş oldular.

Turnuvada Ankara ABC Okulları, Düzce Kültür Kampüs AL ve Fenerbahçe Spor Kulübü AL gibi okulların hedefi en azından bir madalya kazanmaktı.

Bu okullar arasında hedefine ulaşan bronz madalya maçında Özel Arı AL önünde beklentilerin üzerinde bir başarı elde eden Fenerbahçe Spor Kulübü AL oldu.

Turnuva öncesinde şampiyonluğun üç önemli adayı olduğu düşünülüyordu.

Emlak Konut Spor Kulübü altyapısının geniş şekilde temsil edildiği Haliç Doğa AL, Çankaya Üniversitesi Spor Kulübü’nün temel oyuncu kaynağı konumundaki, aynı zamanda bu yaş grubun Orta Okullar Türkiye Şampiyonu olan Ankara Arı AL ve deneyimli coachları İlker Gözeneli ve Hakan Midilli yönetiminde BOTAŞ Spor Kulübünün altyapı takımları ile başarılı bir işbirliği geliştiren Ankara Tema AL gerek kadro derinlikleri, gerek ilişkili kulüp takımlarının Liseler A Şampiyonasına ölçü niteliği taşıyan Basketbol Gençler Liginde ortaya koydukları performanslar ile beklentilerin yoğunlaştığı takımlardı.

Turnuvadan bir gün önce kura ile gruplar belirlendiğinde, B Grubunun A Grubuna göre oldukça zorlu geçeceği anlaşıldı. A Grubunda Kahramanmaraş Doğa Fen AL, Çerkezköy Uğur AL, Ankara Özel Arı AL ve İstanbul Özel Fenerbahçe Spor Kulübü AL bir araya gelmişti.

B Grubunda ise şampiyonluk adayları konumundaki Haliç Doğa AL, Ankara Tema AL’nin yanı sıra Ankara U18 Liginde şampiyon olan Başkent Kartalları Kulübü oyuncularını

bünyesinde bulunduran ABC Okulları ve BGL liginin tempolu oynayan takımlarından Düzce Atletik oyuncularının forma giydiği Düzce Özel Kültür Kampüs AL vardı.

B Grubu sıralama maçında Haliç Doğa AL ve Tema AL arasındaki maçın büyük çekişme ardından uzatma periyodunda bitmesi finallerin de çok çekişmeli geçeceğinin göstergesi olarak görülüyordu.

Gerçekten de bu iki takım gruptaki diğer rakiplerini farklı skorlarla geçerek isimlerini yarı finale yazdırma başarısı gösterdi.

A Grubunda yarı finale yükselen takımlar önceden beklendiği gibi Özel Arı AL ve Fenerbahçe Spor Kulübü AL oldu. İki takım arasında turnuvanın 3. gününde oynanan sıralama maçını baştan sona üstün bir oyun sergileyen Özel Arı AL 80-57 skorla kazandı ve grup birincisi olarak B Grubu ikincisi Tema AL ile eşleşti.

Ankara ekibinde bu maçta Asya Ülker 20 sayı ile oynarken, Işık Su Güven ve Elif Dila Bayrak 15’er sayı, Meryem Akansu 14 sayı, Defne Çağlar ve Nehir Özcan 6’şar sayı ve turnuvada zaman zaman çok iyi sekanslar oynayan Defne Atlı 4 sayılık katkı yaptı.

Madalya maçlarını ölçü niteliğinde olmasından dolayı ilgi ile izlenen bu maçta Fenerbahçe Spor Kulübü AL’de bu turnuvada skorer yönünü ön plana başarı ile taşıyan Elif İstanbulluoğlu 29 sayı üretirken, hafif sakatlığının tedavisini kısa tutarak takımına geç de olsa katılan İrem Erdik 9 sayı ile oynadı. Sarı lacivertlilerde skora katkı yapan diğer oyuncular 6 sayı ile Dilay Usta, 8 sayı ile Zeynep Naz Töremiş, 3 sayı ile Irmak Güçlü ve rotasyonu derinleştiren katkısına 2 sayı ekleyen Elif Göksel oldu.

Yarı finallerde iki Ankara ve İki İstanbul takımı eşleşmişti.

İlk yarı final Özel Arı AL ve Özel Tema AL arasında oynandı. İki takım arasında daha önce Ankara’da ve eleme gruplarından oynanan maçlar az farklarla sonuçlanmış ve farklı taraflarca kazanılmıştı. Bu maçın da aynı çekişmeye sahne olması bekleniyordu.

Maçın ilk yarısı beklentilerin oldukça dışında bir skorla 38-20 Özel Tema AL lehine kapandı. Bu bölümde Tema AL savunmada çok etkili olurken hücumda müthiş bir ritim yakalayan Deniz Torğut 20 sayı üretmişti. Tema AL’de ilk yarıda Ada Naz Çorum 10 sayı, Michelle Arens ve Nehir Acar 3’er sayı ve Vera Günaydın 2 sayılık katkılar getirince mavi beyazlılar büyük bir avantaj elde etti. Bu bölümde Özel Arı AL’de sora yalnızca beş isim katkıda bulunurken Işık Su Güven 9 sayı, Asya Ülker 4 sayı, Meryem Akansu ve Defne Çağlar 3’er sayı, Elif Dila Bayrak 1 sayılık katkı sağladı.

İkinci yarı başlarken farkın azalacağını bekleyenler olsa da Özel Arı AL’nin oyuna bu kadar çabuk denge getireceğini çok az kişi öngörebilirdi. Sarı siyahlılar ilk beş dakika sonunda skora olmasa da oyuna denge getirmiş ve adım adım rakiplerine yetişmeye başlamıştı. Işık Su Güven’in devam eden ofansif momentumu, Elif Dila Bayrak’ın bu yarıdaki 11 sayısı ile son dakikalara başa baş skorla girildi.

Bitime 20 saniye kala Tema AL 56-55 öndeyken sorumluluk üstlenen Ada Naz Çorum potaya topla yaptığı atakta bulduğu isabetle takımını 58-55 öne geçirdi. Özel Arı AL hücumunda

potaya giden Işık Su Güven basketi bulurken temas alma beklentisi gerçekleşmeyince kazanarak finale yükselen 58-57 skorla Özel Tema AL oldu.

Bu maçta Özel Tema AL’de Deniz Torğut 25 sayı ile en skorer isim olurken, Ada Naz Çorum 16 sayı, Michelle Arens 8 sayı Nesli Acar 5 sayı, Selin Fıçıcıoğlu ve Vera Günaydın 2’şer sayı üretti.

İkinci yarıdaki geri geliş sırasında çok büyük bir efor üreten Özel Arı AL’de ise Işık Su Güven 22 sayı ile en skorer oyuncuydu. Sarı siyahlılarda ikinci yarıda ritmini bulan Elif Dila Bayrak 12 sayı, Defne Çağlar 10 sayı, Meryem Akansu 8 sayı, Asya Ülker 5 sayı üretti.

İkinci yarı final maçı Özel Haliç Doğa AL ve Fenerbahçe Spor Kulübü AL takımlarını karşı karşıya getirdi.

Bu turnuvaya Kadınlar Bölgesel Basketbol Ligi Finallerinde altı günde, deneyimli rakipler önünde beş zor maç oynayarak gelen Özel Haliç Doğa AL oyuncuları için üst üste ikinci turnuvada yorgunluk ve odaklanma kaybı başlıca risk faktörleri konumundaydı.

Bununla birlikte Özel Haliç Doğa AL, oyunun her iki yönüne katkı getirebilen oyuncu sayısının fazlalığı ile maçta zorlanmadan kontrolü ele aldı. Dokuz oyuncusundan skor bularak maçı zorlanmadan 62-39 skorla kazanarak finalde Özel Tema AL ile eşleşti.

Haliç Doğa AL’de Eda Balkan 14 sayı, Berfin Sertoğlu, 13 sayı ile iki haneli skorlara imza atan isimlerdi. Yeşil turunculu ekipte Feray Laiç ve Yağmur Yılmaz 6’şar sayı, Zeynep Çelik, Nimet Çalışkan ve Ece Erginay 5’er sayı, Ceren Akpınar ve Ayça Yuşan 4’er sayı ile oynadı.

Turnuvaya kısıtlı bir rotasyon ve az sayıda ritimli oyuncu ile gelen Fenerbahçe Spor Kulübü AL ise bir gün sonra oynayacağı madalya maçını düşünerek bu maçta enerjisini oldukça idareli kullandı.

Maç sonunda sarı lacivertlilerde Elif İstanbulluoğlu 39 sayının 24’üne imza atmıştı. Fenerbahçe Spor Kulübü AL’de irem Erdik ve Zeynep Naz Töremiş 5’er sayı, Tuana Asiltürk 4 sayı ve Dilay Usta 1 sayı ile oynadı.

Bronz madalya maçında Ankara Özel Arı AL ve Fenerbahçe Spor Kulübü AL karşı karşıya geldi. Maçtan önce bu satırların altyapı konusunda kendini oldukça deneyimli gören yazarı dahil büyük bir çoğunluk Özel Arı AL’yi favori olarak görüyordu.

Oysa bir gün önceki yarı finalde enerjisini ekonomik kullanarak bütün gücünü bu önemli maça odaklayan Fenerbahçe Spor Kulübü AL, başlarındaki genç coachları Aleyna Aydos ile maça çok dirençli savunma ve organize hücumlarla başladı.

Elif İstanbulluoğlu’nun ilk yarıda her mesafeden ürettiği 19 sayı, Zeynep Naz Töremiş’in kritik 8 sayılık katkısı, Dilay Usta, Tuana Asiltürk ve Irmak Güçlü’nün 3’er sayı ile maç kazanma aritmetiğine sağladıkları katkı ile sarı lacivertliler ilk yarıyı 41-28 önde bitirdi.

Bir gün önce harcanan çok yüksek eforun rakibinden daha geniş olmayan rotasyonu üzerindeki yıpratıcı etkisini özellikle ilk yarıda hisseden Özel ARI AL’de atılan 28 sayının 15’i Işık Su Güven’den gelmişti. Yalnızca 4 oyuncunun sayı katkısı yaptığı sarı siyahlılarda ilk yarıda diğer skor bulan isimler 8 sayı ile Asya Ülker, 3 sayı ile Elif Dila Bayrak ve 2 sayı ile Meryem Akansu oldu.

“Madalya maçının” ikinci yarısında bir “geri dönüş” takımı olan Özel Arı AL’nin bu başarısını bir kez daha tekrarlamak için yoğun çabası vardı. Baskılı savunma uygulayan sarı siyahlılar farkı azaltarak rakiplerine yaklaşmayı başarsa da İrem Erdik ve Dilay Usta’nın deneyim avantajlarını Zeynep Naz Töremiş’in enerjisi ile birleştirerek BGL seviyesinde bir guard rotasyonuna sahip olan sarı lacivertliler kontrolü elinde tutan taraf oldu.

Elif İstanbulluoğu pota altında ribaunt üstünlüğü kadar, rakip atışları zorlaştıran yüksek kulaç uzunluğu ile hücumun yanı sıra savunmada da faktör olduğunu ortaya koyarken sezonun en iyi oyununa bu maçta imza atan Irmak Güçlü’nün ikinci yarıdaki 8 sayılık katkısı belirleyici önemdeydi.

Sarı lacivertliler kendilerinden başka çok az kişinin beklediği büyük bir başarıya imza atarak maçı 74-66 kazandı ve bronz madalyanın sahibi oldu.

Bu çekişmeli maçta Fenerbahçe Spor Kulübü AL’de Elif İstanbulluoğlu 31 sayı, İrem Erdik ve Irmak Güçlü 11’er sayı, Zeynep Naz Töremiş 10 sayı, katkıları skora katılımlarının çok üzerinde olan Dilay Usta 6 sayı ve Tuana Asiltürk 5 sayı üretti.

Özel Arı AL’de Işık Su Güven 31 sayı ile bir kez daha en skorer isimdi. Sarı siyahlılarda Asya Ülker 11 sayı, Elif Dila Bayrak 10 sayı, Meryem Akansu 7 sayı ve Defne Çağlar 6 sayı üretti.

Sıra final maçına gelmişti.

İlk dakikalarda oyunda denge vardı. İlk hücumlardan neredeyse hiç boş dönmeyen Haliç Doğa AL Eda Balkan'ın 3 sayı isabeti, Feray Laiç'in pota altı başarısı, Berfin Sertoğlu ve Zeynep Çelik'in temas sayılarıyla 3. dk'yı 7-4 önde geçti. Tema AL sayıları Zeynep Çelik ile ters eşleşmesinde temas sayıları bulan Michelle Arens ve coast to Coast basketiyle Deniz Torğut'dan gelmişti.

Zeynep Çelik'in skoru 9-4'e taşıyan ilk saha içi isabeti ardından rakibin momentumunu kesmek isteyen Tema AL'den erken bir mola geldi.

Mola dönüşünde Nimet Çalışkan'ın yakın mesafeden pull'up'ı ve Berfin Sertoğlu'nun çaldığı topla ürettiği savunma sayısı skoru henüz 4. dakikada 13-4'e getirdi.

İlerleyen dakikalarda Tema AL hızlı hücumlarında temas alarak çizgiden 4 sayı üreten Deniz Torğut ve oyuna odaklı giren Aleyna Tokgöz'ün yakın mesafe başarısıyla skor üretirken Haliç Doğa Berfin Sertoğlu'nun temas sayıları, Zeynep Çelik'in kendi gelişimi adına önem taşıyan orta mesafe isabetiyle önde kalmayı sürdürdü.

İlk çeyrek 21-12 Haliç Doğa AL üstünlüğünde geçildi.

Maçın ikinci çeyreğine Zeynep Çelik'in takip basketi ile başlayan Haliç Doğa AL skoru 23-12'ye getirdi. İki tarafta da rotasyonlar devreye girerken Ceren Akpınar ve Deniz Torğut'un karşılıklı temas sayıları, Nehir Acar'ın 3 sayı isabeti ile skor 12. dk'da 24-16 oldu. Berfin Sertoğlu'nun basketi, bu oyuncunun çaldığı topta Ceren Akpınar'ın hızlı hücum sayısı, Zeynep Çelik'in takip basketi ile 15. dk' da Haliç Doğa AL skoru 30-16'ya taşıdı.

Bu dakikada Tema AL'nin başlıca skoreri konumundaki Deniz Torğut ikinci sportmenlik dışı faul ile oyun dışı kaldı. Çizgiden Berfin Sertoğlu sayısına bir sonraki hücumda Nimet Çalışkan'ın 3 sayı isabeti eklenince 34-16 skorda fark 18 sayıya yükseldi. Finalin kaderi büyük ölçüde belirlenmişti.

Bu dakikadan sonra Tema AL takımında ön plana çıkan oyuncu sorumluluk alarak takımına ard arda sayılar kazandıran maçı 13 sayı ile tamamlayarak takımının en skorer oyuncusu olan

Nehir Acar oldu. Tema AL'de Nehir Acar ve Ada Naz Çorum'un sayılarına Haliç Doğa AL Yağmur Yılmaz ile yanıt verince ilk yarı 37-21 Haliç Doğa lehine kapandı.

Maçın ikinci yarısının başında Tema AL baskılı savunma ile oyuna denge getirmeyi amaçladı. Bu çeyreğe ve final maçına damga vuran isim ise Eda Balkan oldu.

Daha ilk hücumda potaya topla atak ederek ürettiği sayıya az görülür şekilde üst üste dört 3 sayı isabeti ekleyen Eda Balkan bu çeyrekte takımının bulduğu 19 sayının 16'sına imza attı.

Çoğu takım arkadaşı gibi 13 günde oynadığı 11. maçta "sakin", odaklı ve güvenli oyunu, çok yönlü beceri seti, her mesafeden sahip olduğu etki ile ritim bulduğunda ne ölçüde büyük farka imza atabileceğini ortaya koyan "örnek" bir performans sergiledi.

Kalan dakikalarda her iki takım da rotasyonlarını daha geniş kullanırken Tema AL ilk yarıdaki ritmi her mesafede devam eden Nehir Acar, 3 sayı isabetiyle Vera Günaydın, Nisa Gökmen, penetre basketi ile Azra Duran ile skor buldu. Haliç Doğa AL'de Ece Erginay, Feray Laiç, çizgiden Yağmur Yılmaz ve İlayda Durka'nın sayılarına Tema AL Selin Fıçıcıoğlu ve Ada Naz Çorum ile yanıt verince final maçı 67-41 Haliç Doğa AL üstünlüğünde bitti.

Finalin En Değerli Oyuncu Ödülü en skorer isim olan Haliç Doğa AL forveti Eda Balkan'ın oldu. Yeşil turunculu takımda savunmadaki etkisi, tansiyonun yükseldiği ilk yarıdaki kritik anlarda sakin kalma başarısı ile Berfin Sertoğlu 15 sayı, Zeynep Çelik 9 sayı, Nimet Çalışkan 5 sayı, Feray Laiç 8 sayı, Yağmur Yılmaz 4 sayı, Ceren Akpınar 3 sayı, Ece Erginay 3 sayı ve İlayda Durka 1 sayı ile finali tamamladı.

Tema AL'de Nehir Acar 13 sayı, Deniz Torğut 7 sayı, Vera Günaydın 6 sayı, Ada Naz Çorum 4 sayı, Michelle Arens 2 sayı, Azra Duran, 2 sayı, Selin Fıçıcıoğlu 2 sayı, Aleyna Tokgöz 2 sayı ile oynadı.

Twitter : @hayripekergin 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3213