U18 Kızlar Türkiye Şampiyonası ardından (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

U18 Kızlar Türkiye Şampiyonası ardından (Hayri Pekergin)

29-05-22 16:59

BGL Formatının önce erkek sonra kadın basketbolunda hayata geçirilmesi ardından U18 kategorisinde yapılan Türkiye Şampiyonası geçmişe göre daha farklı şekilde konumlandı. 

BGL Kızlar Liginde yer almayan 2004 doğumlular ile tüm 2005 ve daha küçük doğumlu oyuncuların yer aldığı U18 Türkiye Şampiyonası yerel ligler, bölge turnuvaları, Anadolu Şampiyonası kademelerinden sonra Trabzon’da düzenlenen Türkiye Şampiyonasında 16 takımı bir araya getirdi.  

YETERLİ SAYIDA OYUNCU VAR MI?
Turnuvayı katılım açısından değerlendirdiğimizde BGL’ye katılım sağlayan kulüplerden Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe, Hatay Spor, Çukurova Basket’in U18 formatında yer almadıklarını görüyoruz. 

Bu kulüpler açısından farklı lig ve kategorilerde takvimlerin çakışması, kulüpte görevli antrenör sayısının yetersizliği, maddi ve lojistik etkenler gibi birbirinden farklı nedenler olsa da ortak faktörlerden birinin bu önemli kulüplerin BGL ile birlikte U18 kategorisinde yer alabilecek yeterli sayıda oyuncusu olmaması olduğu görülüyor. 

Kritik ve doğru okunması gereken bir durum.  

Bu konu, profesyonel liglerde elde bulunan belirli bir deneyim seviyesindeki oyuncu stokunun hızla yaşlandığı bu dönemde altyapı havuzun gerektiği kadar gelişmediğine işaret etmesi bakımından önem taşıyor. 

TBF’deki karar vericilerin bunu iyi okuması, doğru değerlendirmesi, Türkiye çapında tüm kulüplerin altyapı tarama / okul işbirliği alanlarında idari izin altyapısı öncelikli olmak üzere yaş gruplarındaki çalışmalarına daha büyük destek ve teşvikler verilmesi gerekiyor. 

Bu yapılmadığı takdirde giderek küçülen havuzdaki turnuvalarda çekişmeli ve yakın skorlu maçlar izlesek de kalitenin gereken ölçüde artmayacağı bir gerçek.    

Üzerinde çalışıldığı ifade edilen yetiştiricilik primleri iyi düzenlenirse bu yönde olumlu bir adım olabilir.  

Bununla birlikte tarım sektöründen bir benzetme yapmak gerekirse, üzerinde ekim yapılacak alanların arttırılması, buralarda faaliyetleri kolaylaştırıcı, verimi arttırıcı destek / teşviklerin sağlanması esas olmaya devam ediyor.  

Bu konularda bugün atılacak adımların karşılığının en erken 2-3 sene sonra alınabilecek olduğu düşünülürse hemen yarın harekete geçmek şart. 

Yeri gelmişken bir kez daha belirteyim;

KBSL kulüplerine nasıl altyapı ile ilgili yönetmelikle getirilen zorunluluklar varsa derhal bu alanda faaliyeti olmayan TKBL kulüplerine de altyapı ile ilgili düzenlemeler getirilmesi gerekiyor. 

Bunu yap(a)mayacak olan, uzun vadede kalıcı olmayacağını şimdiden tebliğ eden, tesis ve insan kaynağı olarak değer üretemeyenlerle de hazır TKBL’de gereğinden çok takım varken yolları ayırmakta yarar var.   
Bunlar gerçekleşmez ise bu sezon olduğu gibi kadın basketbolunda altyapı yatırımı olan az sayıda kulübümüzün Anadolu kulüplerinin elinde gelişim aşamasında olan 12-16 yaşlarındaki oyuncular için birbirini kıracak şekilde yarıştığını izlemeye devam edeceğiz. 

Elbette bu durum ağaçlarındaki değerli çiçekleri daha meyve aşamasına gelmeden kaybetme durumunda kalan, gitmek isteyen oyuncu ve aileler ile sorun yaşayan yerel / bölgesel ölçekte faaliyet gösteren Anadolu kulüpleri için motivasyon kaybı anlamına geliyor.  

Bu kulüpleri birer fidan olarak düşünürsek, bu fidanları meyve vermeden erken budamamız ileride kadın basketbolunun “elinde kalan” bu tür oyuncu kaynaklarının da giderek kurumasına neden olacak.   

Anadolu’da yerel ya da bölgesel olarak faaliyet gösteren kulüplere de şunu belirtmek gerekiyor. 

İlk öğretim aşamasında bir jenerasyon yetiştirip 3-4 yıl bu grupla birlikte her platformda yarışmak yerine her yıl bir jenerasyon getirebilecek düzenleri kurmak, böylece kulüp içi rekabeti ve değişik yaş gruplarındaki oyuncular arasında etkileşim tabanlı gelişmeyi desteklemek gerekiyor.    

Bu tür kulüplerimiz yeri ve zamanı geldiğinde ellerindeki elit seviye adayı oyuncunun önünü açmak konusunda geç kalmamalı.    

 
 
U18 KIZLAR TÜRKİYE ŞAMPİYONASINDA ÖNE ÇIKANLAR
2021-2022 U18 Kızlar Türkiye Şampiyonasında alınan temel çıktılardan en önemlisi, yerel U18 liglerini BGL ile birlikte sürdüren takımların oyuncu gelişimi anlamında belirgin kazançlar elde etmesiydi. 

Oyuncu gelişimi anlamında bu kazançlar Şampiyon Çankaya Üniversitesi, Türkiye 2.cisi Timur Arslan Koleji, U16 kategorisinde Türkiye 3.lüğü sonrası U18 kategorisinde de ilk dört takım arasında yer alan Kayseri Basket gibi takımların aldıkları başarılarda belirleyici oldu.  

 
 
Çeşitli nedenler ile BGL’de yer al(a)mayan, bunun yerine KBBL’de yer alarak oyuncularına deneyim kazandırmayı hedefleyen kulüplerden biri olan Adana Atlas Tigers çok değerli bir Türkiye 3.lüğü elde etti. 

BGL Liginde yer alıp U18 Türkiye Şampiyonasında da ilk sekiz takım arasında yer alan İstanbul Basketbol Feneri ve Nesibe Aydın gibi kulüpler 2005 ve 2006 doğumlu bazı oyuncuların sezon içindeki gelişimlerini güçlendiren, gelecek sezon için çok olumlu beklentiler oluşturan kazanımlarla turnuvadan ayrıldı. 

İlk sekiz arasında yer alan Emlak Konut derece olarak beklentilerin altında kalsa da BGL liginde çok ön planda olmayan bazı isimlerinden olumlu sinyaller alarak teselli buldu.  Turnuvada 6. Sırayı elde eden Düzce Atletik ise daha derin bir rotasyon ve bir pota altı oyuncusu ile madalyaya yaklaşabileceği bir turnuvayı (daha) geride bıraktı.  

 
Şampiyon Çankaya Üniversitesinde oyunun her iki yönündeki tüm temel departmanlarda etkili olan guard / forvet Işık Su Güven, pivot Defne Atlı’nın gelişimi ile pozisyonu netleşen ve bu turnuvada yaptığı çıkışla elde edilen şampiyonlukta önemli pay sahibi olan forvet Meryem Akansu belirleyici roller üstlendi.  

Kritik maçların önemli anlarında deneyimi ile etkili olan Defne Çağlar, rotasyonu derinleştiren katkıları kadar sonuca etki eden performanslarıyla guard Nisa Gül Aslan ve forvet Nisan Temurtekin,  U16 kategorisindeki başarı ardından, yorgunluğa rağmen U18 turnuvasında etkili olan Asya Ülker, Nisanur Barmakçı ve Defne Atlı diğer ön plandaki isimlerdi. 

Çankaya Üniversitesi açısından U16 kategorisinde alınan Türkiye 2.liği sonrası U18 Türkiye şampiyonasında alınan şampiyonluk son derece anlamlı. Bu nedenle Coach sefa Gündüz ve Yardımcı Coach Gözde Yarga Yavuklu’yu kutlamak gerekiyor.    

 
 
Timur Arslan Koleji’nin bu sezon BGL liginin ilk maçlarından U18 Türkiye Şampiyonasında elde edilen gümüş madalyaya kadar performans yolculuğuna baktığımızda gerek oyun seviyesindeki gelişim gerek bireysel performans olarak büyük bir başarı fotoğrafı görüyoruz. 

Kritik anlarda aldığı sorumluluk kadar şutlarıyla etkili olan Irmak Karaca, guard Nisa Kazak ve Eylül Babuz başarılı performanslarıyla alınan sonuçta belirleyici isimlerdi. İzmir ekibinde BGL sezonu sonlarında başlayan çıkışını U16 ve U18 Türkiye Şampiyonalarında sürdüren 2007 doğumlu forvet Nisa Turhal bir diğer etkili oyuncu oldu.     
U18 Türkiye 3.lüğünü elde eden Adana Ekibi Atlas Tigers oyuncuları 2019’da yapılan U14 Türkiye Şampiyonasına çok etkili başlamış, sonraki etaplarda rotasyon sığlığı nedeni ile ilk dört takım arasında yer alamamıştı. 

Araya giren pandemi dönemi, bu sezon BGL liginde yer almaması ve takımda kilit öneme sahip bazı oyuncuların geçirdiği sakatlıklara rağmen Atlas Tigers Türkiye ölçeğinde çok başarılı bir geri dönüşe imza atarak U18 kategorisinde Türkiye 3.cüsü olmayı başardı. 

Bu oyuncu grubu daha derin bir rotasyon ile sezon içinde BGL deneyimi elde etmiş olsa bu şampiyonayı daha farklı bir yerde bitirebilirdi.  

Azra Erçelik forvet pozisyonundaki etkisi, hücum ve savunmada birkaç pozisyonu kapsayabilen çok yönlülüğü, dış rotasyonda Elçin Çokan, Gülşah Algun’un kritik anlarda öne çıkan etkileri, Selenay Tanık’ın skor ve ribauntlara katkısı, madalya maçının belirleyici isimlerinden Sıla Tunçdemir, Beren Polen Höke ve İrem Tokat’ın rotasyonu derinleştirirken tempoyu yüksek tutan oyunları Adana ekibinin başarısındaki temel faktörlerdi.   

U16 Kategorisinde kazanılan Türkiye 3.lüğü sonrasında U18 kategorisinde elde edilen Türkiye 3.lüğü Kayseri Basket adına çok büyük bir başarı olarak görülmeli. 

BGL, U16 ve U18 kategorilerinde bölge ve Anadolu turnuvaları, Türkiye Şampiyonaları gibi farklı yaşlardaki oyuncu gruplarının ritimlerini etkileyen çok yoğun bir takvimi başarılı derecelerle bitirirken özellikle U16 grubundaki oyuncu performanslarında belirgin gelişme sağladıkları bir sezonu geride bıraktılar. 

Kayseri ekibinde guard rotasyonunda BGL deneyimli Kiraz Keleş ve Feray Dalkılıç’ın yanında U16 Türkiye Şampiyonası’nın en dikkat çeken isimlerinden Aslıhan Kaçar, forvetler İlayda Derman ve 2007 doğumlu İncilay Derman iz bırakan oyuncular oldu. 

Turnuvada 5. sırada yer alan Emlak Konut’ta bu turnuvada kayda değer bir çıkış gerçekleştiren forvet Yağmur Yılmaz, ritmini son maçlarda bulan forvet Feray Laiç, guard Ceren Akpınar ve Forvet Ece  Erginay ile birlikte zaman zaman etkili olan U16 guard Elif Aydın ön plandaki isimlerdi. 

Düzce Atletik oyunun her iki yönünü de etkili oynayan Melike Nur Gürbüz ve hücumda yetenek paletini çeşitlendiren Senanur Demir’in skor liderliğinde Türkiye 6.cısı oldu. Düzce ekibinde bu sezon büyük bir aşama gerçekleştiren guard/forvet Duygu  Erden, guard Rümeysa Gülbahar ve forvet İclal Hançer diğer ön plandaki oyunculardı. 

Türkiye Şampiyonasında  7.sıra İstanbul Basketbol Feneri’nin oldu. Forvet Defne Pekinbaş, guard Defne Şahin, son maçlarda etkili oynayan forvet İrem Başak ve forvet Öykü Kayabaşı belirleyici rol üstlenen oyunculardı.    

KBSL’de henüz ikinci sezonunda olan Nesibe Aydın U16 kategorisinde elde ettiği Türkiye 4.lüğü sonrasında U18 kategorisinde ilk 8 takım arasında yer alarak altyapı faaliyetlerinde artık adından söz edilen bir noktaya geldiğini gösterdi. 

Guard Cansu Güzel, forvetler Zeynep Toru ve Nehir Er Nesibe Aydın takımında ön plandaki isimler olurken U16 forvet Ecem Kılıç ve ritmini bulduğu günlerde u18 kategorisinde bile etkili olabilen 2007 doğumlu forvet Şeyma Yılık diğer dikkat çeken isimlerdi. 

U18 Türkiye Şampiyonasında ilk sekiz arasında yer almayan takımlardan Açı Gençlik’in U16 forveti Dünya Hazeyen ve Rana Copty, Başkent Kartalları’nın forvetleri Sıla Şimşek, Nurgül Ersoy, Botaş’tan shooting guard Nehir Acar ve U16 pivot Aleyna Tokgöz, İstanbul Yıldızları’nın 2007 doğumlu shooting guardlar Ela Nur Gökçöl, Şevval Batal, 2007 doğumlu forvet Şilan Akbingöl, Kutup Yıldızı’nda 2007 doğumlu forvet Elma Eymech (Eymeş okunur) ve U16 guard Elif Ülkü ön planda olan ya da geleceğe yönelik olumlu sinyaller üreten isimler oldu. 

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 5255