Tenerife'deki filmin tekrarı (TOFAŞ son saniyede kaybedip elendi) - BasketFaul.com

Tenerife'deki filmin tekrarı (TOFAŞ son saniyede kaybedip elendi)

12-04-22 20:54

İSTATİSTİK

FIBA Şampiyonlar Ligi çeyrek final rövanş mücadelesinde temsilcimiz Tofaş, deplasmanda şanssız şekilde bir sayıyla kaybettiği ilk maçın rövanşında, İspanyol ekibi Lenovo Tenerife'yi Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda konuk etti. Bir ara Lenovo Tenerife, farkı 17 sayıya kadar çıkartırken ?(24-41) maçı ilk 3 periyotta çift haneli farkla geride götüren Tofaş, taraftarlarının da desteğini arkasına alarak son periyotta mükemmel bir geri dönüşe imza attı. Son periyoda 50-61 geride giren Tofaş, bitime 10 saniye kala Lenovo Tenerife kendi potalarının altından topu oyuna sokarken Pako Cruz’un çaldığı top sonrasında topu kucağında bulan Yiğit Arslan, Tofaş’ı 73-72 öne geçirdi. Fakat son periyot genelinde sergilediğimiz etkili savunmayı, 10 saniye kala çıkılan Lenovo Tenerife hücumunda sergileyemedik ve Marcelinho Huertas’ın bitime 1,2 saniye kala potaya yüklenerek bulduğu orta mesafeli isabetle birlikte sahadan 73-74 mağlup ayrıldık ve temsilcimiz Tofaş, Fiba Şampiyonlar Ligi’ne çeyrek finalde veda etmiş oldu. Bu sonuçla birlikte Tofaş’ın son oynadığı Beşiktaş (81-80), Lenovo Tenerife (78-77), Pınar Karşıyaka (78-79) ve bu akşamki Lenovo Tenerife (73-74) maçları 1’er sayıyla biterken bu maçlardan sadece ligdeki Beşiktaş maçını kazanabilmiş oldular. Ayrıca maç genelinde, özellikle ilk yarıda, farkın iyice açıldığı bölümlerde hakemlerin takımımıza kolay çaldığı faul düdükleri, gri pozisyonlarda takdir yanlarını konuk ekip Lenovo Tenerife’den yana kullanmaları dikkati çekti.
Maça hızlı başlayan taraf konuk ekip Lenovo Tenerife oldu ve bulduğu üst üste basketlerle birlikte skoru 0-7'ye getirdi. Tofaş, maçtaki ilk sayısını 3. dakikada bulsa da (1-7) Lenovo Tenerife’den bir üçlük isabeti daha gelince skor bir anda 1-10a geldi. Tofaş, bu bölümde her ne kadar farkın daha fazla açılmasına izin vermese de (5-12) Lenovo Tenerife, üst üste buldukları basketlerle birlikte 7 dakikalık bölümü 12 sayılık üstünlükle geçen taraf oldu. (7-19) Fakat bu bölümde hücumda toparlanarak mükemmel bir geri dönüşe imza atan Tofaş, önce Yiğit Arslan’ın üst üste 2 ardından da periyodun son saniyesinde Eigirdas Zukauskas’ın üçlüğüyle birlikte farkı 6 sayıya kadar indirmeyi başardı ve ilk periyot 16-21'lik Lenovo Tenerife üstünlüğü ile geçildi. 
 
Fakat ikinci periyoda etkili giren taraf Lenovo Tenerife oldu. İkinci periyotta ilk sayılar, Lenovo Tenerife’de Aaron Doornekamp’ın üçlüğü ile geldi. (16-24) Bu bölümde karşılık, Tofaş’ta Muhsin Yaşar’ın turnikesiyle birlikte gelse de geri adım atmayan Lenovo Tenerife, önce Joan Sastre ardından da Aaron Doornekamp’ın üçlükleri ile birlikte farkı bir anda 12 sayıya kadar çıkartınca (18-30) ilk yarının bitimine 6:38 kala Tofaş molasına gidildi. Fakat bu mola da Tofaş’taki kötü gidişata engel olamadı ve Lenovo Tenerife, önce Fran Guerra'nın smacı ardından da Sasu Salin’in üçlüğüyle birlikte ilk yarının bitimine 5:19 kala farkı 16 sayıya kadar çıkardı. (19-35) Bu seriyi sonlandıran isim, temsilcimiz Tofaş'ta bulduğu üçlükle birlikte Pako Cruz oldu. (22-36) Fakat bu bölümde yeniden skor bulmakta zorlanan Tofaş karşısında Lenovo Tenerife, Bruno Fitipaldo ile buldukları üçlükle birlikte ilk yarıda son 2 dakikalık bölüme girilirken farkı 17'ye kadar çıkarttı. (24-41)  Fakat periyodun son bölümünü daha iyi oynayan taraf temsilcimiz Tofaş oldu. Önce Jeremy Simmons ile 2 serbest atış isabeti bulan Tofaş, Eigirdas Zukauskas ile de orta mesafeli isabet bulunca (28-41) ilk yarının bitimine 54 saniye kala Lenovo Tenerife molasına gidildi. Periyodun geri kalan bölümünde de Tofaş, farkın yeniden açılmasına izin vermedi ve soyunma odasına 30-43'lük Lenovo Tenerife üstünlüğü ile girildi.
 
İkinci yarıda ilk sayılar, Tofaş’ta Pako Cruz’un turnikesiyle geldi. (32-43) Ardından Tofaş, her ne kadar Tomislav Zubcic'in üçlüğüyle birlikte farkı 8 sayıya kadar indirmeyi başarsa da (35-43) bu bölümde yeniden toparlanan Lenovo Tenerife, önce Marcelinho Huertas’ın turnikesi ardından da Dejan Todorovic’in üçlüğü ile birlikte çabuk bir 5-0’lık seri yakalayarak üçüncü periyodun bitimine 6 dakika kala farkı yeniden 13 sayıya kadar çıkartmayı başardı. (35-48) Bu bölümde Tofaş, Lenovo Tenerife savunması karşısında çözüm üretmeyi başaramayınca (39-52) üçüncü periyotta bitime 4:07 kala Tofaş molasına gidildi. Fakat bu moladan da etkili dönen taraf Lenovo Tenerife oldu ve periyodun bitimine 2:26 kala Joan Sastre’nin üçlüğü ile birlikte fark yeniden 16 sayıya çıktı. (42-58) Fakat farkın daha fazla açılmasına izin vermeyen Tofaş, Yiğit Arslan’ın isabetli serbest atışları, Tyler Ennis’in basket faulü ve yine Yiğit Arslan’ın üçlüğü ile birlikte üçüncü periyot 50-61’lik Lenovo Tenerife üstünlüğü ile tamamlandı.
Maçın son periyodunda ise temsilcimiz Tofaş’ın mükemmel geri dönüşü vardı. Tofaş, önce Jeremy Simmons’un smacı ardından da Tyler Ennis’in orta mesafeli basketiyle birlikte maçın bitimine 7:23 kala farkı 7 sayıya kadar indirince (54-61) Lenovo Tenerife molasına gidildi. Fakat bu mola da Tofaş’ı durdurmaya yetmedi ve Jeremy Simmons’un orta mesafeli basketiyle birlikte seri 6-0’a kadar çıkınca bitime 6:19 kala fark 5 sayıya kadar indi. (56-61) Fakat bu bölümde Lenovo Tenerife’de seriye son veren isim, bulduğu üçlükle birlikte Aaron Doornekamp oldu. (56-64) Bu bölümde her ne kadar fark 6 sayıya kadar inse de (60-66) Lenovo Tenerife’de bu kez de Marcelinho Huertas’ın üçlüğü geldi ve fark yeniden 9 sayıya çıkınca (60-69) bitime 4:11 kala Tofaş molasına gidildi. Mola dönüşünde de geri adım atmayan Tofaş, Tyler Ennis’in turnikesi ve Elgin Cook’un isabetli serbest atışlarıyla birlikte son 3 dakikalık bölüme 5 sayılık farkla girildi. (64-69) Bu bölümde Lenovo Tenerife, bitime 2:56 kala Bruno Fitipaldo ile bir üçlük isabeti daha bulsa da (64-72) maçın geri kalan bölümünde savunmasını iyice sertleştirerek rakibine kolay sayı şansı vermedi ve taraftarlarının da desteğini iyice arkasına alarak önce Jeremy Simmons’un smacı, ardından da Elgin Cook’un turnikesiyle birlikte farkı 4 sayıya indirince (68-72) bitime 1:34 kala Lenovo Tenerife molasına gidildi. Mola dönüşünde bir etkili savunma daha yapan Tofaş, rakibine kolay sayı şansı vermedi ve bitime 52 saniye kala Elgin Cook’un turnikesiyle birlikte farkı 2 sayıya indirdi. (70-72) Bu bölümde karşılıklı boş geçen hücumların ardından, bitime 10 saniye kala Tofaş hücumunda Tyler Ennis potaya yüklenirken turnikeye çıktığı sırada rakibinin müdahalesiyle dengesi bozuldu ve top dışarı çıktı. Fakat hakemler pozisyona faul vermek yerine kenara gelip bir süre izledikten sonra topu Lenovo Tenerife’ye verdi. Lenovo Tenerife  topu pota altından oyuna sokarken Tofaş mükemmel savunmasına devam etti ve hakemler tam 5 saniye çalacakken Lenovo Tenerife’de Bruno Fitipaldo can havliyle topu sahaya fırlatınca Tofaş’ta topu çalan Pako Cruz, topu Yiğit Arslan ile buluşturdu ve Yiğit Arslan’ın üçlüğü ile sonuçlanınca Tofaş son 10 saniyelik bölüme 73-72'lik üstünlükle girdi ve Tofaş molasına gidildi. Mola dönüşünde topu ön sahadan oyuna sokan Lenovo Tenerife, 1,2 saniye kala potaya yüklenen Marcelinho Huertas’ın orta mesafeli basketiyle birlikte 73-74 one geçince Tofaş, maçtaki son molasını kullandı. Mola dönüşü topu kenardan oyuna sokan Tofaş’ta Yiğit Arslan’ın üçlük denemesi başarısız oldu ve Tofaş, Lenovo Tenerife karşısında sahadan 73-74 mağlup ayrılarak Fiba Şampiyonlar Ligi’ne çeyrek final aşamasında veda etmiş oldu. 

İstatistikler 
Tofaş:
Jeremy Simmons: 17 sayı, 6 ribaund, 3 top çalma, Yiğit Arslan: 14 sayı (4/5 üçlük), 2 ribaund,, 3 asist, 2 top çalma

Lenovo Tenerife:
Marcelinho Huertas: 15 sayı, 7 asist, Aaron Doornekamp: 12 sayı (4/6 üçlük), 9 ribaund, Sasu Salin: 12 sayı (4/9 üçlük), 1 ribaund, 3 asist, 1 top çalma, Giorgi Shermadini: 12 sayı, 2 ribaund, 3 asist, 2 blok
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1082