Erden Timur: Galatasaray'a salon şart - BasketFaul.com

Erden Timur: Galatasaray'a salon şart

08-06-22 15:53
Galatasaray‘ın basketbolda isim sponsoru olan NEF’in Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, VOLE’de konuk olduğu Baş Başa programında soruları yanıtladı.
FİKİR ELMAS'INDI
* Bu başarı hep benim adımla anılıyor ama laf olsun diye söylemiyorum, gerçekten bu bir ekip başarısı. Her şey bizimmiş gibi adlandırıyor ama aslında bu fikir Burak Elmas ve ekibinindi. Özellikle o süreç boyunca yetkiyi verip hiç müdahale edilmemesi de çok kıymetliydi. Onun da bilinmesi lazım.
* Basketbolda bu sene güzel şeyler oldu. Daha iyisi de olabilir miydi? Olabilirdi ama Anadolu Efes tabi Avrupa’nın en büyüğü. İki senedir şampiyon oluyorlar, pandemi öncesinde de dolu dizgin ilerliyorlardı. Bizim ligimiz de Avrupa’daki en iyi basketbol ligi. Her takım mücadele ettiği Avrupa kupasında final oynuyor.
HEDEF ÜÇÜNCÜ YILDA EUROLEAGUE
* Geçen sezon 14. olduk ve son maçla ligde kaldık. Sonrasında sistem ve model değiştirdik. Planlarımız üç yıllık. Üçüncü yıl hedefimiz de EuroLeague’e katılmak. Takımın bunun için zamana ihtiyacı var. Galatasaray, bulunduğu her platformda üstlere oynamak zorunda. Dolayısıyla o kadronun oluşması lazım öncelikle. Önümüzdeki sene, yani yapılanmanın ikinci senesinde hem Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde hem de Basketbol Süper Ligi’nde finali hedefliyoruz. Üçüncü senede ise hedef EuroLeague’e katılmak.
BÜTÇE ARTACAK
* Bu sene Basketbol Şampiyonlar Ligi sözleşmemiz de devam ediyor. Önümüzdeki sezon, kontratın son senesi. 1 milyon euro çıkış maddesi var. Onun dışında ilk 4’e girdiğimiz için de alacağımız bir gelir var. Basketbolun bütçesini arttıracağız. Ben de katkımı arttıracağım. Dursun Başkan’la da konuştuk, o da basketbolu seviyor.
ALTYAPININ ÖNEMİ
* Basketbolun en önemli ve en az konuşulan kısmı bence altyapı. Biz altyapıda bir sistem oluşturduk. Direkt gelir gelmez bu konuya odaklandık ve toplantıların %50’sinde altyapı konuşuluyordu. Hemen milli takımlar altyapı koordinatörü Fikret Doğan’ı getirdik, bu işin duayenidir. NEF Vakfı adında bir pilot takım kurduk, TB2L’de takımımız var. Bu yaş gruplarında milli takıma da çok sporcu veriyoruz. Yine alt yaş gruplarında final oynadık. Çok başarılı bir sene geçirdiğimizi söyleyebilirim ki, altyapıdaki plan 10 yıllık.
SALON ŞART

* Galatasaray’ın basketbol salonuna kesinlikle ihtiyacı var çünkü hedefi EuroLeague olup da salonu olmayan takım yok. Mesele, o salonun doğru lokasyonda seyirci bütünlüğünün de sağlanacağı bir yerde yapılması. Şu an Galatasaray ve Anadolu Efes, Sinan Erdem’i ortaklaşa kullanıyor ama böyle durumda programlar çakışıyor. Bir de Galatasaray’da bir kültür var. Bizim kendimize ait bir şey olması lazım. Abdi İpekçi yapılacak ama orayı da sadece Galatasaray’a vermeleri için çok ciddi bir kiralama bedeli ödememiz lazım.” 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1433