South Carolina Yarım Kalan İşi Tamamladı (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

South Carolina Yarım Kalan İşi Tamamladı (Hayri Pekergin)

04-04-22 20:43

2021-2022 NCAA Women Finali geçtiğimiz pazar günü Minnesota eyaleti Minneapolis kentinde University of Connecticut – South Carolina takımları arasında 18.304 seyirci önünde oynandı. 

Yarı final eşleşmelerinde Gino Auriemmma’nın UConn’u geçen yılın şampiyonu Stanford önünde 63-58 kazanırken South Carolina ise Louisville önünde 72-59 galip gelerek finale yükselmişti. 

Final maçının ilk dakikalarında üstünlüğünü hissettiren South Carolina rakibini 50 sayının altında tutarak 64-49 skorlu final maçının ardından şampiyon oldu. 

Sezon öncesinden başlayarak AP Tarafından her hafta NCAA D1 Coachları arasında yapılan ankette kesintisiz olarak 1 numaralı favori gösterilen South Carolina geçtiğimiz yıl yarı finalde elenerek yarım bıraktığı işi tamamlamış oldu. 

NCAA basketbolunu yakından takip edenler yine şaşırmadı. Finalde yine bildik tanıdık üniversiteler vardı. 

NCAA Kadın Basketbolunu yakından takip etmeyenler için kısaca hatırlatmak gerekirse NCAA Division 1’de yaklaşık 350 Üniversite takımı olmasına rağmen son 10 yılda yalnızca 10 okul finale adını yazdırma başarısını gösterdi. 

2021’de NCAA Kadın Basketbolda Final Four Takımları Arizona, South Carolina, Stanford ve UConn olmuştu. 

2022’de ise bu dörtlüden üçü yine Final Four’daki yerini alırken Arizona’nın yerini alan Louisville geçen yıl burada bulunmayan tek takımdı. 

 
 
Yarı Final eşleşmelerinde ilgi çekici hikâyeler vardı. 

South Carolina yarı finalde NCAA Finallerinin en saldırgan takımı olan Louisville önünde özellikle rakibinin savunmada ritmini bulduğu bölümlerde zorlansa da yıldız pivotu Aliyah Boston’un 23 sayı 18 ribauntluk performansı, Boston’u atletik özellikleri ve bitiriş başarısı ile mükemmel şekilde tamamlayan son sınıf öğrencisi power forvet Victaria Saxton’un pota altında yarattığı çekim etkisi ile sonuca gitti. 

Potaya gitme başarısını set-shot’larla tamamlayan forvet Zia Cook (10s), takımın ilk beş başlayan görev oyuncusu forvet Brea Beal (12s) ve agresif Louisville savunması önünde aradığı ritmi bir türlü bulamayan oyun kurucu Destanni Handerson (11s,4as) diğer ön plandaki isimlerdi. 

Bu maçta oyunun hızlandığı yerlerde hem Saxton hem de Beal’in pozisyonlarına yardım eden birinci sınıf öğrencisi forvet 1.91 boyundaki Saniya Rivers çok yönlülüğü ile gelecek senelerde çok daha büyük roller üstleneceğini ortaya koydu.       

Louisville 1.96 boyu ile sahada her şeyi yapabilen yıldız forveti Emily Engstler (18s,9rb), shooting guard Kianna Smith (14s,5rb) ve Boston – Saxton ikilisine karşı boyalı alanda kahramanca “savaşan” power forvet Olivia Cochran (14s,4rb) ile rakibine dirense de South Carolina’nın “yüksek” savunma duvarı karşısında gerekli etkiyi üretemeyen birinci sınıf öğrencisi oyun kurucusu Hailey Van Lith (9s,9rb,3as) diğer oyuncuları maç kazanma aritmetiğinin içine çekmeyi başaramadı. 

Louisville Üniversitesinde 2 sayıdan fazla skor katkısı getiren oyuncu sayısı yalnızca dört oldu. 
South Carolina’nın 19 asist ürettiği günde Louisville Üniversitesi’ni yalnızca 5 asistte kalması Dawn Staley’in oyuncularının hızlı hücumları durdurma kadar yarı saha savunmasını ne ölçüde etkili yaptığının da göstergesiydi.       

İkinci yarı finalde son şampiyon Stanford Uconn ile karşılaştı. 

Hall Of Fame statüsünde iki “old fashion” coach Tara VanDerveer (Stanford) ve Gino Auriemmma’nın (UConn) arasında favori gösterilen son şampiyon Stanford idi.  

Maç sonunda Tara VanDerveer oyuncuları için adeta toksik bir ifade kullanarak, “bünyemizde kendi kendine oluşan yaralar nedeni ile kaybettik” açıklamasını yaptı. 

Ben Vanderveer’in kime gönderme yaptığını anlayamadım ama şampiyon kadrosunu büyük ölçüde koruyarak bu sezona giren Stanford’da UConn önünde alınan sonuç ve yaşanan hayal kırıklığında en büyük payın kendisinde olduğunu söyleyebilirim. 

Arizona’nın son saniyede kaçırdığı şut ile kazanılan 2021 NCAA finalinde Stanford guardları Kiana Williams ve Ana Wilson’ın Aari McDonald – Pellington ikilisi önünde ne kadar zorlandığını unutmak Tara Vanderveer adına büyük bir hata oldu. 

Bu ikiliden Williams mezun olurken daha az etkili olan Ana Wilson’un yanına dominant bir guard getirmemek, bu pozisyonu aslında ideal yerleri forvet pozisyonu olan ikizler Lacey ve Lexie Hull’a ihale etmek Stanford’a Final Four seviyesinde kırılganlık getirdi. 

Üç sayı silahı dışında oyuna katkısı bu seviye bir rekabet için yeterli olmayan shooting guard Hannah Jump da sahada adeta kaybolunca organize olamayan Stanford’un zorlama atışları UConn’a momentum kazandırdı.    

Gino Auriemma güvenilir savunmacısı Hırvat guard Nika Mühl ve Christyn Williams - Paige Buecker guard ikilisi ile pas kanallarını baskılayınca Stanford kimyası giderek zayıfladı 

Tennessee’den transfer forvet Evina Westbrook (12s,6rb) ve forvet Aaliyah Edwards (9s,8rb) oyunun her iki yönünde işini iyi yapınca son bölüme UConn hakimiyeti ile girildi. 

Sonda can havli ile saldıran Stanford “Ash” Prechtel ve Haley Jones ile geri gelmeye çalışsa da Paige Buecker gibi bir “marka” oyun kurucuya sahip UConn kontrolü korudu ve finale yükseldi. Sakatlıktan sonra dönüşünde henüz ideal gücünde olmasa da Paige Buecker maçı takımı adına en skorer isim olarak 14 sayı, 4 ribaunt, 5 asist ile tamamladı.    

Stanford’da “all rounder” özelliklerini böyle maçlarda sık tekrarladığı yüksek odaklanma ile birleştiren forvet Haley Jones sezona 20 sayı 11 ribaunt 3 asist ile nokta koyarken kırmızı beyazlılarda diğer iki haneli katkı 15 sayı 7 ribaunt üreten power forvet Cameron Brink’ten geldi. Haley Jones’un WNBA’in efsane oyuncularından Delisha Milton Jones’un akrabası olduğunu hatırlatmakta yarar var. 

Sezon başından itibaren Ana Wilson’ı geri plana alarak oyun kurucu pozisyonunu Hull kardeşlere ihale eden Stanford’da toplam 77 dakika oyunda kalan Lexie Hull 4, Lacey Hull 3 sayıda kalınca Stanford’un maç kazanma matematiğine ulaşması mümkün olmadı. 

 
 
Burada oyuncuları eleştirdiğim düşünülmesin. 

Bana göre Stanford’un sorgulaması gereken Tara VanDerveer’in oyun kurucu pozisyonunu yanlış kurgulayarak, hatta transferin giderek serbest hale geldiği NCAA’de buraya gerekli takviyeyi yapmayarak kısa forvet pozisyonunda geçen sene çok başarılı olan Hull kardeşlere bu seviyede kaldırmaları mümkün olmayan bir sorumluluk yüklemiş olması. 

UConn – South Carolina Finalini izleyenler kimin kazanacağını daha maçın ilk dakikalarında hissetmiş olsa gerek. 

Daha ilk hücumda Dawn Staley’in UConn savunmasını üzerinde toplayan Aliyah Boston ‘un bulunduğu tarafta dip çizgiye gönderdiği Destanni Handerson’dan gelen 3lük isabet, hemen arkasından Boston ve Saxton’dan gelen sayılar South Carolina’nın üstünlüğünün göstergesiydi.

İlk UConn hücumunda ters eşleşmede Boston üzerinden oynamayı tercih etmeyen Buecker takımı 10 sayı geri düşene kadar kılıcını kınından çıkartmadı yani potaya etkili gidişlerini kullanmadı. 

South Carolina’da power forvet Saxton tüm dikkatlerin Aliyah Boston’u durdurmak olduğu UConn savunmasını elde ettiği temaslarla yıpratırken, Louisville’in sert savunmasında istediği etkiyi üretemeyen Destanni Handerson South Carolina’nın işleri kolaylaştıran akılcı hücum dizilişinde UConn’a sağnak gibi yapmaya başladı. 

UConn Coachu Gino Auriemma Mühl’ü Handerson’un başına bekçi olarak atasa da South Carolina bu oyuncunun iki haneli katkısı, Boston’un pota altındaki dağıtıcılığı, Zia Cooke’un potaya gitme becerisi ile takım kimyasını tamamlayan katkısı ile çoktan farkı iki haneye çıkarmıştı. 

İlerleyen bölümlerde UConn Buecker’in potaya gitmeye başlaması, Westbrook, savunma başarısını hücumda tekrarlayan forvet Ducharme ve Edwards ile seri yakaladığı anlarda farkı ancak iki hanenin bir basamak altına indirebildi. 

Maçın son bölümlerinde UConn’un baskılı savunmasına Louisville maçında olduğu gibi baskı ile yanıt veren South Carolina farkı iki hanenin altına indirmedi. Savunmadaki sürekliliği ile 64-49 kazanarak şampiyon oldu. 
 
 

UConn’da iki haneli skor üretebilen tek isim sezonu 14 sayı, 6 ribaund ve yalnızca iki asistle noktalayan Paige Buecker’dı

İkinci yarı risk alan UConn savunması önünde etkisi giderek artan S.Carolina oyun kurucusu Destanni Handerson finali 26 sayı, 2 ribaunt 4 asist ile tamamladı. 

Finallerin “Most Outstanding Player” ödülü bu maçta 11 sayı 16 ribaunt ile bu sezon 30. kez double double yapan pivot Aliyah Boston ‘un oldu. 

İzleme olanağı olmayanlar için betimlemek gerekirse 1.96 boyunda oldukça “yapılı” bir pivot olan Boston, topu alana kadar yavaş ve yumuşak diyebileceğiniz bir profile sahip. 
Bu sezon South Carolina’nın başarısında çok büyük payı olan üçüncü sınıf öğrencisi topu aldığı zaman bir anda hızlanan bir çabukluk ve güç makinesi haline geliyor. 

Üçlü sıkıştırmaları bile dağıtacak kuvveti, dış oyunculara ve Saxton’a asistleri, yarı final maçında Louisville önünde bulduğu 3 sayı isabeti, bu “Nazik Dev’in” yeteneklerin sadece boyalı alan sayıları ve ribauntlarla sınırlı olmadığının göstergesi. 

Toparlayacak olursak South Carolina 2021’de yarı finalde kaybederek yarım bıraktığı görevi 2022’de tamamlarken bu sezon NCAA de neredeyse bütün bireysel başarı ödülleri toplayan Aliyah Boston sezonu şampiyonluk kazanarak noktaladı.  Oyun kurucu Destanni Handerson ise WNBA draftına göz kırpan harika bir performans sergiledi.  

Twitter: @hayripekergin
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3661