Cicim Sezonu'ndan sonraki Alperen... - BasketFaul.com

Cicim Sezonu'ndan sonraki Alperen...

08-04-22 12:12
Alperen Şengün, NBA'deki gelmiş geçmiş bütün oyuncularımız arasında çaylak sezonunu en iyi geçiren oyuncu oldu.. NBA'e en iyi başlayan oyuncumuz Mehmet Okur idi (19.0 dk, 6.9 sayı, 4.7 ribaund, 1.0 asist). Alperen ise sezonu kalan iki maç dışında 20.3 dakika, 9.5 sayı, 5.5 ribaund, 2.5 asistle tamamladı, dahası hücumda takımın merkezine oturdu.
En büyük şansı yeniden yapılanmaya giden, kendisi gibi gençlerden oluşan bir takımda oynamış olmasıydı. O kadar şanslıydı ki ilk beşte başlayan uzun oyuncu Daniel Theis sezon ortasında Boston'a takas olunca önü iyice açıldı. Koç Silas'ın birlikte oynamalarına formül üretemediği Chris Wood da sakatlıklar geçirince Alperen, planlananın çok üzerinde süreler aldı. 
Alçak postta feykleri ve iki omuzundan da dönebilmesiyle fiziksel dezavantajlarını örttüğü gibi, kat eden arkadaşlarına bel arkasından jeneriklik asistler yaptı.  Ancak şurası muhakkak ki tepede oynarken daha mutluydu. Reverse yaparak çembere atak edebildiği gibi, back doora sızan arkadaşlarını buldu ve ayrıca yüzde 25 ile olsa da, geliştirebileceği üçlükleri denedi. Alperen tepedeyken Houston'un hücumu ferahladı, penetre edenler için de boyalı alandaki trafik azaldı.
Zaman zaman ribaundu aldığında tam sahayı geçip yaptığı asistler de hücumuna bir başka renk kattı.
Dikkat ederseniz hep ön sahadaki Alperen'den söz ettik. Houston iyi derece değil, kötü derece kovalayan bir takım olduğu için de Alperen'in savunma zaafları fazla göze batmadı. Ancak Houston önümüzdeki sezondan itibaren play off'ları hayal edeceği için Alperen'in, üzerinden atak edilecek oyuncu olmaktan kurtulması şart. Yapısı itibariyle belki hiçbir aman çok çabuk olamayacak ama yine de özellikle yaz aylarını çok iyi geçirerek maksimumlarını zorlaması gerekecek. 
Yüzü dönük rakiplerine karşı çok kolay geçilip daha sonra arkadan blok girişimi bir sistem olamaz. Alperen'in çabuklaşmasıyla birlikte takımın da Alperen'e göre savunma taktikleri uygulaması, örneğin yönlendirme yapması ve takımın da açtığı tarafa önlem alması gibi konular ise koçun işi. Alçak post savunmasında ise bazı 5 numaralara karşı kısa kalan ve yeterince temas sağlamayan Alperen'in yarım önden alarak top aldırmama savunması bir yöntem olabilir ama asıl olan daha fazla kontağa girmesidir.
Özetleyecek olursak Alperen için en ideal ortamda yaşadığı Cicim Sezonu sona erdi. Asıl sınavı gelecek sezon, hedefleri olan takımında verecek.

Seyredenler, TV yorumcuları bir uzunla bağdaştırmakta zorlandıkları fundamentali, asistleri, parmak ucu hassasiyeti, cesareti, özgüveni ve oluşmaya başlayan liderliği ile Alperen'i şaşkınlık ve hayranlıkla izlediler. Umarım gelecek sezon sonunda bunlara yeni eklemeler yapabilir, All Star potansiyeli olan bu yeteneği çok daha yukarılarda görürüz.  

Yorumlar Okunma: 3286