Gürgen: Bursaspor'a 2 yılda Banvit modeli - BasketFaul.com

Gürgen: Bursaspor'a 2 yılda Banvit modeli

14-06-22 14:44
(bursadabugün) Engin Aksöz
Yeni sezonda Frutti Extra Bursaspor basketbol takımının altyapısında koordinatör olarak göreve başlayacak olan Ahmet Gürgen; yeşil beyazlı şubede Banvit benzeri bir modeli uygulamaya sokarak yeni yıldız adaylarını Bursa ve Türk basketboluna kazandıracaklarını söyledi. Yetişmesine katkıda bulunduğu oyuncularıyla Türk basketbolunda altyapı kavramına farklı bir boyut kazandıran Gürgen'le Ataevler'deki Barış Spor Salonu'nda bir araya gelerek Bursaspor'da yapmak istediklerini konuştuk. 

Altyapının duayen antrenörünün Bursada Bugün'e yaptığı özel açıklamaların satır başları şöyle;

YUVAMA DÖNDÜM
"Kendimi an itibariyle yuvama dönmüş gibi hissediyorum. Aslen Bandırma Erdekli olsam da 80'li yıllarda basketbol oynamak üzere Tofaş'a transfer olmuştum. Yaklaşık 9 sezon mavi beyazlı formayı giydim. Liseyi de burada bitirdim. O dönemde birlikte oynadığım takım arkadaşlarımla sonradan da ilişkim hiç kesilmedi. Bir kısmı hala basketbolun içinde bulunmaya devam ediyor, bir kısmı kendi işini kurdu. Buraya geldiğim ilk günden itibaren kim varsa yeni görevimi kutlamak için sıraya girmiş durumda. Ev tutana kadar otelde kalacaktım ama sağ olsunlar dostlarım beni konuk etmek için adeta sıraya girmiş durumda.

LİGLERDEKİ OYUNCULARIN YARISI BANVİTLİ
Yaklaşık 18 yıl görev yaptığım Banvit Kulübü'nün alt yapısında ekip arkadaşlarımla birlikte çok büyük işlere imza attık. Bugün Türkiye Süper Lig'i başta olmak üzere alt liglerde oynayan oyuncuların neredeyse yarısına yakını Banvit orijinli. En bilindiklerden örnekler vermek gerekirse; Denizli'de düzenlenen küçüklerle ilgili bir organizasyonda beğenerek Banvit'e davet ettiğim Alperen Şengün'ün bugünlere gelmesinde çok emeğim vardır. Son yılların açık ara en yetenekli Türk uzunu, Beşiktaş'tan sonra hak ederek NBA'e draft edildi. Houston Rockets gibi zor bir kulüpte de hatırı sayılır dakikalar alarak sezonu tamamladı.

Şehmus Hazer'i Batman'da keşfederek getirtmiştik. Şu an geldiği seviye ortada. Son yılların en kreatif Türk kısası ve Fenerbahçe BEKO'nun da en önemli skor opsiyonlarından birisi. Sadece sayı atmıyor, savunmasıyla da önemli bir hamle oyuncusu. Sadık Emir Kabaca basketbola geç sayılacak bir yaşta başlasa da özel bir yetenek. Çok çalışarak kendini geliştirmeyi başardı. Galatasaray-Anadolu Efes serisinde de performansıyla dikkatleri üzerine çekti.

Daha hangisini sayayım ki?... Furkan Haltalı, İsmail Cem Ulusoy, Rıdvan Öncel, Erkan Yılmaz, Ercan Osmani, Sadık Emir Kabaca ile diğerleri.

Aklınıza liglerde oynamaya devam eden, iyi seviyede ve yerli bağlamda kim geliyorsa % 90'ı Banvit patentlidir. O yıllarda gittik, izledik, getirdik, yetiştirdik. Benim için her birisi bir iftihar vesilesidir. Demek ki doğru işler yapmışız.

2 YILDA BANVİT MODELİ
Frutti Extra Bursaspor'da Banvit modeli bir sistemi en geç iki yıl içinde uygulamaya geçiririz. Bu konuda iddialıyım. Bandırma gibi küçük bir ilçede başardıklarımız ortada. Bursa ise 4 milyona yakın nüfusu ile her bakımdan tam bir spor şehri. Burada çok daha iyilerini yetiştireceğiz. Zaten Banvit alt yapısında birlikte çalıştığım ekiple iletişimimiz hiç kopmadı. WhatsApp ağı üzerinden haberleşmeye devam ediyoruz. Görüşlerimizi paylaşırken, günün birinde yeniden bir araya gelebilirsek neler yapacağımızı da tartışıyoruz. Şimdi Frutti Extra Bursaspor'la birlikte hepimize yeni bir fırsat kapısı daha açıldı. Ekipten aramıza ilk katılan Engin Kömeç oldu. Kendisi şu an Makedonya Basketbol Federasyonu'nun düzenlediği kampta uzman antrenör olarak seminerler veriyor. Yanı sıra oyuncu da bakılıyor. Ligler ve okullar bitince eski ekibimizden boşa çıkan ve bizimle olmak isteyenler çıkarsa; şartlara bakılır. Uyuşanlarla yeniden yollarımız birleşebilir.

Frutti Extra Bursaspor'a yeni Alperenler, yeni Şehmus'lar çıkarmak için geldim. Anlaşmadan önce ilişkilerimizin devam ettiği, kontakta olduğum bir çok şehirde oyucu izledim. Notlar aldım. Şu kadarını söyleyeyim; çok yetenekli isimler var. Hepsini yaz kamplarında aramıza davet edeceğiz. Bunun için Banvit'te olduğu gibi barınma sorununu çözümlememiz gerekiyor Bu konuda yönetimimiz de çalışmalar yapmakta. Şu kadarını söyleyeyim; Banvit ekolundan sonra Bursaspor'la yeni bir aşamanın temellerini burada atacağız.

Kendimi Bursalı olarak görüyorum. Tofaş'ta oynarken Bursaspor'un maçlarına da giderdim. Şimdi farklı bir kulvarda ama yine Bursaspor için mesai vereceğim. Geçen yıl basketbol takımımızın özelikle Avrupa kulvarında elde ettiği başarılarla popülaritesi tavan yaptı. Türkiye'nin takımı olundu. Seyirci çok önemli bir faktör. Bursaspor bu konuda Türkiye'nin en iyilerinden birisi. Bu coşkulu seyirciyi, alt yapıdaki başarılarımızla kendi maçlarımıza da kanalize etmeyi planlıyoruz...

TB2L TAKIMI
Yaz okullarına çok büyük bir ilgi oldu. İlk hafta 500'e yakın basketbolcu adayıyla birlikte seçme yaptık. İçlerinden yetenekli olanları seçerek kış dönemini de kapsayacak programlar yapacağız. Dışarıdan getireceklerimizle iyi bir altyapı kurulacak. Bir de TB2L'de oynayacak bir takım düşünüyoruz. Altyapı oyuncusunun kendisini gelişmesi için mutlaka sürekli oynayabilecekleri bir ara lige ihtiyaçları var.

Diğer kulüpleri tercih eden alt yapı oyuncularını zaman içinde Bursa'ya çekmeyi düşünüyoruz. Tabii bu bir günde olacak şey değil. Sistem oturdukça ve parkede başarı geldikçe kendiliğinden bizi tercih edenlerin çıkacağına inanıyorum. Banvit'te eğitime de büyük önem veriliyordu. Bursaspor'da da eğitimle basketbolu bir arada götüreceğiz. Hem oynayacaklar, hem de tahsillerini sürdürecekler.

Bursaspor ve Bursa sporu için; Uludağ İçecek'le Kızıl ailesi çok büyük bir şans. Bunu Bursaspor'a transfer olduğum için söylemiyorum. Görünen köy kılavuz istemez. Banvit'te ayni fonksiyonu Görener ailesi sürdürüyordu. Bırakınca ortada kulüp filan kalmadı, yaşananlarla, neler kaybettiğimizi hep birlikte gördük. O bakımdan Kızıl ailesiyle sponsorun değerini iyi bilmeliyiz. Yönetimimizle icra kurulu da basketbolu daha iyi yerlere getirme konusunda çok istekli. Sezer Sezgin başkanla, benim buraya gelmemde büyük katkısı olan asbaşkan sayın Mustafa Demiralay'a da çok teşekkür etmek istiyorum." 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3544