İş İtalya'da bitecekti, İstanbul'a kaldı - BasketFaul.com

İş İtalya'da bitecekti, İstanbul'a kaldı

20-04-22 23:24
Bahçeşehir Koleji, FIBA Europe Cup finalinin ilk ayağında Reggio Emilia'yı İtalya'da 72-69 yenerek büyük avantaj sağladı. Finalin ikinci ayağı gelecek hafta Çarşamba günü İstanbul'da oynanacak ve Bahçeşehir kazanması, berabere kalması veya 3 sayının altında yenilmesi durumlarında kupanın sahibi olacak.

FIBA EuropeCup final serisinin ilk ayağında Bahçeşehir Koleji, İtalyan temsilcisi Reggio Emilia'ya konuk oldu. Maçın son çeyreği farkı 19 sayıya kadar çıkaran Bahçeşehir çeyrek final eşleşmesinde Sporting deplasmanındaki krizin bir benzerini yaşayıp rakibine yakalansa da maçı 72-69 kazanarak 27 nisan günü İStanbul'da oynanacak şampiyonluk maçı için +3 sayılık avantajı yakaladı.

Bahçeşehir maça Hall-Smith-Muhammed-Berkay-Oğuz beşi ile başladı.

İlk periyotta Emilia sürekli olarak ikili oyunlardan sonra switch yapan Bahçeşehir savunmasına karşı boyalı alanda Justin Johnson'ın post-up'larını kullanmaya çalıştı. Bahçeşehir maçın ilk bölümünde Jamar Smith'in skorer oyunu ile oyun ve skor kontrolünü ele alırken savunmada ribaundları almakta zorlandı. Çeyreğin son bölümünde uzun beş kullanan Bahçeşehir'de Jamar Smith'e Berkay ve Jamal Jones da eşlik edince Bahçeşehir skor da fırladı. Emilia Cinciari'nin çizgiden bulduğu basketlerle skordan kopmadı. Bahçeşehir ilk çeyreği 19-18 önde geçti. 

İkinci çeyreğe Emilia iyi başlayan taraf oldu ve Justin Johnson yine etkili olmaya devam edip 14 sayıya ulaştı. Bahçeşehir hücumda Solomon-Hall-Dekker üçlüsünden skor katkısı almayı başarınca hücumda opsiyonlar arttı ve Bahçeşehir kontrolü ele geçirdi (27-31). Takip eden bölümde bu sefer Emilia atak yaptı ve yine Cinciarini-Johnson ikilisi ile 5-0 seri yakalayarak 32-31 üstünlüğü yakaladı. Kalan bölümde Bahçeşehir'de Jamar Smith tekrar direksiyona geçti ve bulduğu üçlükle takmı rahatlattı. Smith'e Sam Dekker da eşlik edince çeyreğin sonunda Bahçeşehir 9-2 seri yakaladı ve devreyi 40-34 önde geçti. İlk yarıda Emilia'da Justin Johnson 16 sayı üretirken Bahçeşehir'de Jamar Smith 11 sayı üretti.

Üçüncü periyoda Bahçeşehir tutuk başladı. Emilia hücumda Crawford'ın da işin içine dahil olmasıyle 9-3 seri ile Bahçeşehir'i yakalamayı başardı. Jamal Jones'un oyuna girmesiyle Bahçeşehir hem Jones'tan hem de Berkay'dan katkı alırken Kartal Özmızrak x-faktör oldu ve üç sayı çizgi gerisinden farkı yarattı. Bu isimlere kenardan gelip hem hücumda hem de savunmada iyi katkı veren Dekker da katılınca Bahçeşehir bir anda farkı 15'e çıkardı (45-60). Bu çeyrekte Cinciarini-Johnson ikilisinden istediğini bulamayan Emilia hücumda organize olamadı. Son çeyreğe Bahçeşehir 63-47 önde girdi.

Son periyoda Bahçeşehir kaldığı yerden devam ederek başladı derken rüzgar bir anda tersine döndü. Skor 67-50 Bahçeşehir lehine iken Bahçeşehir hücumda tıkanmaya başladı ve bu durum savunmaya da yansıyınca Emilia yavaş yavaş Bahçeşehir'e yaklaşmaya başladı ve farkı 4 sayıya kadar düşürdü (63-67). Çeyrek final serisinde Sporting deplasmanında da son 3.5 dakikaya 17 sayı farkla önde giren Bahçeşehir aynı krizi bugün de yaşadı. Krizden çıkmak için çözüm arasa da önce Langston Hall'un floater'ı ardından da Muhammed'in çok kritik üçlüğü ile kazanacak marjı yakalayan Bahçeşehir son topu savunmayı başardı ve maçı 72-69 kazanarak gelecek haftaki şampiyonluk maçı için +3 sayı farkı yakaladı.

Öne çıkanlar...
Reggio Emilia: Andrea Cinciarini 20 sayı, 1 ribaund, 9 asist, Justin Blake Johnson 16 sayı, 7 ribaund
Bahçeşehir Koleji: Sam Dekker 10 sayı, 6 ribaund, Kartal Özmızrak 11 sayı (2/3 üçlük), 1 asist, Jamar Smith 11 sayı, 2 ribaund, 3 asist, Jamal Jones 12 sayı, 2 ribaund
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2042