Emir Adıgüzel... Bir yandan yapay zeka mühendisliği eğitimi, bir yandan basketbol... - BasketFaul.com

Emir Adıgüzel... Bir yandan yapay zeka mühendisliği eğitimi, bir yandan basketbol...

23-06-22 10:27
BGL'de en fazla dikkat çekici oyunculardan bir Beşikaş'tan Emir Adıgüzel'di. Özellikle Gaziantep'le oynadıkları final maçındaki performansı çok etkileyiciydi. Adıgüzel'in dikkat çekici bir diğer yönü ise eğitimle sporu birlikte götürebilmeyi başarması. Adıgüzel'i bu sezon Beşiktaş A Takımı'nda da daha fazla izleme şansımız olacak. 
İşte geleceğin yıldız adayı ile yaptığımız söyleşi...
ALP BAYDAR'LA SEVİYE ATLADIM
Emir Adıgüzel'i tanıyarak başlayalım. Basketbola nasıl başladın?
Aslen Kütahyalıyım. Kütahya'da Zikri Dönmez ve Burak Tavalıoğlu antrenörlerimle basketbola başladım. Spora çok yatkın hiperaktif bir çocuktum. Kütahya'daki antrenörlerim, Ahmet Gürgen ile iletişimdeydiler. Banvit'teki altyapının çok iyi olduğunu biliyorlardı. Benim diğer çocukların arasında sıyrıldığımı gördüklerinde Banvit'e deneme antrenmanlarına gönderdiler. Böylece profesyonel basketbolcu olma serüvenim başladı. Sonrasında Alp Baydar ile tanışmamla da büyük bir seviye atladım. Banvit altyapısı çok güzel bir organizasyondu. 
YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİSİ
Okul ve basketbol bir arada nasıl gidiyor?
Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi'nde Yapay Zeka Mühendisliği okuyorum. Annem matematik öğretmeni. O yüzden matematiği çok seviyorum. Abim makine mühendisi. Babam ise memur. İyi bir öğrenciyim diyebilirim. Derslerim ile basketbolu bu zaman kadar bir arada iyi sürdürmeye çalıştım. Üniversite ile beraber profesyonel spor hayatımda biraz zorlanıyorum. Ders ve basketbol zamanları çok çakışıyor. 100 kişiden belki biri sporcu olup para kazanabiliyor. Öğretmenlerimiz sakatlık ihtimailni de düşünerek sporcu-öğrencileri bir mesleğe yönlendirmeye çalışıyor. Ailem sporcu olmamı çok destekledi. Ben de hem okul hem basketbol yolunda zorlanarak da olsa gidebildiğim için birinden birini seçmem gerekmedi.
BGL'NİN YARARLARI
BGL'yi değerlendirirsen neler söylersin?
Sezon sistemi birçok oyuncuyu geliştiren bir sistem. Bunu en çok kendimde gözlemledim. Sezon başındaki Emir ile sezon sonundaki Emir çok farklı. Deplasmana gitmek, otelde kalmak, takım olarak hareket etmek, bizim yaşlarımızda her hafta bunu yapabilmek çok güzel ve büyük bir avantaj. Bu sisteme en başından küçük kontenjanı olarak girmiştim. Banvit şampiyon olduğunda takımın içindeydim. O zamandan beri çok severek içinde olduğum bir lig. Umarım uzun soluklu olur.
Peki Süper Lig desem.......
Süper ligdeki sertlik ve roller çok farklı. Süper Ligi görmek, ortamını koklamak, yabancı ve Türk oyuncularla iletişimim, basketbolu meslek haline getirme yolunda onları örnek alma şeklim için çok iyi bir tecrübe oldu.
CURRY HAYRANI
Örnek aldığın oyuncular kimler?
Genel olarak Doğuş Özdemiroğlu'nu beğeniyorum. Bir de beni Nando De Colo'ya benzetiyorlar. Çocukluğumdan beri hayranlık duyduğum oyunculardan biri. Ayrıca çok büyük bir Stephen Curry hayranıyım.
İSTATİSTİKLERE BOĞULMAYALIM
Yaşıtın sporculara neler tavsiye edersin?
Özellikle BGL'de oyunun içine biraz fazla kapıldığımızı, istatistiklere çok boğulduğumuzu hissediyorum. Güçsüz yanlarımızı görmemeye başladığımızı gözlemliyorum. Güçsüz yanlarımızı fark edip onlara odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum.
FAZLA HEYECANLIYIM
Kendini eleştirmen gerekirse neler söylersin? (İyi ve kötü yönlerinle...)
Genel olarak patlayıcı bir oyuncuyum. Hızlı olduğumu ve şutumu geliştirdiğimi düşünüyorum. Ama kararlar konusunda, özellikle pick and roll oynarken geliştirmem gereken bir çok nokta var. Daha oturaklı bir guard olmak istiyorum. Biraz fazla heyecanlı oynuyorum.
GUARD DEVŞİRMESİ İSTEMİYORUM
Hedeflerin neler?
Öncelikle çok fazla oynamam gerektiğini biliyorum. TBL'de ya da süper ligde süre almadan çok iyi bir oyuncu olamayacağımı biliyorum. Kariyer planlamamı da ona göre yapıyorum. En uçtaki hedefim tabii ki çok iyi bir Euroleague, ardında da NBA oyuncusu olabilmek. Bence yapılamayacak bir şey değil. İleride milli takım için yabancı guard devşirmesini istemiyorum. 5 yıl sonra A milli takımda guard olarak başlamak istiyorum.
İSTANBUL SPORCULAR İÇİN TEHLİKELİ
Basketbol dışında neler yapıyorsun? Şehir değişiklikleri nasıl etkiledi seni?
Çocukluktan bu yana gitar çalmayı çok seviyorum. 7-8 yaşımdan beri gitar çalıyorum. Kütahya'dan Banvit için yola çıktığımda 13 yaşımdaydım. Kütahya sosyal yaşantım çok yoktu. Bandırma'da izole bir yaşantım vardı ama mutluydum. İstanbul'un ise bir sporcu için çok tehlikeli olabileceğini gördüm. Bandırma'nın değerini daha çok anladım. Özel hayatımı Bandırma'daki gibi devam ettirmeye çalışıyorum.
BEŞİKTAŞ BÜYÜK CAMİA
Beşiktaş seyircisi için neler söylemek istersin?
Futbol maçlarımıza gittiğimizde taraftarı daha çok görme şansım olmuştu. Çok büyük bir camia.
ALTYAPI ANTRENÖRLERİNE DAHA FAZLA DEĞER VERİLMELİ
Son olarak eklemek istediklerin...

Bir oyuncunu altyapılardan yetişmesinin çok zor olduğunu düşünüyorum. Bu yolda altyapı antrenörlerimize çok az yer açıldığını, maddi olarak zorlanabildiklerini ve gerekli değeri görmediklerini hissediyorum. Özellikle parantez açmak isterim. Banvit'teki antrenörüm Alp Baydar'ın emeklerine teşekkür ederim. Böyle antrenörlerimizin daha fazla değer görmesini gerektiğini düşünüyorum. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4683