WNBA (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

WNBA (Hayri Pekergin)

10-07-22 14:54
WNBA yani Women’s National Basketball Association.

ABD Profesyonel Kadın Basketbol Ligi.

Kuruluşu 1996, ilk sezonunun başlangıcı 1997 olan, 12 kulübün yer aldığı bu lig seviye olarak dünyada kadın basketbolunun zirvesi.

Kuruluşundan bu yana yaz aylarında sınırlı sürede oynanan ile bir yaz ligi olarak düzenleniyor.

26. Sezonu 6 Mayıs 2022 tarihinde başladı.

36 Maçın oynanacağı normal sezon 14 Ağustos tarihinde sona erecek. Hemen sonrasında playoff ve final serileri başlayacak.

Takımlar Doğu ve Batı olarak iki ayrı konferans şeklinde düzenlenmiş olsa da geçmişte bazı playoff süreçlerinde alınan dengesiz sonuçlar ardından artık konferans ayrımına bakılmadan en iyi dereceye sahip ilk sekiz takım playoff’a hak kazanıyor.

WNBA’de 12 takım var demiştik.

Doğu Konferansı (bu sezon güncel başarı sıralaması ile) son şampiyon Chicago (Sky), Connecticut (Sun), Washington DC (Mystics), Atlanta (Dream), New York (liberty), Indiana (Fever) takımlarından oluşuyor.

Batıda (güncel başarı sırası ile) Las Vegas (Ace), Seattle (Storm), Los Angeles (Sparks), Dallas (Wings), Phoenix (Mercury) ve Minnesota (Lynx) var.

Takımlar WNBA ve WNBA Oyuncuları Birliği olan WNBPA arasında yapılan toplu pazarlık anlaşmasına göre takımlar sahaya en az 11 en fazla 12 oyunculuk kadrolar ile çıkıyor olsa da bu sayılar özellikle Covid döneminde talep edilen ve kolaylıkla verilen “istisnai izinler” daha aşağıda olabiliyor.

WNBA NBA gibi draft yöntemi ile oyuncu alıyor.

ABD Vatandaşı oyuncuların WNBA draftine katılmak için gerekli diğer şartların yanı sıra en az 22 yaşında olmaları şart.

Avrupalı oyuncular için bu sınır 20 olarak belirlenmiş durumda.

WNBA in yaş ortalaması 27 yaşın biraz üzerinde. Bu sezon en çok kazanan ilk 10 oyuncu arasında ön sırada veteran skorer Diana Taurasi (228 K $) var.

Fenerbahçe Safiport’a transfer olan Breanna Stewart, Çukurova Basket Yenişehir Belediye ile sözleşme imzaladığı belirtilen DeWanna Bonner (227 K $) ve Tiffany Hayes (215 K $) kazanç olarak ilk 10 sırada yer alan oyuncular arasında.

Şu anda Rusya’da ülkeye “uyuşturucu madde sokmak suçlaması” ile tutuklu durumda bulunan ve mahkeme süreci devam eden Brittney Griner da bu listede yer alıyor.

Griner’ın Şubat ayında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasından günler önce uzun süredir oynadığı Rus takımı UMMC Ekaterinburg’a katılmak üzere ülkeye giriş yaptığı sırada tutuklanması ve sonrasında olanlar WNBA gündeminde kalmaya devam ediyor.

WNBA çevrelerinden pek çok kişi Griner’ın durumunda söz konusu LeBron James, Stephane Curry ya da Amerikan futbolunun yıldız ismi Tom Brady olması halinde tepkilerin ve Griner’ın ABD’ye dönüşü için ortaya konan çabaların çok daha fazla olacağı görüşünü yüksek sesle tekrarlıyor.

Bu bence de (ne yazık ki) doğru bir saptama.

Bu saptamanın Griner, James, Curry ya da Brady’nin sporcu profillerini yan yana koyarak değerlendirilmesi, nedenselliği iyi anlamak açısından yararlı olur görüşündeyim.

WNBPA’in (WNBA Oyuncular Birliği) oldukça uzun bir süredir WNBA oyuncularının ücretler ve diğer haklar konusunda NBA ile negatif ayrıştığı, seyahat standartları, NBA oyuncularının sözleşmelerinde yer alan bazı ayrıcalıkların kendilerine teklif bile edilmediğine yönelik şikâyetleri olduğu bir sır değil.

WNBA’de 2022 sezonu için ortalama ücret 120-130 K $ arası olarak belirtiliyor. Takımların elinde geçici olarak kullanılabilecek bir haftalık sözleşmeler ya da sakatlık vb nedenleri ile kadro takviyesi nedeni ile (şartlara bağlı) istisnai sözleşme opsiyonları da var.

Yukarıda en çok kazanan isimleri öğrenmiştiniz.

Peki WNBA’e yeni draft edilen bir “rookie” ne kadar kazanıyor?

Draft’ın ilk turunda ilk 4 sırada yer alan oyuncular için taban yıllık kazanç 72 K $, draft’da 5-8 sıradakiler için yıllık taban kazanç 69 K $ ve 9-12. Sıradakiler için bu tutar yıllık minimum 66 K$ seviyesinde.

Oyuncuların büyük çoğunluğu bu tutarların daha fazlasını kuzey yarım kürede basketbol sezonu anlamına gelen sonbahar-ilkbahar arasında başta Avrupa ve Çin olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde kazanıyor.

WNBA Oyuncularının WNBA yönetimi ile ücretler ve diğer haklar konusunda sık sık karşı karşıya geldiği de bir sır değil.

Toplu Pazarlık Anlaşması (Collective Bargaining Agreement) denilen bu süreçlerde oyuncular tarafından yapılan talepler bir türlü istenilen sonuçları vermiyor.

Bunun ardındaki en büyük neden ise WNBA’in uzaktan bakıldığında göz olan bütün ışıltısına rağmen sürekli zarar eden, bilet fiyatlarını talep düşüklüğü nedeni ile yükseltemeyen, yayın gelirlerinde istenen seviyelere bir türlü ulaşamayan bir lig olması.

NCAA Kadın basketbolunda ön planda bulunan sayısı 40-50 kadar başarılı üniversitenin yayın ve gişe gelirleri anlamında WNBA takımlarından çok daha iyi durumda bulunmasının nedenleri elbette var.

NCAA Kadın basketbolunun salon sporlarına ilginin arttığı, TV izlenme oranlarının yükseldiği kış aylarında düzenleniyor olması, okulların kendi şehir ve bölgeleri ile kurdukları köklü tarihsel ilişkiler ve farklı seviyede sahiplenilmeleri, takımların sürekli yenilenmesi, bazı okullar arasındaki ezeli rekabetler bu nedenler arasında (wnba oyuncuları açısından) hazmedilmesi en kolay olanlar.

WNBA’e dönersek 12 kulüpten oluşan bu yapının yıllık geliri yaklaşık 60 Milyon $ civarında. Yıllık giderler ise ortalama 70 Milyon USD seviyesinde.

Kısacası WNBA yılda ortalama 10 Milyon USD zarar ediyor.

Peki ilk sezonun başladığı 1997 yılından bugüne kesintisiz süre gelen bu zarara rağmen WNBA nasıl ayakta kalıyor diye sorabilirsiniz.

Burada devreye WNBA’in hisse yapısı giriyor.

WNBA’in fiili sahibi %70 pay ile NBA. Kalan %30 ligde yer alan 12 kulübe ait. Bu kulüpler de aldığı başarılar ve bilanço yapısına göre 10-15 Milyon USD arasında tutarlara el değiştirebiliyor.

Oluşan yıllık zarar yıllık geliri 7.9 Milyar $ seviyesinde bulunan NBA tarafından karşılanıyor.

Bu nedenlerle WNBA oyuncularının (daha) eşit ücret, ligin takım sayısının artması ve sosyal haklarla alakalı istekleri, gelir yetersizliği ve büyümenin bir türlü istenilen seviyeye gelememesi gibi nedenler ile karşılanamıyor.

NBA ve WNBA yönetimleri kısaca “WNBA oyuncularından gelen talepleri anlıyoruz ama zararı her yıl finanse edilen, kazanca dönme konusunda yakın gelecekte bir beklentisi olmayan bir organizasyonda bu taleplerin karşılanması imkansız” cevabı veriyor.

WNBA’nin bulunduğu şehir ve bölgelerde NCAA kadın basketbol takımlarının gördüğü ilgiyi görmemesi, New York ve Washington gibi WNBA takımlarının artık ünlü “Madison Square Garden” gibi masrafları yüksek salonlardan 3-4 bin kişilik daha mütevazi lokasyonlara çekilmesine neden oluyor.

WNBA’in gelişimi dünyada kadın basketbolunun gelişimi açısından çok önemli.

Bu konuda pazarlamanın anavatanı ABD’de bugüne kadar hedeflenen sonuçlar alınamıyorsa sunulan “ürünü” yani oyun ve oyuncuların pozisyonunu gözden geçirmek gerekli olabilir.

WNBA oyuncularının, ortaya koydukları sportif performansı, rekabeti, kısaca saha içi dinamikleri, kendi özel yaşam ve kişisel gündemlerinden yani saha dışı dinamiklerden daha öncelemesi, yaptıkları işi (haklı) sosyal hak arayışlarında, kimliklerini kabul ettirme süreçlerinde bir araç olarak kullanma tercihlerini gözden geçirmeleri yarar sağlayabilir.

Eğer bu konuda “küçük olsun ama benim olsun” deniyor ise elbette kendileri bilir.

Kısaca bu hafta sonu All Star etkinliğinin yer aldığı WNBA liginde durum böyle.

Sağlıklı ve mutlu bir bayram dilerim.

Twitter : @hayripekergin 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4208