Ataman: Oyuncuların benden nefret ettiği anlar oluyordur (beIN) - BasketFaul.com

Ataman: Oyuncuların benden nefret ettiği anlar oluyordur (beIN)

18-05-22 07:37
Anadolu Efes Koçu Ergin Ataman, Final Four öncesinde İsmail Şenol'un konuğu oldu.
İşte Ataman'dan pasajlar...

PABUCUN PAHALI OLDUĞUNU GÖRÜNCE
* Buraya gelmemiz zor oldu, geçmişteki dominant oyunumuzu yansıtamadık. Özellikle sezonun ilk yarısında çok zorlandık, hatta son sıralardaydık. Sakatlarımız vardı, 3 yıl zirvede kalmanın belki rahatlığı, belki aşırı özgüveni vardı. Rakiplerimiz de son şampiyona karşı daha konsantre ve daha sert çıktı. Pabucun pahalı olduğunu gördükten sonra daha sıkı tutmaya başladık, oyuncular form tuttu, sezon başındaki dalgalanmayı durdurup ritm yakaladık. 
ŞİKAYETLERİMİ KAMUOYUYLA PAYLAŞMAM STRATEJİ İDİ
* Buraya zor da gelsek üst üste kazanmaya hazırız. Takıma inancımı hiç kaybetmedim, kaybetsem devam etmezdim. Ama hayalkırıklıklarım oldu. Bir türlü son 3 yıldaki akışkan oyunu yakalayamamak, son periyodlarda bireysel hataları önleyememek ve bu hataları antrenmanlarda düzeltememek sonucu bunları kamuoyu ile paylaşıp oyuncuların üzerinde kamuoyu baskısı oluşmasını düşündüm. Basın toplantılarındaki şikayetlerim oyuncuları yermek için değildi, bu bir stratejiydi. Sonuçta dipten döndük. 
RUS TAKIMLARI İLE MAÇLARIN SİLİNMESİ İŞİMİZE YARADI
* Tabii Rus takımlarının atılması da işimize yaradı. Doğrusu biz sekizinciliği kovalıyorduk, Ruslar ihraç edilince bir anda play off'lara kalmamız kolaylaştı.
Euroleague Rus takımlarının atılmasından sonra takip edilecek yöntem konusunda herkes kağıdı kalemi alıp kendi adına hesap yaptı. Sonuçta oylamada alınan karar sonucunda bazı takımlar çok zarar gördü, Monaco'nun 4, Fenerbahçe'nin 3 galibiyeti silindi. Buna karşın Bayern Münih, Maccabi ve bizim işimize yaradı.
HAKSIZLIĞA TAHAMMÜLÜM YOK
* Bu sezon iki Barcelona maçında da atıldım. Çifte standart ve haksızlığa tahammülüm yok. Barcelona'daki maçta verdiğim reaksiyonu oyuncular da mesaj olarak aldı ve bence o maç kırılma anı oldu. Tribünlere yaptığım hareket Barcelona taraftarına veya kulübe karşı değildi, organizasyona idi. Ben duygularımla yaşıyorum, o anki duygularımı herkesle paylaştım.
Oyuncunun kafasını bulandırmamak lazım. Oyuncunu alıştığı sistemle oynatacaksın. Zaman zaman oyuncularla iletişim kurup onların hissiyatına kulak vermek lazım. Milano maçında son topu Shale Larkin'in kullanması gibi. Elinde kırbaçla iş yaptıramazsın, sistem patlar. 
SOYUNMA ODASINDAKİ TARTIŞMALAR TEHLİKELİDİR
Sezon başında sezon içinde istenilen olmayınca saha içinde doğal tartışmalar oldu. Bu ailelerin yaşaması gereken, doğruyu bulmak için faydası olan dialoglar. O tartışma sahada değil, soyunma odasında olsa, o zaman daha tehlikeli. Bu sezon tek kötü örnek Darüşşafaka maçındaydı. İki oyuncu molada da tartışmaya devam ettiler, ikinci yarıda onları oynatmadım. Maçı da kaybettik.
OYUNCULARIN BENDEN NEFRET ETTİĞİ ANLAR MUTLAKA VAR
* Oyuncularla bazen bizim de aramız iyi olmayabiliyor. Onların benden nefret ettiği anlar olduğundan eminim. Benim de onların yüzünü 2-3 görmek istemediğim günler olabiliyor. Ama temelde karşılıklı bir saygı var ve herkes tartışmaların birbirlerinin iyiliği için olduğunu biliyor.
İLK SEZONUM OLSA GÖREVİME SON VERİLİRDİ
* Bu sezon ilk yarıda aldığımız sonuçları, Euroleague'deki ilk yılımda almış olsak ben ikinci yarıyı göremezdim. Bu da doğaldır. Tabii şimdi bir kredimiz var ama işler kötü gittiğinde ortada büyük bir yatırım olduğu için insanlar doğal olarak tedirgin oluyor. 
BÜTÇELER ŞAŞTI
* Real Madrid, Barcelona'da bütçeyi sürdürmek mümkün ama burada yaptığın bütçe sezon ortasında yüzde 50 şaşıyor. Efes başarılı oluyor ama bunun ciddi bir maliyeti var. Devletin başarılı branşlara destek vermesi lazım. Astronomik kur artışları yüzünden bütün basketbol kulüpleri zor durumda. Futbola o kadar destek verildi, sonuç sıfır. Eurolague'de Final Four'u 150 ülke seyrediyorsa devlet desteğini artırmalı.

 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1784