65 yıl sonra (Yiğiter Uluğ) - BasketFaul.com

65 yıl sonra (Yiğiter Uluğ)

04-04-22 17:34
Yıl 1957, Kansas City… Amerikan Kolejler Ligi NCAA finalini Kansas ile North Carolina karşı karşıya… Kampüsünden yalnızca 64 kilometre uzaklıkta bir salonda oynayan Kansas Üniversitesi, kadrosunda bulunan ve henüz 20 yaşında olmasına karşın Amerika’daki basketbolseverlerin çoğu tarafından tanınan Wilt Chamberlain nedeniyle favori… Ancak o gün savunmasını dev rakibinin etrafına kuran ve üçlü, hatta bazen dörtlü sıkıştırmalarla onu rahatsız etmeye çalışan (durdurmak mümkün değil çünkü… Bütün önlemlere karşın Wilt maçı 23 sayı, 14 ribaundla tamamlıyor) 54-53’lük galibiyetle şampiyonluğa ulaşan takım oluyor.

İki okulu tarihte ilk kez buluşturan o finalden tam 65 yıl sonra bu gece yine bir Kansas-North Carolina finali izleyeceğiz. Bahisçilere bakılırsa Kansas bir kez daha favori. Çünkü sezon boyunca daha iyi bir form grafiği çizdiler ve ellerinde yeni bir Chamberlain olmasa da, boyalı bölgeye ağırlığını koyan bir David McCormack var. Son iki maçta toplam 40 sayı atan McCormack’i durdurmak için yardım savunmasına başvuran rakipleri, Ochai Agbaji’nin inanılmaz üçlük yüzdesiyle (8/9) cezalandırdılar. Aynı Agbaji, play off turnuvasının ilk üç maçında yayın gerisinden 12 denemede yalnızca 2 isabet bulabilmişti. Aslında rakip koçların, McCormack’a onun adamından yardım getirmesi doğaldı. Fakat şimdi şemsiye tersine dönmüş görünüyor ve yağmur da hızlanmış durumda…

North Carolina, henüz takımın başında ilk senesini yaşayan Hubert Davis yönetiminde tahminleri yanıltarak ve beklentileri aşarak finale geldi. Bugüne kadar 21 Final Four görmüş ve 7 şampiyonluk yaşamış bir okula, sürpriz demeye kimsenin dili varmıyor ama henüz üç hafta önce ACC turnuvasında Virginia Tech karşısında kesme şeker misali dağılan takımdan, en fanatik taraftarlarının bile ümidi yoktu. Doğu yakasından 8. seribaşı olarak başladıkları turnuvada Baylor’u uzatmada yenip elediklerinde kaşlar hafiften kalktı ama New Orleans’taki Final Four’a geldiklerinde bile “Yok canım; Duke’ü aynı sezonda iki kez yenemezler” deniyordu. Yendiler… Cameron’daki 94-81’lik galibiyetin üzerine cumartesi gecesi bir de baskı altında çıtayı daha da yukarı çekebildiklerini gösteren tarihi bir performans koydular. Finalde ne olacak kestirmek zor ama, yarı finalde nefesleri kesen North Carolina-Duke mücadelesi uzun yıllar unutulmayacak sanırım.

Caleb Love, bu sezon NCAA’in en korkusuz guardlarından biri olduğunu ispatlamış durumda. Armando Bacot, McCormack karşısında faul sorunu yaşamazsa hareketliliği ve daha geniş alanda oynayabilme özelliğiyle maçın anahtar ismi olabilir.

Mantığım Kansas diyor ama sürpriz seven ve açık maviye kayan gönlüm Carolina’dan yana… 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1464