Hayırlı olsun ama uzun ömürlü olsun - BasketFaul.com

Hayırlı olsun ama uzun ömürlü olsun

16-04-22 11:34
20 Kasım 2020'de, Hırvatistan maçına 7 gün kala  Ufuk Sarıca görevden alındı, Orhun Ene göreve getirildi. 4 Nisan 2022'de Euroleague oyuncularının kampa iki gün önce katılabildiği, Sertaç'ın hiç gelmediği, NBA oyuncularının bulunmadığı sert geçen kış aylarından sonra Orhun Ene ile yollar ayrıldı, 16 Nisan'da yeni koç Ergin Ataman resmi olarak açıklandı. Yani kaba taslak hesapla bir buçuk yılda üçüncü koç... Bütün bunların çok öncesine giderseniz de, Sarıca'dan önce Ataman ile sözlü anlaşmaya varıldığını ancak daha sonra Kadıköy'den esen rüzgarla kararın değiştiğini hatırlayacaksınız. Yani, Merkez Bankası Başkanı ile Milli Takım Koçları yarışır hale geldi. 
Kulüpler yabancı oyuncu alırken sahadaki performans kadar karakterlerini de araştırırlar. Buna rağmen yanılmalar olabilir. Oysa Ergin Ataman'ı, Ufuk Sarıca'yı, Orhun Ene'yi hepimizin çok iyi tanıyoruz. Bunlar yabancı oyuncu değil ki sürprizlerle karşılaşasın... Yeter ki göreve başlarken sadece "hayırlı olsun" demenin ötesinde, ilkeler üzerinde de anlaşılmış olsun. Bunun yanı sıra koçların günlük performansları onların değerini çok etkilemez. Önemli olan büyük fotoğrafa bakmaktır.
Ufuk Sarıca geldiğinde Milli Takım'a çok yakıştığını düşünmüştük. Orhun Ene de öyle. Ayrılanlarla ilgili duygularımız bir yana, Şimdi Ergin Ataman'ın gelmesinden de son derece mutluyuz ama korkuyoruz. Acaba yarın bazı konularda ters düşerler ve yine bir sorun yaşanır mı diye... 
Bu arada Ataman'ın Milli Takım koçluğunun açıklanmasını beklerken, Sarıca'nın açıklanması üzerine kızgınlığını dile getirmesi, federasyon kanadının da Ataman'la ilgili sözlerinden sonra iki tarafın bir araya gelmesini de takdir ediyoruz. "Konu Milli Takımsa, gerisi teferruattır" diye düşünmeleri olgun bir davranış. Umarız günlük olası olumsuzluklar, duygusallığa dönüşmez ve birliktelik uzun sürer. Buna oyuncuların da ihtiyacı var. Bu kadar sık değişiklik, her koçun farklı felsefesine adaptasyon onlar için de bir zorluktu. Her koçla beraber staff değişikliği nedeniyle Milli Takımın hafızasının da zarar gördüğünü unutmamamız lazım.

Yaz ayları için Avrupa'nın en iyi Milli Takımlarından birine sahibiz. Ligdeki mevcut oyunculara eklenecek Sertaç Şanlı, Alperen Şengün ve Ömer Faruk Yurtseven gibi uzun rotasyonu kimsede yok. Cedi Osman ve NBA'de kötü geçen sezonun acısını çıkarmak isteyecek Furkan Korkmaz ile birlikte Milli Takım'ın Avrupa Şampiyonası'nda kürsüye çıkması oldukça mümkün. Geçmişteki tatsızlıkları unutmaya hazır olduğu anlaşılan Ergin Ataman da kariyerinde yeni bir altın sayfa açmak isteyecektir. Çok büyük kariyere sahip, yukarıları en fazla oynamış koçumuz olan Ataman'dan da, bütün oyunculardan da çok şeyler bekliyoruz. Ataman, kulüp çekişmeleri nedeniyle kızanlar dışında tartışılmayacak bir isim. Hayırlı olsun, ama lütfen uzun ömürlü olsun... Basketbolumuzun yeniden ivme kazanması için Milli Takımın başarılarına çok ihtiyacımız var. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2163