Daha iyi hücum etmemiz şart - BasketFaul.com

Daha iyi hücum etmemiz şart

02-08-22 06:35
Polonya maçı ölçü olmasa da Avrupa Şampiyonası'na gerçekten görkemli bir başlangıç yapmıştık. İspanya ve Almanya maçlarının ise istediğimiz gibi geçtiğini söyleyebilmek mümkün değil. Rakiplerimiz şut sokamadığımızı görünce boyalı alanlarına çekilip girmeyen üçlüklerin ribaundlarına odaklanmaya başladılar. Yüzde 26.4 olan isabetimiz 16 takım arasında sekizinci sırada ancak buradaki önemli detay en fazla üçlük deneyen takımlar arasında dördüncü sırada yer alıyor olmamız. İspanya ve Almanya karşısında üçlük isabetimizin yüzde 23'te kalması ise seçimlerin doğru yapılmaması ve oyuncularımızın kaygı düzeyinin yükselmesiyle açıklanabilir. Dışarıdan yüzdeli atabilsek uzunlarımız da rahatlayacak. Polonya ve İspanya maçlarında el üstü kullandığımız üçlük ve uzak ikilik isabetimizin yüzde 26 (13/49) olması tercih hatalarımızı gösteriyor. 
Samet Yiğitoğlu dışında 11 oyuncumuzun liglerinde yüzde 30 ile üçlük atması bu konuda bir sorun yaşıyor olmamızın belgesi. Bu yaş grubunda yüzde 35'e yaklaşabilmek gerekir. Hele hele rakip savunma gömülü oynuyorsa... Bütün bu istatistikler şut çalışmalarının daha fazla ve daha bilinçli yapılması gerektiğini ortaya koyuyor.
İyi savunma yapmamıza karşın hücumdaki tıkanıklık sonucunda grup maçlarında zorlansak da oyuncularımızın çok daha potansiyelli olduğunu biliyoruz. Ama şu da var ki potansiyellerin işe yarar hale gelmesi için set hücumlarında tempoyu ve pas trafiğini arttırmamız şart ki, savunmanın dengesini bozabilelim. Bunu sağlayabilsek tercihlerimiz daha doğru, isabetimiz daha yüksek olacak. Ayrıca Polonya maçında ön sahaya çabuk geçmemize karşın, diğer iki maçta el freni ile oynayıp çok fazla set hücumlarına kaldık. Topu çok çabuk taşıyacak oyuncularımız varken savunmayı dengesiz yakalama düşüncemizden vazgeçmemeliyiz. 

İlk üç güne baktığımızda cebimizden çıkaramadığımız çok şey olduğunu ve daha özgüvenli oynamamız gerektiğini düşünüyoruz. Şimdi telafisi olmayan günlere geldik. 4-5 bin taraftar önünde oynamaya alışkın olmayan oyuncularımız artık bu handikapı aşarak dolu tribünleri avantaja çevirebilmeli. Bırakalım gürültü sorununu artık rakiplerimiz yaşasın. Savunmayı iyi yapıyoruz ama dereceye girmek için daha iyi hücum etmek zorundayız. (Basketfaul) 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1906