Bartzokas: Deneyimimiz yetmedi - BasketFaul.com

Bartzokas: Deneyimimiz yetmedi

19-05-22 22:11
Turkish Airlines EuroLeague Final Four yarı finalinde Anadolu Efes ile karşılaşan Olympiakos’ta koç Georgios Bartzokas, basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

“Maalesef bizim için gerçekten zor bir akşam oldu. Avrupa şampiyonuna karşı maçta gerçekten büyük bir mücadele verdik ve daha iyi kararlar verebilmiş olsak maçı kazanmamız gerektiğini düşünüyoruz fakat bazı oyuncularımızın daha önce böyle maçlarda deneyiminin olmaması, bize pahalıya mâl oldu. Takımımız ve taraftarlarımız için gerçekten zor bir akşam ama aynı zamanda takımımızla ve taraftarımızla gurur duyuyoruz. Uzun süre Final Four’da oynamadıktan sonra buraya geldik. Herkese de burada olmayı hak ettiğimizi gösterdik. Muazzam bir sezon geçirdik. Oyuncularımıza, taraftarımıza ve organizasyona bu sezon için hakkını teslim etmek gerekiyor. Olympiakos, EuroLeague’in en üst seviyesine geri döndü ve orada kalacak.
EuroLeague’de Final Four deneyiminiz olmadığı zaman ilk maçı oynamak her zaman zor oluyor. Bazı kararlarınıza mâl oluyor bu durum. Bazen düşünerek değil duygusal oynuyorsunuz ama şikayet edemem. Bu sezon bu takımı kurduk ve bence harika bir iş çıkardık. Organizasyon olarak güçlü ve iki tarafta da sağlam bir takım kurduk. Bugün de geçen sezon kupayı almış takıma karşı mücadele ettik. Anadolu Efes, maçın zor anlarında nasıl oynayacağını biliyor ama yine de onlarla aynı seviyede oynadığımızı düşünüyorum. Oyuncularımız bu anlamda takdiri hak ediyor.”

Bartzokas, maç içerisindeki performanslarıyla ilgili soruyu şöyle yanıtladı:
“İlk yarıda daha iyi oynadık ama yine de 1 sayı farkla önde kapatabildik. Üçüncü çeyrekte Anadolu Efes, farkı 11 sayıya kadar çıkardı. Böyle maçlarda, böyle deneyimli guardlara karşı geri dönmek kolay değil. Biz maça geri döndük. Öne geçmek için de birçok fırsat yakaladık. 2-3 top kaybımız var ki tek tek sayabilirim. Geçiş hücumunda kaybettiğimiz, 2’ye 1 kaybettiğimiz toplar… Bazen bir ekstra pas daha yapsak boş oyuncuyu bulacağımız pozisyonlarda zorlama şutlar attık. Harika bir şutör olan Tyler Dorsey, maçın kritik anlarında 1/4 ile serbest atış kullandı. Ayrıca böyle maçlarda kritik anlarda büyük şutlar sokmanız gerekiyor. Mesela Micic’in son şutu. Sasha Vezenkov, muazzam bir şutör ama bugün ritmini bulamadı. Hiçbir şikayetim olamaz ama durum böyle. Zor maçlarda büyük şutlar sokmak zorundasınız. Avrupa basketbolunda mevcut savunma düzeninde herkes boyalı alana gömülüyor. Durum böyleyken boş şutu bulmak için topu dolaştırmanız gerekiyor. Bu şutları sokarsanız rakibinizin geri dönmesi zorlaşıyor. Bence maç aşağı yukarı böyle geçti. Maç içinde iniş çıkışlar yaşadık ama istikrarlı oynadık. Son saniyeye kadar kovaladık. Oyuncularımla ilgili şikayetim olamaz.”

Bartzokas, Shane Larkin ve Vasilije Micic’in oyuna etkileri ile ilgili şunları söyledi:
“Öncelikle takımımla ilgili konuşmak isterim. Geçmişte bu iki harika oyuncu ile ilgili çok konuştum. Deneyimli, potansiyelli, yetenekli oyuncular. Tabii ki bugün bir de şanslılardı ama muazzam bir ikili. Muazzam oyuncular. İkisi de birbirlerine bir şeyler katıyor. Aynı anda sayı üretip yaratabiliyorlar. Efes‘i tebrik ederim. Shane Larkin ve Vasilije Micic’e sahip olmak için çok para ödüyorlar. O yüzden organizasyonu da tebrik ederim.”

Bartzokas, Final Four’daki taraftar desteğiyle ilgili şöyle konuştu:
“Gerçekten taraftarlarımıza karşı minnet duyuyorum. Sadece bugün değil. Bugün 10.000’den fazla insan gelip bizi destekledi. Muhtemelen çok daha fazla. Ama ben asıl sezon boyunca gördüğümüz destekten bahsediyorum. Takımımıza, mentalitemize, bakış açımıza inandılar. Gerçekten minnet duyuyorum. Neticede onlara bu mutluluğu yaşatamadığımız için gerçekten üzgünüm ama bu basketbol.”

Bartzokas, son şut ile ilgili ise “Tabii ki herkesin düşündüğü gibi iki seçeneğimiz vardı: ya savunmamıza güvenecektik ya da faul yapıp son topu kullanacaktık. Benim kararım neticede savunma yapmak oldu. İki kez Moerman ve Pleiss ile pick-and-roll oynamaya ve ters eşleşme yakalamaya çalıştılar. Ama neticede zor bir şut attı Micic. Soluna vurup önünde savunma varken şutu attı. Ama attı. Basketbol böyle. Tarif edemiyorum. Durum böyle. Başka şeyler yapabilirdik tabii ama neticede şutu savunduk ama Micic soktu.” dedi. (Eurohoops) 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1176