Döngüsel Değişim (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Döngüsel Değişim (Hayri Pekergin)

05-06-22 23:25

TBF resmi sitesine baktığımızda yazının yazıldığı gün itibarı ile Herbalife Nutrition KBSL, Kadınlar 2. Ligi konumundaki TKBL,  bölgesel Lig KBBL ve Kızlar BGL liglerinde listelenen oyuncu sayısının toplam 999 olduğunu görüyoruz. 

Türkiye ölçeğinde altyapıda ve yerel amatör liglerde yer alan kadın oyuncu sayısı elbette çok daha yukarıda olsa da bu dört ligde yer alan yerli oyuncu sayısı aslında 999 rakamından daha az.

KBSL ve TKBL takımlarında yer alan yabancı oyuncular, çift lisansla aynı anda KBSL ve TKBL kadrolarında yer alanlar ve KBBL’de sezon içinde kulüp değiştiren isimlerle sayının 800’lü rakamlara doğru ineceğini öngörmek mümkün. 

Kızlar BGL’de bu sezon itibarı ile yer alan oyuncu sayısının 259 olduğunu düşünürsek kaba bir hesap yapıldığında % 5 civarı bir yanılma payı ile KBSL, TKBL ve KBBL liglerinde aşağı yukarı toplam 500-600 civarı yerli oyuncu olduğu söyleyebiliriz.  

Deplasmanlı lig oyuncu havuzumuz yaklaşık olarak işte bu büyüklükte. 

Elbette listeleri Excel ve benzeri formatlara çekip veriyi işleyerek çok daha kesin sonuçlara ulaşmak mümkün. 

BGL dışındaki liglerde bu yerli oyuncu havuzu içinde yer alan isimler arasında gelişim takımlarının katkısıyla 18-22 yaş grubunun yavaş bir tempoda da olsa sayısal olarak varlığını arttırdığını görüyoruz.  

Bununla birlikte özellikle KBSL ve TKBL’de süre ve sorumluluk alan oyuncular arasında azımsanmayacak bir bölümünün de +28 yaş diliminde olduğunu söyleyebiliriz. 

Bu sezon TKBL’de Fenerbahçe, BOTAŞ, Emlak Konut Kulüpleri gelişim takımları ile de varlık gösterecek. Bu takımlara Mersin BŞB’nin haklarını devir almak yolu ile Çukurova Basket Takımının katılabileceği konuşuluyor. 

Bunlar basketbolumuzun geleceği açısından sevindirici gelişmeler. 

Önümüzdeki dönemde TKBL ve KBSL liglerinde 80’lerin sonlarında 90’ların başlarında doğan oyuncu sayısının giderek azaldığını göreceğiz. 

Bu bir döngüsel değişim. 

Bu tür bir döngüyü kadın basketbolunda tarihi başarılara imza atan 80 Jenerasyonunun ön plana çıktığı, önünün açıldığı dönemde yaşadığımızı düşünüyorum.  

O dönemde Şaziye İvegin Üner, Nevriye Yılmaz, Yasemin Horasan, Nilay Kartaltepe, Bahar Çağlar Ökten, Işıl Alben, Birsel Vardarlı Demirmen, Esmeral Tunçluer gibi isimlerin bazıları daha 15-16 yaşında bazıları 17-18 yaşında KBSL seviyesinde süre hatta sorumluluk alacak konuma gelmişti. 

 
 
Şaziye İvegin Üner’in BOTAŞ, Nevriye Yılmaz’ın İÜ ve Galatasaray, Esmeral Tunçluer’in ve Nilay Kartaltepe’nin Erdemir Ereğli, Birsel Vardarlı Demirmen’in Migros, Yasemin Horasan’ın Beşiktaş, Işıl Alben’in İÜ, BOTAŞ’ta iz bırakan performansları çok genç yaşlarda gelmişti. 

 
Bugün 1999-2005 yaş grubunda yer alan isimlere baktığımızda, bazılarının geçen 1-2 yılda kaybedilmiş sezonları olsa da yaşlanan deneyimli oyuncu stokumuz nedeni ile önlerinde büyük fırsatların yer aldığını söylemek mümkün. 

Bunu TBF’de basketbolun akışını idare edenler kadar kulüp yönetimlerinin, coachların da görmesi gerekiyor. 

Tamamı genç oyunculardan kurulan Emlak Konut Gelişim takımının KBBL Liginde çok deneyimli oyunculardan oluşan iki kulübü savunmada 50 sayının altında tutarak geride bırakmasını bir tesadüf ya da anlık bir performans değil bu yazının gördüğü pencereden de okumak doğru olur düşüncesindeyim. 

Bundan sonra TBF’ye, kulüp yönetimlerine ve coachlara düşen bu döngüyü iyi anlamak, döngünün akışına uygun hareket etmek. 

Bana göre bu yolda doğru atılan adımların, özellikle genç jenerasyonlarda oyun kurucu pozisyonunda doğru yapılan yatırımların gelecekte verime dönüşü beklenmedik ölçüde fazla olacak. 

twitter: @hayripekergin 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3966