Bahçeşehir finalde - BasketFaul.com

Bahçeşehir finalde

06-04-22 21:55

İSTATİSTİK

FIBA EuropeCup yarı final eşleşmesinde Bahçeşehir Koleji Hollanda'da 77-71 ile geçtiği Leiden'i rövanş maçında sahasında ağırladı. Maçın ilk bölümünde oyun ve skor kontrolünü ele alan ekibimiz farkı 20 sayılara çıkardığı maçta rehavete düşünce rakibine yakalansa da hata yapmadı ve maçı 90-82 kazanarak adını finale yazdırmayı başardı.

Bahçeşehir; Beşiktaş, Karşıyaka ve Trabzonspor'un ardından bu kupada final oynama hakkını kazanan dördüncü takımımız oldu. Beşiktaş'ın 2011-2012 yılındaki şampiyonluğunun ardından 10 sene sonra bir başka Türk takımı Bahçeşehir EuropeCup'ı ikinci kez Türkiye'ye getirmeye çalışacak.

Kartal Özmızrak 24 sayı (5/7 üçlük), Sam Dekker 16 sayı, Jamal Jones ve Berkay Candan 15'er sayıyla oynadı.

Bahçeşehir maça Hall-Smith-Jones-Dekker-Oğuz beşi ile başladı.

Bahçeşehir Sportin ve Leiden'e karşı Hollanda'da oynadığı ilk maçta olduğu gibi maça tutuk bir görüntüyle başlayacak gibi gözükse de 9-2 geri düştükten sonra çok çabuk toparlandı. Özellikle ikili oyunlarda show-up'ı aştıktan sonra savunmayı 4'e 3 yakalamayı başaran temsilcimiz Sam Dekker-Jamal Jones-Kartal Özmızrak üçlüsünün üç sayı çizgisinin gerisinden bulduğu basketlerle oyunun ve skorun kontrolünü ele almayı başardı. Bahçeşehir çeyreğin son bölümünü de iyi oynadı ve ilk çeyreği 25-19 önde geçti.

İkinci çeyrekte Bahçeşehir rotasyona gitti. Leiden'e karşı farkı koruyan Bahçeşehir hücumda çok üretken olmasa da rakibini yanına yaklaştırmadı. Leiden serbest atış çizgisinden isabet bulmakta zorlanınca Bahçeşehir'in çok fazla efor göstermesine de gerek kalmadı. Çeyreğin son kısmında ilk beşine dönen Bahçeşehir farkı çift haneye çıkarsa da çeyreğin son dakikasında hücumda isabet bulamadı. Devreye 46-38 Bahçeşehir üstünlüğü ile girildi.

Bahçeşehir ikinci yarıya Jamal Jones'un yay gerisinden üst üste bulduğu üçlüklerle başladı ve farkı 14 sayıya çkardı. Takip eden bölümde Jamar Smith-Langston Hall ikisli hücumda denedikleri atışlardan isabet bulamayınca Bahçeşehir hücumda biraz düştü ve bu durum savunmaya yansıdı. Leiden Dunn ile bulduğu üçlükler ve pota altından bulduğu isabetler ile farkı 6 sayıya kadar indirdi (52-46). Molaya giden Bahçeşehir'de Kartal-Muhammed-Erkan üçlüsü oyuna dahil oldu ve Bahçeşehir hücumda Kartal'ın skorer oyunuyla savunmada da Erkan-Muhammed ikilisinin etkili oyunlarıyla oyun ve skor üstünlüğünü tekrar ele aldı. Kartal'ın hücumda sazı eline aldığı bölümde Bahçeşehir 6'ya kadar inen farkı çeyreğin bitimine bir dakika kala 19'a kadar çıkardı. Bahçeşehir çeyreğin son bölümünde hem savunmada hem de hücumda üst üste 2 hata yaptı. Bahçeşehir 20 sayı üstü farkla son periyoda girmeyi beklerken Leiden cezayı kesti ve son periyoda 72-57 Bahçeşehir üstünlüğü ile girildi.
 
Son çeyrekte Bahçeşehir farkı tekrar 20 sayılara çıkardı ve çeyreğin ilk 4 dakikalık bölümünü de rölantide geçirerek farkı korudu. Bahçeşehir kalan bölümde rehavete kapılınca hem hücumda isabet bulamadı hem de savunma konsantrasyonunu kaybetti Jhonathan Dunn ve Maarten Bouwknecht ile farkı eritmeye başladı bitime bir dakika kala farkı 5'e indirdi (87-82). Bahçeşehir Jamal Jones'un üçlüğü ile farkı tekrar 8'e çekti ve ciddi bir kriz yaşamadan maçtan da 90-82 galip ayrılarak adını finale yazdırdı. 
 

 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1331