2024 Olimpiyatları için Paris'te salon bulunamıyor - BasketFaul.com

2024 Olimpiyatları için Paris'te salon bulunamıyor

09-06-22 16:47
Paris organizatörlerinin, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nda basketbol maçları için uygun bir basketbol sahası bulmakta zorlandıkları için Paris'ten yaklaşık 210 kilometre uzaklıktaki Lille'deki futbol stadyumunu kullanmayı düşünmeleri üzerine, Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Genel Sekreteri Andreas Zagklis durumdan endişe duyduklarını belirtti.

Paris 2024’te basketbol için orijinal plan Paris’te bir arena kullanmaktı, ancak oradaki salondan, Fransa'dan NBA oyuncularının tavanın basketbol için çok düşük olduğunu belirten tepkileri üzerine mart ayında vazgeçilmişti.

Yaz Olimpiyatları Uluslararası Federasyonları Birliği’nin (ASOIF) Lozan’daki genel kurul toplantısında konuşan FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis, “Şu ana kadar 3 salon değişikliğiyle karşı karşıya kaldık ve şu anda da dördüncü üzerinde konuşuyoruz. Bizim sporcularımızın mevcut durumda görünen çözümle karşı karşıya kalmasını istemeyiz. Bu konudan endişe duyuyoruz. Belçika sınırına yakın kuzeydoğuda bulunan Lille'de oynamak, oyuncuların Paris'teki Sporcular Köyü'nde kalamamaları veya birkaç saatlik ulaşım süreleriyle karşı karşıya kalması demek. Sporcularımızın, Olimpik Köy’de kalarak, açılış-kapanış seremonilerine katılarak olimpiyat hissini yaşamaları gerektiğini düşünüyoruz. Yazın en sıcak günlerinde stadyumun şartlarından, bunun dışında sporcuların dinlenebilmesi ve yemekleriyle ilgilenebileceğimiz koşullarda güvenli bir oyun alanı garanti edilip edilemeyeceğinden emin değiliz. Daha büyük bir stadyumda oynamaktan mutluluk duyarız, organizatörlerin daha fazla bilet satmasına yardımcı olmak isteriz. Ancak oyuncularımız için, önceki tüm olimpiyatlarda olduğu gibi, bazı temel koşullara saygı gösterilmesini bekliyoruz.” dedi.

Lille’deki salon onaylanırsa, erkekler ve kadınlar basketbol turnuvası ağustos ayındaki finallere kadar Paris'e gelmeyecek. NBA ve WNBA yıldızlarının varlığı ve basketbolun Fransa'daki popülaritesi nedeniyle, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda basketbolun en çok ilgi gören sporlar arasında olması bekleniyor. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1001