Alaeddin Yakan'ın Küçük Erkekler Şampiyonası'ndan notları - BasketFaul.com

Alaeddin Yakan'ın Küçük Erkekler Şampiyonası'ndan notları

03-05-22 17:30
Edirne'de düzenlenen U14 Küçük Erkekler Türkiye Şampiyonası'nı baştan sona izleyen değerli koç ve antrenör eğitmeni Alaeddin Yakan'dan eleştirel gözle yaklaştığında hangi konuların dikkatini çektiğini sorduk. Müşterek olarak çıkış noktamış daha iyi oyuncu yetiştirilmesi adına düzeltilmesi gereken konulardı... İşte Alaeddin Yakan'ın notları...

Yıllardır eğitim kurulu olarak gerek seminerlerde, gerekse kurslarda U-14 ve alt yaş grupları için antrenör arkadaşlarımıza hücum ve savunma olarak bir takım tavsiye kararlarında bulunuyoruz. Bunlar içinde en önemlisi zone savunma yapılmaması. Kurslarda ve seminerlerde ısrarla neden yapılmaması konusunda tavsiyelerde bulunmamıza rağmen üzülerek gördüm ki konu bu turnuvada da önümüze geldi. Bu iş ile uğraşan tüm altyapı antrenörlerinin ülke basketboluna katkı sağlamak gibi bir zorunluluğu vardır, diye düşünüyorum. Bir kez daha en basit anlatımı ile neden alan savunması yapmamalıyız?...
1- Oyuncuların çembere yapacakları penetrelerde, boyalı alanda savunma gereği karşılarında 2-3 savunma oyuncusunu göreceklerinden bu durum onların dripling fırsatlarını sınırlayacaktır.
2- Boyalı alana kat eden oyunculara pas verme, bölgede yine 2-3 savunma oyuncusu olacağından genç oyuncuların pası görme veya atma fırsatlarını sınırlayacaktır.
3- O yaştaki oyuncuların sahanın bir tarafından diğer tarafa baş üstü pas atacak güce sahip olamadıkları unutulmamalıdır.
4- Oyuncular gerekli kuvvet ve tekniğe sahip olmadan uzak mesafeli şut atmaya zorlanacaktır. 
Yukarıda saydığım nedenlerden dolayı siz bu savunmayı yaptığınız zaman karşı takım size hücum etmekte zorlanacaktır. Aynı şekilde size yapılırsa sizin oyuncularınız da hücum etmekte zorlanacaktır. Sonuçta bir taraf maçı kazanacak. Ya oyuncular? İki tarafın oyuncuları da bu şekilde gelişemeyeceklerdir. Bizim altyapı antrenörleri olarak oyuncuları yetiştirme ve geliştirme gibi önemli bir sorumluluğumuz yok mu? 
Bu nedenle bireysel savunma ve hücum temel tekniklerinin gelişmesi için adam adama savunma tercihi oyuncu gelişimi açısından en önemli faktördür.

Yine tavsiye edilen teknik kararlardan hızlı hücum (Fast Break) konusunda takımlarımızın gerektiği kadar cesaretli davranmadığını gözlemledim. Hızlı hücum ile gelen sayılar takım coşkusunu arttıracağı gibi beraberinde fazla top kaybını da getirebileceğinden bu ikilemin takımları set düzenine zorladığını düşünüyorum. Bu seviyede A takım benzeri set hücum yerine herkesin her yerde oynayabileceği (buna göre çalışarak) 5 dışarda, ya da 1 içerde 4 dışarda, pas cut, penetre pas, topsuz oyuncuya perdeleme gibi içinde pick and roll içermeyen (Bazı takımlarda, hiç tavsiye edilmemesine rağmen pick and roll hücum örnekleri de gördüm) herkese sorumluluk veren, herkesin topu çembere atabileceği herkesi oyuna dahil eden POZİSYONSUZ bir düzen ile sahada olmak daha doğru olur. Pozisyonsuz derken var olan fiziksel durumlarının gelecekte hangi seviyeye geleceklerini çok fazla bilemeyeceğimizden (örneğin bugün 4 veya 5 nolu pozisyonda oynatılan bir oyuncunun birkaç yıl sonra o pozisyonlar için kısa kaldığı ve gerekli kısa fundamentalına da sahip olamadığından) devamında yetenekli bile olsalar pozisyon gereği gerekli atağı yapamadıkları çok gözlemlenmiştir.
Bir diğer önemli konu ise antrenör arkadaşlarımız açısından “maç mı kazanalım?”, “oyuncu mu kazanalım?”, ya da “hem oyuncu, hem maç mı kazanalım?” sorularının getirdiği karmaşa...

Genç arkadaşlarımızın sonuç odaklı iş kaygıları olduğunu, onlarla konuşmalarımdan biliyorum. Bu neden ile daha çok sonuç odaklı hareket ediyor olabilirler, bunu da bir yere kadar doğal buluyorum ama daha cesaretli olmaları gerektiğini de düşünüyorum. (Her maçı her oyuncu oynar) Bu nedenle bazı oyuncuları sahada tutulmak konusunda daha çekingen davranıyor olabilirler. Oyuncu yetiştirme, geliştirme ve beklentiler kulüp yönetimleri ile antrenörlerin birlikte karar alabileceği bir konu olmalıdır. Yöneticiler antrenörlerin işe sonuç odaklı bakmamaları konusunda  rahatlatmalı ve cesaretlendirmeli.  

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3739