U14 Kızlar Türkiye Şampiyonası ardından (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

U14 Kızlar Türkiye Şampiyonası ardından (Hayri Pekergin)

08-05-22 22:45

Türkiye Şampiyonaları sezonun son evresini oluşturuyor. Özellikle U14 kategorisinde genç oyuncular burada turnuva atmosferi ile takım olma olgusunu bir başka boyuta taşıyor. 


Maçların getirdiği heyecanı kendi iç dünyalarında yönetmeyi öğrenerek deneyimliyor. 

Aynı şey tribünde kendilerini desteklemek için gelen aileleri için de geçerli. 

16 Takımın katıldığı, arka arkaya altı ya da yedi maçın oynandığı, grup birincisi olmayan takımlar için dinlenme günü olanağı olmayan turnuva formatı oyuncuların diğer takımlardaki rakipleri kadar, özellikle son günlerde, fiziksel yorgunlukla da mücadele etmesine neden oluyor. 

Sakarya'da düzenlenen 2022 U14 Türkiye Şampiyonası pandemi dönemi ardından kulüpler düzeyinde düzenlenen ulusal  ilk şampiyona olma özelliği taşıyordu.

2006 ve 2007 Jenerasyonları Türkiye Şampiyonası deneyimi yaşayamadan U16 kategorisine yükselmişti.

2008 -2009 Yaş grubu U14 turnuvası ile birlikte oyuncular sezondaki gelişim sürecini şampiyona formatı ile tamamlama olanağı elde etti. 

Turnuvanın bronz madalya mücadelesi Fenerbahçe ile KKTC temsilcisi Levent Spor arasında oynandı.

Maça iyi başlayan forvet Nehir Odabaşı'nın sayıları, Irmak Alkaya'nın yarı final ritmini bronz madalya mücadelesinin ilk dakikalarına taşıması, gelen pasları yüksek şut yüzdesi ile sayıya çeviren Duru Sancaklı ve Deniz Gökçöl'ün isabetli şutlarıyla sarı lacivertliler oldu. 

İlk dakikalarda alan savunması uygulayan Levent Spor savunma formatını değiştirerek baskılı m/m savunmaya dönünce kapılan toplarla maça denge geldi. İlk çeyrek 17-14 Fenerbahçe üstünlüğünde sonuçlandı. 

İkinci çeyrekte Fenerbahçe'de top kayıpları skordaki ritmin devam etmesi önünde en büyük engeldi.  Levent Spor Ernestine Tchateu ve Cemaliye Tüysüz ile ribauntlarda üstünlüğünü hissettirmeye başladı. 

 
Adeta KKTC Milli Takımı motivasyonunda oynayan Levent Spor, Beren Ögen, Nehir Aktaşlı ve Günay Akgür 'ün sayıları ile öne geçti. Fenerbahçe'de Duru Sancaklı, çizgiden Dilara Açıkkol, potaya atağı ile skor üreten Nehir Birgin'in sayıları olsa Levent Spor ilk yarıyı 30-26 önde kapattı. 

Bronz madalya mücadelesinin 3. çeyreğinde iki takım da savunmada çok mücadele etti. Fenerbahçe'de bu yarıda 5 sayılık katkı yapan Lal Türksever, Irmak Alkaya ve Nehir Odabaşı'nın sayıları vardı. 

Sarı lacivertli takımda top kayıpları hücumda momentum kazanılmasına olanak vermeyince Tchateu ile pota altını etkili kapatan Levent  Spor son çeyreğe 46-38 önde giren taraf oldu.  

Son çeyrekte turnuvadaki 7. günde 7. maçını oynayan Fenerbahçe bir gün dinlenme olanağı bulan rakibi önünde çok mücadele etse de yorgunluk nedeniyle farkın açılmasına engel olamadı. 

Sarı lacivertlilerde Cemre Güneş, Nehir Odabaşı ve Irmak Alkaya'nın sayıları olsa da Cemaliye Tüysüz'ün giderek artan skor etkisi ve ribaunt katkısıyla Levent Spor kontrolü sürdürdü ve karşılaşmayı 57-44 kazandı. 

Maçın kaderine etki eden faktörlere baktığımızda Levent Spor'un ribauntlarda 62-46 üstünlüğü ve Fenerbahçe'nin 35 top kaybının sonuçta belirleyici parametreler olarak görüyoruz. 

Sarı lacivertlilerde 10 sayı, 6 ribaunt, 4 asist üreten Irmak Alkaya turnuvanın ilk beşine seçilirken bu maçta yaptığı 7 blok ile bu savunma istatistiğinde bireysel ödül kazandı. 

Fenerbahçe'de Nehir Odabaşı 10 sayı, 12 ribaund double double'ı gerçekleştirirken, oyun kurucu pozisyonunun yükünü tek başına üstlenen Deniz Gökçöl (5s,6rb,7as), turnuvada zaman zaman geleceğe yönelik olumlu sinyaller üreten Duru Sancaklı (6s,4rb), bu maçta ikinci yarıda ritim bulan Lal Türksever (5s2rb), takımın savunma lideri Cemre Güneş (5s.2rb), Nehir Birgin (2s) ve Dilara Açıkkol (1s)  skora katkı yapan diğer oyuncular oldu.  
Fenerbahçe U14 Takımı pandemi öncesinde yapılan son Türkiye Şampiyonasını ilk 12 takım arasında yer alamadan erken bitirmişti. 

2022 Fenerbahçe U14 Takımı İstanbul ligi finalleri ile birlikte başladığı çıkışı Türkiye Şampiyonasında en başarılı İstanbul takımı olarak Türkiye'de ilk dört takım arasında yer alarak tamamlamış oldu.  
 
Turnuvayı izleyenler ilk kez bir KKTC takımının Türkiye’de eleme grupları ve Anadolu Şampiyonasını birinci sırada tamamladıktan sonra Türkiye Şampiyonasında bronz madalya kazanması ardındaki faktörler konusunda tam bir fikir birliğinde olmasa da Levent Spor’un elde ettiği başarının çok değerli olduğu konusunda birleşti. 

Bana göre Levent Spor’un başarısının arkasındaki en büyük faktör coach Ayşe Günerman’ın oyuncularına verdiği isabetli bitiriş eğitimi ve özgüvenli oyundu.  

Ayşe Günerman’ın geçmiş çalışmalarına baktığımızda yolunun, geçmiş dönemlerde Girne Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi takımlarının Ada’da yapılan sezon öncesi çalışmaları ile kesiştiğini öğreniyoruz. 

Biraz daha araştırdığınız zaman karşınıza soran, öğrenen, sürekli gelişim hedefleyen bir coach profili çıkıyor. Ayşe Günerman ve Levent Spor’un başarısı geçmişte üst yapıdaki yatırımların bir süre sonra altyapıda sonuç veren olumlu etkilerine güzel bir örnek. 

********

2021-2022 Türkiye U14 Şampiyonası finalinde  orada bulunmayı gerek takım oyunu gerek bireysel performans bazında hak eden iki takımın maçını izledik. 

Son dönemde TKBL ve KBSL takımlarına bünyeden yetiştirdikleri oyuncularla yeniden bir oyuncu fabrikasına dönüşen BOTAŞ ve çok köklü basketbol geçmişinin DNA'sının neredeyse eksiksiz olarak 2008-2009 takımına aktaran TED Ankara Kolejliler U14 takımları finalde karşılaştı. 

Final karşılaşmasından önce turnuvayı izleyenler C Grubu maçlarını farklı skorlarla kazanırken  geniş rotasyon ile kilit oyuncularını madalya maçlarına daha diri taşıyan ve  rakibine göre bir fazla dinlenme gününe sahip olan BOTAŞ'ı  hem ortaya koyduğu basketbolun seviyesi hem fiziksel dayanıklılık avantajı ile favori görüyordu. 

BOTAŞ U14 Takımı, finali turnuvanın En Değerli Oyuncusu seçilen Begüm  Demir'in liderliğinde tüm beklentilerin üzerinde bir basketbol sergileyerek 63-30 gibi çok farklı skorla kazandı. 

33 Sayılık farkın söz konusu olduğu bir final maçı ardından konuşulması gereken maçın hikayesinden çok  "Şampiyon"  ve "Finalist" takımlarda belirleyici roller üstlenen oyuncuların özellikleri olmalı.

Her iki takımda da oynanan basketbolu  güzelleştiren Türkiye Şampiyonasına değer katan oyuncular yer alıyor. 

 
Bu isimlerden söz edilmeyi ilk hak eden turnuvanın En Değerli Oyuncusu seçilen BOTAŞ forveti Begüm Demir. 

2008 Doğumlu oyuncu, teknik başarısının temelini oluşturan güçlü fizik yapısı, topla hareketi kolaylaştıran dribbling frekansı, her mesafeden isabet yeteneği ile çok yönlü bir ofansif palete sahip. 

Begüm Demir, İki eli ile potaya atak ederek temastan çekinmeden bitirebilmesi, gerektiği yerde savunmacısını sırtına alarak potaya yaklaşması, pull up becerisi sonucu P&R oyunlarını geliştirme potansiyeli ile bu turnuva seviyesinin üzerinde bir performans izletti. 

Final maçında 25 top kullanarak 25 sayı, 4 ribaunt, 3 asist ve 3 top çalma üreten Begüm Demir'in bu maçı top kaybı yapmadan tamamlaması üzerinde söz edilmesi gereken ayrı bir olumlu nokta. 

Begüm Demir'in sayı ortalamasının 17 olması BOTAŞ takımının ilk maçlarda erken fiziksel yıpranma riski almamak adına geniş rotasyon kullanmasından kaynaklanıyor. 14 Yaşındaki forvet çeyrek final, yarı final ve final maçlarında sahada ortalama 37 dakika kalırken sayı ortalamasının 27 olarak gerçekleşmesi oyuncunun gerçek potansiyelini anlamak açısından önemli taşıyor.  

Begüm Demir'in skorer özelliklerinin ön plana çıkmasında tetikleyici faktör BOTAŞ U14 takımının  oyunun her iki yönünde U16 kategorisi seviyesine yakınsayan savunma direnci ve hücumdaki başarılı top paylaşımı oldu. 

Bu noktada kırmızı beyazlı takımda final maçını 7 sayı 12 ribaunt, 3 asist ile tamamlayan Almira Yiğit'in savunma direnci ve ribaunt alanında uzmanlığı ile oyun kurucu Defne Çınar'ın (11s,11rb,5as,4tç)  çabukluğu, savunma sertliğine eklediği etkili penetreleri ve iyi seçilmiş şutlarından söz etmek gerekiyor. 

BOTAŞ U14 Takımında kazanılan şampiyonlukta belirleyici rol üstlenen diğer oyuncular oyunun her iki yönünde etkisi, temastan çekinmeden kritik anlarda sağladığı skor katkısı ile forvet Melisa Dönmez (12s,9rb2tç) ve takımına niteliksel katkısı turnuvadaki 8.5 sayı, 6 ribaunt ortalamasından çok daha üzerinde olan 2009 doğumlu forvet  Yüsra Tunç.

BOTAŞ takımının turnuvanın üzerindeki seviyede basketbol oynamasına liderlik eden Head Coach Özge Koç, deneyimli antrenör Özlem Şencan ve yeniden bir fabrikaya dönüşen BOTAŞ altyapısının mimarı İlker Gözeneli'yi  hem alınan sonuç hem de ortaya konan basketbolun seviyesi için kutluyor ve teşekkür ediyorum. 

 
TED Ankara Kolejliler U14 Takımının finale yükselmesi, kısıtlı rotasyon ve kilit oyuncular üzerindeki üst üste oynanan yedi maçın getirdiği fiziksel yükler nedeni ile çok büyük bir başarı olarak görülmeli. 

Çeyrek finalde Çankaya Üniversitesi, yarı finalde Fenerbahçe karşısında yakın skorlu maçları kazanırken benim bu kategoride çok uzun süredir izlediğim en yaratıcı guard olan Nisan Sel, all rounder forvet Zeynep Naz Avcı, 2009 doğumlu forvet Defne Aysün, takımın skorda X faktörü olurken savunmanın sertliğini belirleyen shooting guard  Zehra Özgen ve takımına savunma direncinden maç kazanma aritmetiğindeki katkısına kadar çok geniş bir palette destek veren forvet Melike Kaya üzerinde çok büyük bir yorgunluk maliyeti oluştu. 

TED Ankara Koleji U14 takımındaki oyuncuları bu anlamda final maçındaki değil,  final yolunu açan Mersin BŞB, Çankaya Üniversitesi ve Fenerbahçe maçlarındaki performanslarıyla değerlendirmek doğru olur. 

Kırmızı lacivertlilerde elbette listenin başında combo (her iki guard pozisyonunu yapabilen)  guard Nisan Sel var. Nisan Sel izleyenlere ve sahada basketbola değer katan, yazı ile anlatılması olanaklı olmayan ölçüde yaratıcı, topu eline aldığında savunmasını ve sahadaki diğer 8 oyuncuyu görerek oynayan, skor ve asist özellikleri ile takımına yüksek kaldıraç etkisi getiren bir oyuncu. Dribbling ile potaya dikey giderken vücut fake’lerini arka arkaya kullanarak savunmasını zor durumda bırakması, ezberden kaçınarak savunmalarını her iki yönden geçip potaya atakları, pull up yeteneğini penetre başarısı ile birleştirebilmesi 1+1 = 3 sonucuna ulaşmasını sağlıyor. 

Bu kategori için yeterli düzeyde olan savunması ve özellikle takımındaki forvetler Defne Aysün ile Melike Kaya'nın skor potansiyellerini tetikleyen asist başarısı onu oldukça erken yaşta komple bir oyuncu haline getiriyor. 

Nisan Sel önündeki yıllarda önce güç daha sonra gücün türevi olan çabukluk parametrelerini, bu yetenek seti ile birleştirirse çok uzun süre isminden söz edeceğimiz bir guard olacak. 

TED  Ankara Koleji U14 Takımının diğer çekim etkisi yaratan oyuncusu forvet Zeynep Naz Avcı. 

Uzmanlık alanlarından biri olan ribaund sonrası coast to coast rakip potaya gidişi, üstün fizik gücü ve bunun getirdiği hıza sahip olması,  pull up ve 3 sayı çizgisi gerisinden set-shotlar ile her mesafeden etkisi ile savunulması çok zor bir forvet. 

Rakibin baskılı savunmalarına karşı topu getirip, aynı hücumu kendisine savunan oyuncuyu çembere doğru süpürerek skorla sonuçlandırması maçta arka arkaya defalarca izlenebilecek yeteneklerinden yalnızca biri. pozisyonundaki fiziksel üstünlüğünü skor gücü ve asist başarısı ile bu kadar başarılı birleştiren bir forvet bu kategoride uzun süredir izlediğimizi düşünmüyorum. 

Zeynep Naz Avcı potaya topla ataklarında topu ilk ve ikinci adımları sırasında bir miktar daha yukarıda tutabilirse üstün fizik yapısı ile temas aldığı ya da temas  aradığı penetrelerde daha da etkili olacak görüşündeyim. 

TED Ankara Kolejinde söz edilmesi gereken diğer isim shooting guard Zehra Özgen. Takımın lider savunmacısı olmasının yanı sıra, skor ritmin bulduğu maçlardaki geniş şut menzili, potaya başarılı atakları ile kolayca maçın X faktör oyuncusu olabiliyor. 

Zehra Özgen kazanılan çeyrek final ve yarı final maçlarında takımının her ihtiyaç duyduğunda ortaya çıkan, savunma ve hücumda o anda ne yapılması gerekiyorsa onu gerçekleştiren isimdi.  

Ankara ekibinde forvetler Melike Kaya ve 2009 doğumlu Defne Aysün "Kolejliler" i altyapıda yeniden Türkiye gündemine taşıyan ekibin diğer önemli üyeleri. 

Defne Aysün ribaunt zamanlaması, temastan çekinmeyen yapısı ile hücumda topun boyalı alana gitmesini kolaylaştıran katkıda bulunurken, savunma sertliğini kritik anlarda skor katkısı ile tamamlayan Melike Kaya elde edilen başarıda büyük pay sahibi oldu. 

TED Ankara Kolejlileri yalnızca elde edilen gümüş madalya için değil, ortaya konan seyir zevki yüksek kaliteli basketbol ve oyunculara kazandırılan katma değer için de kutlamak gerekiyor. Hem Ankara'nın hem Türkiye basketbolunun böyle başarılı TED Kolejliler takımlarına ihtiyacı var. Bu yolda head coach Ebru Aytekin'i,  coach Onur Can Örkün'ü ve TED Kolejliler Kız Altyapı Koordinatörü Caner Arda Aydın'ı hem kutluyor hem de bu takıma katkıları için teşekkür ediyorum 

*******

U14 Kızlar Türkiye Şampiyonasında diğer başarılı oyuncular arasında ilk akla gelenler arasında Türkiye 5.liğini kazanan Adana Büyükşehir Belediye Spor’dan pivotu Berfin Ada Şahin, shooting guardlar Eylül Akdağ ve Simge Erol var. 

Deneyimli coach Murat Kaya yönetimindeki Adana BŞB U14 takımı oynadığı basketbol ile turnuvaya kalite getiren ekiplerden biri oldu. 

Çankaya Üniversitesi U14 takımında yetenekli forvet Naz Secerlioğlu, güçlü fiziği ile forvet Nur Orak ve shooting guard Elif Özüm Özkaya elde edilen Türkiye 6.lığında en çok payı olan oyunculardı.

Turnuva’da 7. Sırada yer alan Çukurova Basket Yenişehir Belediye takımında shooting guard – forvet pozisyonlarını yapabilen Zümra Küçük ve forvet Azra Gültekin bu turnuvadaki başarılarını ileriye taşıyabilecek oyuncular olarak görüldü. 

Mersin ekibinde 2009 doğumlu forvet Irmak Talaslıoğlu da mücadele seviyesine katkısı, atletik özellikleri ve sahip olduğu gelişim potansiyeli ile gelecekte çok söz edeceğimiz bir oyuncu olacak.  

twitter: @hayripekergin 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4106