Bursaspor Eurocup'ın finalinde, Euroleague'in kapısında - BasketFaul.com

Bursaspor Eurocup'ın finalinde, Euroleague'in kapısında

03-05-22 22:59

İSTATİSTİK

7Days Eurocup'ta Son 16 turunda Partizan Belgrade, çeyrek final aşamasında ise Cedevita Olimpija’yı mağlup etmeyi başaran temsilcimiz Frutti Extra Bursaspor, tek maç üzerinden oynanan yarı final aşamasında, İspanyol ekibi Morabanc Andorra'ya konuk oldu ve 85-68 kazanarak finale yükseldi. Maça tutuk başlayan Frutti Extra Bursaspor, üst üste kaçan sutlarla birlikte Morabanc Andorra karşısında ilk periyodun bitimine 3:40 kala 20-9 geriye düştü. Fakat bu bölümde toparlanmayı başaran Frutti Extra Bursaspor, Andrew Andrews’un son hücumda bulduğu üçlükle birlikte ilk periyodu 20-22'lik üstünlükle tamamladı. Etkili oyununu sürdüren Frutti Extra Bursaspor, devreyi 34-38, üçüncü periyodu ise 56-63'lük üstünlükle geçmeyi başardı. Son periyotta da rakibine şans tanımayan Frutti Extra Bursaspor, farkı 21 sayıya kadar çıkarttığı (60-81) Morabanc Andorra deplasmanında sahadan 68-85'lik galibiyetle ayrılmayı başardı ve 7Days Eurocup’ta adını finale yazdırmayı başardı. Frutti Extra Bursaspor’un finaldeki rakibi, Çarşamba akşamı oynanacak olan Valencia Basket – Virtus Segafredo Bologna maçının ardından belli olacak. Eurocup Şampiyonu direkt Euroleague'e çıkacak, finalisti de büyük olasılıkla davet alacak.

Maçın ilk sayıları, Morabanc Andorra'da Oriol Pauli'den geldi. (0-2) Ardından Frutti Extra Bursaspor'da önce Andrew Andrews’un isabetli 3 serbest atışı ardından da Onuralp Bitim’in üçlüğü ile birlikte ilk 2 dakikalık bölümü 2-6'lık üstünlükle geçti. Bu bölümde üst üste kaçan şutlarımızı çok iyi değerlendiren Morabanc Andorra, Oriol Pauli’nin 8, Drew Crawford’un 5 ve Clevin Hannah'ın 2 sayısıyla birlikte 15-0’lık seri yakalayarak ilk periyotta bitime 4:24 kala farkı 11 sayıya kadar çıkartınca (17-6) Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Mola dönüşünde ilk sayılar, her ne kadar Frutti Extra Bursaspor’da Andrew Andrews’un basket faulü ile gelse de (17-9) Morabanc Andorra’da Clevin Hannah’ın üçlüğü ile birlikte ilk periyotta bitime 3:40 kala skor 20-9’a geldi. Fakat bu bölümde yeniden toparlanan Frutti Extra Bursaspor, rakibinin serisine Andrew Andrews’un 5, Derek Needham ve Metin Türen’in 3 ve David Dudzinski’nin 2 sayısıyla birlikte 13-0’lık seri ile karşılık vermeyi başardı ve periyodun son hücumunda Andrew Andrews’un üçlüğü ile birlikte Frutti Extra Bursaspor, Morabanc Andorra karşısında ilk periyodu 20-22'lik üstünlükle tamamladı.

Maçın ikinci periyodunda 2,5 dakika boyunca sayı çıkmazken, kilidi açan isim, Frutti Extra Bursaspor’da Onuralp Bitim oldu. (20-24) Morabanc Andorra’nın bu periyottaki ilk sayıları, periyodun bitimine 6,5 dakika kala Codi Miller-Mcintyre ile gelse de (22-24), Frutti Extra Bursaspor’da çizgiye gelen Onuralp Bitim hata yapmadı. (22-26) Fakat bu bölümde yeniden toparlanan Morabanc Andorra, önce David Jelinek ardından Nacho Llovet'in üçlükleriyle birlikte ilk yarının bitimine 5,5 dakika kala 28-26'lık üstünlüğü yakalamayı başardı. Maçta bu bölüm karşılıklı basketlerle geçilirken Frutti Extra Bursaspor’da sırayla Onuralp Bitim’in müthiş smacı, David Dudzinski’nin üçlüğü, Andrew Andrews’un isabetli serbest atışları ve Derek Needham’ın potaya yüklenerek bulduğu basketle birlikte 5-0’lık seri yakaladık ve Morabanc Andorra karşısında ilk yarıyı 34-38'lik üstünlükle geçmeyi başardık.

Frutti Extra Bursaspor, ikinci yarıya fırtına gibi girdi. Frutti Extra Bursaspor’da periyodun ilk sayıları, David Dudzinski’nin üçlüğü ile gelirken (34-41) Morabanc Andorra’da Babatunde Olumuyiwa'nın isabetli serbest atışları geldi. (36-41) Ardından maça tamamen ağırlığını koyan Frutti Extra Bursaspor, sırayla Andrew Andrews ve Onuralp Bitim’in üçlükleri ve Kevarrius Hayes’in 2 sayılık basketi ile birlikte çabuk bir 8-1’lik seriyle birlikte üçüncü periyodun bitimine 6:47 kala farkı 12 sayıya kadar çıkartmayı başardı. (37-49) Bu bölümde Morabanc Andorra, Clevin Hannah’ın üçlüğü ile birlikte bu seriye son verse de (40-49) mükemmel oyununu sürdüren Frutti Extra Bursaspor, Derek Needham’ın üçlüğü, Kevarrius Hayes’in iki sayılık basketi ve John Holland’ın üçlüğü ile birlikte üçüncü periyotta bitime 4:11 kala farkı 17 sayıya kadar çıkartmayı başardı. (40-57) Fakat bu bölümde temsilcimiz Frutti Extra Bursaspor’un konsantrasyon kaybını iyi değerlendiren Morabanc Andorra, David Jelinek'in üçlüğüyle başlayan seri sonrası her geçen dakika farkı daha da azaltarak periyodun bitimine 43 saniye kala David Jelinek’in isabetli serbest atışlarıyla birlikte farkı 7 sayıya kadar indirdi. (54-61) Bitime 43 saniye kala Kevarrius Hayes’in basketiyle birlikte farkı yeniden 9 sayıya çeksek de (54-63) son hücumda Victor Arteaga'nın basketine engel olamadık ve üçüncü periyot 56-63 üstünlüğümüz ile geçildi.

Maçın son periyoduna Frutti Extra Bursaspor, Derek Needham’ın üçlüğü ile başladı. (56-66) Bu bölümde Morabanc Andorra’da Drew Crawford’un basketi gelse de (58-66) Frutti Extra Bursaspor, sırayla David Dudzinski'nin 2 sayılık basketi, Kevarrius Hayes'in basket faulü, Onuralp Bitim 2 sayılık basketi ve son olarak Derek Needham’ın serbest atışlarıyla birlikte 9-0’lık seri yakaladık ve maçın bitimine 5:19 kala farkı yeniden 17 sayıya kadar çıkartmayı başardı. (58-75) Bu bölümde Morabanc Andorra’da seriye son veren isim tek serbest atış isabetiyle birlikte, Babatunde Olumuyiwa olsa da (58-75) etkili oyununu sürdürerek farkı daha da açmayı başaran Frutti Extra Bursaspor, maçın bitimine 4:06 kala Kevarrius Hayes’in 2 sayılık basketiyle birlikte farkı 21 sayıya kadar çıkartmayı. Maçın geri kalan bölümünde de farkın etkisiyle rahat bir oyunla birlikte Frutti Extra Bursaspor, Morabanc Andorra karşısında sahadan 68-85'lik galibiyetle ayrılarak adını 7Days Eurocup finaline yazdırmayı başardı.

Öne çıkanlar...
Morabanc Andorra: Oriol Pauli 16 sayı, 9 ribaund, 5 asist, Drew Crawford 11 sayı, 4 ribaund, 2 asist
Frutti Extra Bursaspor: Derek Needham 13 sayı, Onuralp Bitim 18 sayı, 4 ribaund, 3 asist, Andrew Andrews 20 sayı (3/4 üçlük), 2 ribaund, 3 asist, David Dudzinski 12 sayı, 4 ribaund
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2409