Yazmayı özlediğim yazı... (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Yazmayı özlediğim yazı... (Hayri Pekergin)

18-07-22 19:53

Okuduğunuz yazıyı planlarken kendi kendime şunu fark ettim;


A Kadın Basketbol Milli Takımı ya da altyapı kız milli takımları ile ilgili içinde başarı teması olan, içeriğinde emeği geçenlere teşekkür edilen, oyuncuların özelliklerinden söz edilen bir yazı kaleme almayalı oldukça uzun bir zaman olmuştu. 

A Kadın Milli Takımının süre gelen ve önlenemeyen gerilemesi, 2021 Avrupa Şampiyonasından galibiyetsiz dönmesi, ardından bu yaz yapılan Japonya hazırlık maçlarında 50 sayı seviyesini geçemeyerek bir kez daha üzüntü yaratması, pandemi öncesinde Avrupa B klasmanına düşen U16 Kız Milli Takımı, yine pandemi öncesinde B liginden A ligine çıkma hedefini gerçekleştiremeyen U20 Milli Takımı geçmiş yaz aylarında kaleme alınan yazıların içeriğini oluşturmuştu. 

Kuzey Makedonya’nın Üsküp kentinde düzenlenen 2022 Avrupa B Şampiyonasına katılan U20 Kız Milli Takımımızın Avrupa A Ligine çok zor şartlar altında dönmesi bu anlamda büyük bir mutluluk oldu. 

Kadın basketbolunun böyle başarılara ihtiyacı var. 

 
 
Bu anlamda başarının mimarı olan Coach Çağrı Özek’i öncelikle U20 Milli Takımı’nın hazırlık süreçlerinde kendisinin ve ekibinin mesleki yetki alanına yapılmak istenen “ihlal denemelerine” karşı nezaket kuralları içinde fakat tavizsiz şekilde karşı çıktığı için kutlamak gerekiyor. 

Çağrı Özek bu şekilde hareket ederek hem mesleki etik ilkeleri gereğince hareket etti hem de U20 Milli Takımında yer alan oyuncuların “hariçten gelen etkilerle” odaklanma sorunu yaşamasının önüne set çekmiş oldu. 

Geçmişte U16 kategorisinde Avrupa 4. olan 2002-2003 doğumlu U20 Kız Milli Takımının U20 B Şampiyonasında ön plandaki takımlardan biri olması genele yayılan bir beklenti idi. 

Bununla birlikte kadrodaki oyuncuların U16 ve U20 arasındaki 2-3 sezonu hangi gelişim ivmeleri geçirdiği, kimlerin yer aldıkları takımlarda ne ölçüde süre ve sorumluluk aldığı, kimlerin bu yaza ritimli bir sezon ardından hazır şekilde geldiği önemliydi. 

Üsküp’e yolcu ettiğimiz U20 Kız Milli Takımı bu anlamda eldeki havuz içinde doğruya en yakın kadrolardan biri oldu. 

Turnuvanın hikayesine baktığımız çok kolay geçen Ukrayna maçı ardından 64-55 skorlu Yunanistan maçının turnuvanın önemli kilometre taşlarından biri olduğunu söylemek mümkün. 

 
Yol haritası anlamında önem taşıyan bu maçta KBSL’de bu sezon kayda değer süre alan Pelin Gülçelik ve Sude Yılmaz, TKBL’de büyük deneyim elde eden Saliha Mandıracı ve İdil Saçalır iki haneli skorlarla belirleyici roller üstlendi.  

Daha sonra Arnavutluk ve İsviçre ile görece iki kolay maç oynayan U20 Kız Milli Takımı çeyrek finalde Almanya ile eşleşti. 
 
 
Bu maçın öncesinde Covid-19 testleri pozitif çıkan Derin Erdoğan, Sevgi Tonguç ve Berfin Sertoğlu kadroda yer alamayınca sahaya 9 oyuncu ile çıktık. 

Bu maçta ortaya konan takım oyunu, süre alan 9 oyuncunun da skor bulması ve savunmaya katkı yapması takımın farklı bir odaklanma seviyesine geçtiğinin göstergesi konumundaydı. 

Bu kritik maçta Sude Yılmaz ve Arifecan Vardar 2 haneli skor üreten isimler olurken, Selin Rachel Gül, Pelin Gülçelik, İdil Saçalır ve maç oynadıkça ritim kazanan Melek Uzunoğlu oyunun her iki yönünde belirgin katkılar sağladı. 

 
68-62 Skorla kazanılan Almanya maçı sonrası sahada her geçen dakikanın daralan rotasyon nedeni ile U20 Milli Takımının aleyhine olacağı yadsınamaz bir gerçekti.

Bu saptamayı iyi yaptığı anlaşılan Coach Çağrı Özek ve ekibi Slovenya ile oynanan ve A ligine çıkma anlamı taşıyan yarı final maçında Sude Yılmaz’ın daha ilk çeyrekte yaşadığı şanssızlığa, ilk yarıda takımın ritim kaybedip 18 sayı geri düşmesine rağmen oyuncuların tüm gücünün o maça yoğunlaşması gerektiği kararını verdi. 

Bu kritik karar aynı zamanda Coach’un oyunculara ne kadar inandığının, zor şartlara rağmen ilk yarıdaki 15 sayı farkı kapatabileceklerine olan güveninin göstergesiydi. 

Almanya maçı ardından bazı oyuncular ve teknik ekip üyelerinin ateşinin yükselmesi, serum ve ilaçlarla Slovenya maçına çıkması işleri daha da zorlaştıran bir faktördü.  

 
Slovenya önünde tüm olumsuzluklara rağmen ikinci yarıya çok farklı bir odaklanma ile çıkan U20 Milli Takım 13-0 Seri ile maça döndü. Slovenya’nın gösterdiği reaksiyona yanıt verdi. 

Maçın 50-50 skorla uzatmaya gitmesine üzülen biz sevinen Slovenler oldu. 

Uzatma periyodunda 60-51’e çıkan fark yorgunluğumuz nedeni ile çabuk erise de U20 Mili Takım savunma direnci ile 60-59 skorla kazanan taraf olmayı başardı. 

Bu kritik maçta Banu Şimşek, İdil Saçalır ve Saliha Mandıracı 2 haneli skor üretirken, Melek Uzunoğlu’nun 7 sayı, 11 ribaunt 4 asist ile çok yönlülüğü, Pelin Gülçelik ve İdil Saçalır’ın savunmadaki sertliği, Selin Rachel Gül’ün ribaunt katkısı, Arifecan Vardar ve Rana Uçar’ın aldıkları süreyi olumlu değerlendirmesi belirleyici oldu. 

 
Bu maç ardından Karadağ ile oynanan maç A ligine çıkma hedefini çok büyük olumsuzluklara rağmen gerçekleştiren oyuncuların bu son 40 dakikayı sağlıklı bir şekilde bitirmesini dilediğimiz bir formalite karşılaşmasıydı. 

Turnuvaya baktığımız zaman en çok ortalama süre alan oyuncuların Pelin Gülçelik, Saliha Mandıracı, Sude Yılmaz, İdil Saçalır, Melek Uzunoğlu, Selin Rachel Gül ve Banu Şimşek olduğunu görüyoruz.

 
Takımın istatistik liderlerine baktığımızda, verimlilikte Sevgi Tonguç, skorda Sude Yılmaz, ribauntta Melek Uzunoğlu, asistte Derin Erdoğan, Top çalmada İdil Saçalır ve Pelin Gülçelik isimlerini görüyoruz.  

Bu kadroda yer alan oyuncularımızın teknik olarak güçlü yönleri olduğu gibi gelişmesi gereken yönleri de var. Mutlaka kendileri de farkında bu alanların neler olduğunun. 

Bununla birlikte bir takım olarak ortaya koydukları odaklanma, mücadele ve fedakarlık hem kendilerinden büyüklere hem de diğer altyapı milli takımlarına çok güzel bir örnek oluşturdu. 

 
Coach Çağrı Özek, yardımcı Coachlar Mert Oktay ve Özlem Şencan başta olmak üzere tüm teknik, destek ve idari ekibi, oyuncularımızı kutluyor kendilerine içtenlikle teşekkür ediyorum.   

Twitter : @hayripekergin 
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 5075