Bir final ve ötesi (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Bir final ve ötesi (Hayri Pekergin)

12-06-22 22:01

Ulusal ölçekte 2021-2022 sezonun son altyapı etkinliği BGL Finalleri ile tamamlandı. 


Kızlar BGL Finali, oyuncuları daha önce Liseler Türkiye Şampiyonası finalinde karşılaşan Emlak Konut ve BOTAŞ takımları arasında oynandı. 

Maçın İstanbul'da oynanması ve seyahati zorlaştıran kötü hava şartlarına rağmen BOTAŞ'ın tribünde önemli sayıda destekçisi olması, Emlak Konut Spor Kulübünün bir tribünü dolduracak sayıya ulaşan basketbolcu ordusu ve aileleri ile yarattığı atmosfer TRT Spor Yıldız aracılığı ile naklen yayınlanan maçın seyir zevkini arttıran unsurlar oldu. 

TBF'nin maçın adeta bir süper lig finali atmosferinde oynanması için yaptığı yatırımın karşılığının alındığını söyleyebiliriz. Bu bakımdan ilgilileri kutlamak ve teşekkür etmek gerekiyor..    

Emlak Konut ve BOTAŞ BGL takımlarının oyuncuları daha önce Kayseri'de yapılan Liseler Türkiye Şampiyonası Finalinde Doğa Koleji ve Tema Koleji formaları ile karşılaşmış, kazanan 15. dakika sonrasında kontrolü netleştirerek 67-41 skorla kupaya uzanan Emlak Konut oyuncularının yer aldığı Doğa Koleji olmuştu. 

 
2021-2022 Kızlar BGL Finalinde ise kazananın belirlendiği bölüm Emlak Konut'un 15-2 üstünlük sağladığı 3. çeyrek oldu. 

Finalin ilk yarısında sahada denge vardı. Emlak Konut  hem dış şutlar hem penetrelerde etkili olan Berfin Sertoğlu ve Eda Balkan'ın skor liderliğinde genelde önde olan taraf idi. BOTAŞ ise maça etkili dış şutlarla başlayan forvet Ceylin Altunpa ve guard Ada Naz Çorum, potaya başarılı ataklarında sonuç alan Deniz Torğut ile rakibini sürekli yakın takip etti.   

BOTAŞ forvet Michelle Arens ve guard Vera Günaydın'ın maç kazanma matematiği açısından önemli olan katkılarını ortaya koydukça rakibine yaklaşırken Emlak Konut her zaman olduğu gibi ribauntlarda etkili olan Feray Laiç, guard Ceren Akpınar ve forvet Ayça Yuşan'ın skora katkısı ile önde kalan taraf oldu. 

 
 
3. Çeyrekte Emlak Konut'un etkili gömülü m/m savunması ve ribauntlarda 50-30 üstünlüğü, finalin MVP'si oyun kurucu Berfin Sertoğlu (13s11rb4as3tç), finalin en skorer oyuncusu forvet Eda Balkan (18s3rb3tç), guard Ceren Akpınar (10s3as), pivot Zeynep Çelik (4s4rb)  forvet Feray Laiç'in (6s9rb) sayılarıyla birleşince BOTAŞ ritmini bulmakta büyük güçlük yaşadı. 
İkinci yarıdaki ilk sekiz dakikada yalnızca Deniz Torğut'un çizgi isabetleri ile skor üreten Kırmızı beyazlılar 28. dakikada 
ikinci mola haklarını da kullanarak momentum kazanmak için büyük çaba gösterse de forvetler Ece Erginay (6s2rb) ve maçı çok odaklı oynayan Ayça Yuşan'ın (6s7rb) sayılarıyla etkili olan Emlak Konut farkın azalmasına izin vermedi. 

Emlak Konut 3. çeyreği 48-32 önde bitirirken skor 35. dakikada 58-36 oldu. 

Bu andan sonra iki takım da yaklaşan milli takım sezonu öncesinde oyuncuları riske etmemek için rotasyonları devreye alırken Nisa Gökmen, Selin Fıçıcıoğlu ve İdil Yeniçulha ile skor bulan BOTAŞ farkı biraz olsun azalttı ve final 64-45 Emlak Konut üstünlüğünde sona erdi. 

Bana göre finalin önemli çıktılarından biri Emlak Konut cephesinde oyun kurucu Berfin Sertoğlu'nun diğer bütün iyi yaptığı işler yanında "şutunun" yüksek atmosferli bir finalin sonucunu etkileyecek istikrarda olduğunu ortaya koyması idi. 

Emlak Konut forveti Eda Balkan finaldeki performansı ve dribbling üzerine potaya rakibi eksilterek gitmesi ile etkili dış şutlarını tamamlayacak yetenek setine sahip olduğunu bir kez de final atmosferinde kanıtladı. 

Dış şut başarısını merak edenlerin sayısı oldukça çok olsa da bu konudaki yeteneğini "onlardan" saklamaya devam eden oyun kurucu Ceren Akpınar'ın yarı saha oyununda artan etkisi, oyunu güzelleştiren sayı ve pasları finale değer kattı. 

Merak edenler için benim ifade etmem gerekirse Ceren Akpınar'ın oldukça ciddi bir dış tehdidi var. Bu platformda daha önceki paylaşımlara bakıldığında daha 14-15 yaşındayken ortaya koyduğu şut başarıları görülebilir. 

Yetenekli guard ise bu dönemde tıpkı Işıl Alben'in kendi yaşında olduğu gibi önceliği potaya topla ataklara vermiş görünüyor. 

Emlak Konut takımında Feray Laiç'in yüzü dönük pozisyon üretme becerisini giderek geliştirmesi, Ayça Yuşan ve Ece Erginay'ın her mesafede odaklı oyunu, Zeynep Çelik'in bir süredir koruma amaçlı kısıtlı süre ile oynamasına rağmen hazır görünmesi diğer olumlu notlar idi. 

Emlak Konut BGL takımı bu sezonda KBBL, BGL ve Liseler Türkiye şampiyonasında şampiyon olarak  örneği az görülen bir başarıya imza attı.

Bu başarılarda bugünkü finalde istedikleri momentumu tam olarak yakalayamayan yarı final serisinin yıldızı Nimet Çalışkan ve forvet Yağmur Yılmaz gibi isimlerin de büyük katkısı olduğunu da not etmek doğru olur.

Bu anlamda başta coach Vedat Sağlık, yardımcı coach Burak Öztaş altyapı idarecisi Raşitbey Korkmaz'ı ve tüm Emlak Konut organizasyonunu kutlamak gerekiyor. 
 
 
BOTAŞ cephesinde ilk yarıda ikili oyunlar ardından potaya atakların sonunda ekstra pas zamanında geldiğinde Ceylin Altunpa (9s7rb3tç), Adanaz Çorum (8s4rb3as) ve Deniz Torğut'un (13s3rb3tç) sayıları yapılan detaylı hazırlığı ortaya koyuyordu. 

Kırmızı beyazlılarda 3.çeyrekte gelen iki molaya rağmen  momentum kaybının sürmesi, maçta kilit konumdaki isimlerin ritim yakalayamaması ve artan faul sayısı nedeni ile savunmanın ikinci yarıda telafi edici konumda olamaması sonuçta etkili faktörlerdi. 

Oyunun her iki yönünü etkili oynayan, savunma ve ribauntlarıyla geçen yıl elde edilen şampiyonluğun kilit isimlerinden olan Ceylin Altunpa’nın bu seneki finalin ilk yarısında ortaya koyduğu şut başarısı BOTAŞ’ın oyuncu gelişimini ne denli ön plana aldığının güzel bir göstergesi.   

Geçen sezon ardından üst üste ikinci kez BGL'de finale yükselen BOTAŞ altyapı organizasyonunu, üst liglere verdiği isimler kadar oyunculara aktardıkları katma değer için kutlamak ve iki yıl içinde bir şampiyonluk bir final başarısı gerçekleştiren BOTAŞ BGL coachu Hüseyin Doğan ve ekibine, kendilerine ve altyapıya her yerde büyük destek olan deneyimli coach İlker Gözeneli'ye ve BOTAŞ organizasyonuna teşekkür etmek gerekiyor. 

twitter: @hayripekergin 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4065