De Colo'dan Fenerbahçe yorumu: Karmaşık bir dönemdi - BasketFaul.com

De Colo'dan Fenerbahçe yorumu: Karmaşık bir dönemdi

17-07-22 13:41
Yakın zaman önce Fenerbahçe Beko’dan ayrılıp bir diğer EuroLeague ekibi ASVEL’e transfer olan Nando de Colo, 10-17 yaş arası çocuklar için basketbol kampı düzenledi. 70 çocuğun katıldığı kampta Nando de Colo yalnızca tişört imzalamak ve fotoğraf çekilmek için orada değildi. Yıldız guard tüm antrenmanlara bizzat katıldı ve hatta maçın hakemi oldu.

Kamp sırasında Nando de Colo, Fransız basketbol haber sitesi BasketUSA’ya bir röportaj verdi ve transfer süreci hakkında derinlemesine konuştu:

“Henüz bir Fransa şampiyonluğum yok, bu yüzden ilk olarak o noktaya değinebilirim. Ayrıca ASVEL’in projesi beni genel olarak memnun etti. Dürüst olmak gerekirse 2-3 kulüple, özellikle de Monaco ve Valencia‘yla temas halindeydim. Bana bu soru her sorulduğunda, aynı şekilde açıkladım.”

Fransız oyuncu, transfer sürecinde ilk elediği takımların Valencia ve Monaco olduğunu belirtti:

“Valencia’nın EuroLeague’de bir yılı daha var ve sonrası belirsiz. Bu yüzden kendimi orada düşünmek benim için karmaşıktı. Monaco’da da benzer bir durum mevcuttu. Valencia’ya o kadar çok saygı duyuyorum ki, bir yıllığına oraya geri dönüp sonra ayrılmak zorunda kalırsam ne olacağını görmek beni rahatsız etti. Sonuç olarak ASVEL ile Fenerbahçe arasında kaldım.”

Fransız guard, 2019’da Fenerbahçe ile sözleşme imzaladı ve orada üç sezon geçirdi. 2020’de Türkiye Kupası’nı ve bu sezon Türkiye Ligi’ni kazandı. Ancak kulüpten ayrılmanın asıl nedeni kupalarla ilgili değil. Takımın sürekli değişim içerisinde olması Nando’y takımdan ayıran sebep olmuş:

“Orada üç yıl geçirdim, genel olarak karmaşık bir dönemdi çünkü her yıl koç ekibini değiştirdik. Buna rağmen bu sezon Türkiye şampiyonluğunu elde etmeyi başardık. Ancak eğer mümkün olduğunca ileriye gitmek istiyorsanız, sıfırdan başlamak her zaman en iyi seçenek değildir.”

Deneyimli yıldız şimdi Fransa’ya geri dönüyor. Fransa’da en son 2009 yılında Cholet’te forma giyen De Colo, ASVEL’e gelişinde kulüp başkanı ve eski NBA yıldızı Tony Parker’ın etkili olmadığını iddia ediyor:

“Beni ilgilendiren kariyer seçimlerinde, projenin bütününü görmeye çalışıyorum. Tony’e söylediğim gibi, şu anda sözleşmemde yazanlardan ziyade ASVEL’in sunduğu projeyle ilgileniyorum, özellikle de kariyerimin bu aşamasında. Ona [Tony Parker’a], takım hakkındaki hislerini ve birlikte nasıl gelişebileceğimizi öğrenmek için koç TJ Parker ile konuşmak istediğimi belirttim. Kariyerim ilerledikçe, çeşitli antrenörlerle bu ilişkiyi geliştirmeyi de öğrendim. Basketbolda sezonlar uzun, özellikle takımda sahip olacağım rolle daha da uzun hale geliyor.”

De Colo’nun imzasının açıklanmasından sadece birkaç gün önce, dünyanın en yetenekli genç basketbolcularından birisi olarak kabul gören Victor Wembanyama, ASVEL’den ayrılmaya ve Metropolitans 92’ye katılmaya karar verdi:

“Victor ile birlikte oynamak için ASVEL’e gelmedim. Oyuncuyu tanıyorum çünkü onu son zamanlarda her yerde görüyoruz ancak kişiyi tanımıyorum. Görüşmelere başladığımızda Tony Parker’ın benden genç oyunculara akıl hocalığı yapmamı beklediği doğru.”

NBA’de 2012-13 ve 2013-14 sezonlarında 119 maça çıkan deneyimli oyuncu, orada Avrupa’da olduğu kadar büyük profilli bir oyuncu değildi. Ortalama 12 dakika sahada kalan De Colo, NBA’de oynadığı için pişman olmadığını belirtti:

“Hayır, hiç pişmanlığım yok. Hayat genel olarak seçimlerden ve fırsatlardan oluşur. Açıkçası sahip olmak istediğim fırsatlara sahip olmadığımı düşünüyorum. Kendimi zaten iyi yapılandırılmış ve Avrupa’da oynamış isimlerden oluşan Spurs takımında buldum. Kendimi takıma kabul ettirmek için sahip olmak istediğim tüm fırsatlara sahip değildim. İyi zamanlarım oldu. Ne zaman birkaç dakika süre alsam bir şeyler gösterebiliyordum. İki, üç dakikadan az oynadığım bazı maçlar oldu. O zamanlar kolay değildi, ama pişmanlığım yok. Öğrenmeye devam ettim ve Avrupa’ya dönüşüm iyi geçti.”

De Colo, bu Eylül ayında EuroBasket 2022’e katılmayacak. 35 yaşındaki Fransız oyuncu, bu yaz dinlenmek istediğini ifade etti:

“İşin matematiğini sen yap. 2007’den beri sezonları ve yazları birbirine bağladım. O zamandan beri tatil yapmadım. Bu durumdaki tek kişi ben değilim. Bence Nico [Batum] en fazla iki tanesini kaçırmış olmalı. Sadece kariyerimin geri kalanı için neyin en iyisi olacağını düşündüm. Açıkçası olimpiyatlara gitmek istiyorum. İleride olimpiyatlarda oynayabilmek için bugün bir mola vermeye ihtiyacım var. Artık yurtdışında olmasak bile aileyle biraz daha fazla birlikte olmak iyi hissettiriyor.” (Eurohoops) 

Yorumlar Okunma: 2566