U18 Milli Takım Değerlendirmesi (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

U18 Milli Takım Değerlendirmesi (İlker Yıldız)

02-08-22 15:01
18 Yaş Altı Erkek Basketbol Milli Takımımız, ülkemizin ev sahipliğinde İzmir şehrimizde düzenlenen 2022 FIBA 18 Yaş Altı Erkekler Avrupa Şampiyonası B grubunu; 2 galibiyet ve 1 mağlubiyet alarak ikinci sırada tamamladı ve son 16 turunda A grubunu 1 galibiyet, 2 yenilgi ile tamamlayan Büyük Britanya ile eşleşti. 

Millilerimiz, B grubundaki ilk maçında Polonya’yı 94-43’lük skorla yendikten sonra, ikinci maçında şampiyonanın önemli favorilerinden İspanya’ya çok kötü başladığı ama daha sonra oyunda dengeyi sağladığı maçta 64-56’lık skorla yenildi. Grubu ikinci bitirmek adına önemli olan maçta ise Almanya karşısında beklemediğimiz kadar çok zorlanmamıza rağmen maçı 68-64 kazandık ve grubu da ikinci sırada tamamlayarak diğer turlar adına kısmen de olsa avantaj sağladık. Son 16 turundaki rakibimiz Büyük Britanya ise A grubunda oynadığı maçlarda sırasıyla; Fransa’ya 97-45 ve İsrail’e 89-61 yenildikten sonra, Kuzey Makedonya’yı 71-69 mağlup ederek, grubunu üçüncü sırada tamamlayarak son 16 turunda rakibimiz oldu. Millilerimiz, son 16 turunda Büyük Britanya’yı elediği taktirde çeyrek finalde Litvanya - Çekya maçının galibiyle eşleşecek. Litvanya, D grubunu 3 G - 0 M ile lider, Çekya ise C grubunu 0 G - 3 M ile son sırada tamamladı.

Genç oyuncularımız, grup maçlarını Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu’nda dolu tribünler önünde oynamanın ve ayrıca maçların TRT Spor Yıldız’dan canlı olarak yayınlanmasının da vermiş olduğu böylesi güzel bir ortamın heyecanıyla olsa gerek, grup maçlarında pek istikrarlı bir performans ortaya koyamadılar. Gerek salonda gerekse de televizyon başında maçlarımızı izleyen herkesin kuşkusuz ortak düşüncesi, bireysel anlamda milli takımımızda çok yetenekli ve ileriye dönük de çok potansiyelli oyuncuların olduğu yönünde olduğundan şüphem yok. Ancak, az önce de bahsettiğim gibi genç oyuncularımız, kendilerine gösterilen yoğun ilgi ve beklenti karşısında çok şey yapmak arzusundalar ama bu da henüz takım olarak istikrarlı bir oyuna dönüşememesine sebebiyet veriyor. Çok telaşlı oynuyoruz ve çok fazla da hata yapıyoruz. Tabii ki bunlar genç oyuncular ve hata yapa yapa da birçok şey öğreneceklerler.
 
Takım Genel Değerlendirmesi 

Takımımızın grup maçlarındaki performansı adına genel bir değerlendirme yaparsak, herhalde takımımız başantrenörü Sayın Fikret Doğan başta olmak üzere, oynanan basketboldan en başta teknik ekibin pek memnun olmadığını söyleyemeliyiz. Maç esnasında teknik ekibin tepkilerinin de bu yönde olduğunu görüyoruz. Sayın Fikret Doğan, istediği oyun anlayışının ortaya tam olarak konulamamasında genç oyuncularının heyecanlarını henüz dizginleyememelerinin büyük etken olduğunu görüyor olsa gerek ki; her oyuncu değişikliğinde ve her molada özellikle oyuncularına daha sakin olmaları konusunda uyarılarda bulunuyor ve moral veriyor. Sayın Doğan’ın, genç oyuncularımızın çok şeyler yapmak istemelerinden kaynaklı olarak istemeden telaşa kapılmaları ve hata üstüne hatalar yapmaları karşısında yapabileceği belki de tek şey; oyuncularını oyun aklını parkeye verecek şekilde sakinleştirmek olmalıdır, bunu da fazlasıyla yapmaya çalıştığını da görüyoruz. Grup maçlarından sonra bir gün aranın olması belki de en çok bizim milli takımımıza yarayacaktır düşüncesindeyim. Bu bir gün arada bol bol grup maçları videolarını izleyip, öz eleştirilerde bulunup, genel değerlendirmelerle oyuncularımızın hatalarını görmeleri sağlanacağından ve son 16 turundan itibaren takım olarak gerçek performansımızı ortaya koyacağımızdan eminim.

Hızlı ve tempolu oyun oynamayı seven, birçok yetenekli ve özel oyuncudan oluşan bir takımız ve hemen hemen her oyuncumuzun top için parkeye atlaması da çok güzel bir enerji yansıtıyor. Hem hızlı oynamayı seven hem de bireysel yeteneğe sahip birçok oyuncunun bulunduğu bir takımın, tam anlamıyla takım halinde istenilen seviyede oyun oynaması da bir o kadar zordur. Çünkü her oyuncumuz yeteneklerini göstermek için inisiyatif almak ve takıma katkı sağlamak istiyor. Bu da bireysel yeteneklerin harmanlanarak tam bir takım halinde hareket edilmesine pek imkan vermiyor. 
 
Şampiyonanın en güçlü ekiplerinden biri olan İspanya’ya bile maç içinde üç dört kez 24 saniye süresince hücum kullandırmayacak kadar iyi savunma yapabiliyorken, Almanya karşısında ise birçok kez fast break sayısı yiyebiliyoruz. Bu da eğer takım olarak istersek çok iyi savunma yapabileceğimizi gösterirken, işi bireysele döktüğümüzde ise en kötü savunma yapan takımlardan biri olabildiğimizi gösteriyor. 

Oyun kurucu poziyonunda ciddi zenginliğimiz olmasına rağmen, bu zenginliği ortaya koyacak bir performans sergilediğimizden de maalesef pek söz edemiyoruz. Oyun kurucularımız çok telaşlı hareket ediyorlar ve bu telaşlı oyunla birlikte gelen panik, takımımızın geneline yayılıyor ve bir anda takım oyunundan uzaklaşıp, oyun ritmimizi kaybediyoruz. Oyun kurucularımız, maçın kahramanı olmak yerine, topu en doğru arkadaşıyla en doğru yerde buluşturmaya odaklanmaları gerekiyor. 

Şampiyonanın en uzun boy ortalamasına sahip takımı olmamıza rağmen, gerektiği şekilde uzunlarımızı besleyememizden kaynaklı olarak hücumda oyun sıkışıyor ve fazlasıyla dış atışlara bağımlı kalıyoruz. Oysa ısrarla içeriden oynadığımızda ise iç-dış dengesini sağlayarak hem spacing (düzgün ve dengeli yerleşim)’imiz daha iyi oluyor hem de dengeli hücum yaptığımızdan dolayı da rakipler kolay fast break sayıları bulamıyor. Dört üst düzey oyun kurucuya sahip bir takımın, grup maçlarındaki gibi bu kadar dengesiz hücum yaptığını söyleselerdi herhalde kimse inanmazdı! Evet, hızlı oyunu seven bir takımız ama set hücumlarında da sabırlı olmayı da bilecek kadar oyun aklını ortaya koymayı da unutmamamlıyız!

Savunmada ciddi sıkıntılar yaşıyoruz ve adeta oyuncularımız sadece hücuma konsantre olmuş bir oyun anlayışı yansıtıyorlar. Oysa, 7 maçlık uzun bir şampiyona oynuyoruz ve savunmanız iyi olursa, hücumunuzun da iyi olacağını bilmemiz gerekiyor. 

 

2022 FIBA U18 (18 Yaş Altı) Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası
18 Yaş Altı Erkek Basketbol Milli Takımımızın Grup Maçları İstatistikleri
ÜLKE
ÜLKE
SAYISI
MAÇ
SAYI
GENEL
ŞUT
2 SAYI
3 SAYI
S.A
HR
SR
TOPLAM
RİBAUNT
ASİST
BLOK
TK
FAUL
VP
TÜRKİYE U18
16
ORTALAMA
72,7
36,90%
43,70%
26,40%
49,20%
21,3
28,0
49,3
19,0
3,3
13,3
16,0
20,0
72,7
SIRALAMA
6.
8.
8.
8.
14.
1.
10.
3.
3.
10.
2.
10.
6.
6.

 

Oyuncu Değerlendirmesi

#0 Özgür Cengiz: 2005 doğumlu ve bu yaş kategorisi için bir yaş küçük olmasına rağmen özgüveni çok fazla olan, enerjisi yüksek, çok çevik, hareketli ve oyunuyla beni etkileyen oyunculardan biri. Çok istekli ve adeta kabına sığmayan bir oyuncu. Grup maçları sonunda top çalma sıralamasında şampiyonada ilk sırada yer alıyor olması da bunu açıkça gösteriyor. Ancak, bir oyun kurucu olarak daha sakin ve daha kontrollü olması gerekiyor. Bazen deriz ya ne kadar “gözü kara” bir oyuncu diye, işte Özgür de tam böyle bir oyuncu. Ama bu gözü karalık, rakibin pota altındaki uzunlarının arasında kaybolacak hale varmamalı, oyunun tek başına oynanmadığını da bilmesi gerekiyor! Yaptığı top kayıplarının çoğunun, oyunun sıkışmasına sebep olacak yerlere topu sürmesinden kaynaklı olduğunu görüyoruz. 

#3 Berke Büyüktuncel: Çok yönlü, çok potansiyelli ve uzun boyuna rağmen toplu oyunu da çok iyi düzeyde olan, çok özel bir oyuncu. Şutu olan ve bu şutunu da bir hayli üsten çıkartarak rakiplerin blok yapmasına imkan vermeyecek stile sahip olan ve ileride A Milli Takımımıza da çok önemli katkılar verebilecek potansiyelde bir oyuncu. Sadece şuta bağlı değil, aynı zamanda topla oyunu ve bitirişleri de çok etkili olan, durdurulması zor bir oyuncu. Çembere her topla gidişinde takımımızın oyun zenginliği artıyor ve hücumda da oyunumuz sıkışmıyor. Berke, İspanya karşısında 18-10 gerideyken, takımımızın toparlanması adına en önemli katkıyı veren oyunculardan biriydi. Çok kısa bir sürede iki üçlük, iki ikilik ve bir de asist katkısı ile takımımızın tekrardan maça ortak olmasını sağladı. Bu da gösteriyor ki kriz anlarında ve topun el yaktığı dakikalarda sorumluluk almaktan çekinmeyen bir karaktere sahip. Bu özellik de onu, iyi oyuncudan büyük oyuncu olmaya taşıyacaktır. 

#4 Emir Arda Sivas: Enerjisi yüksek olan ve takımımızın en yetenekli oyuncularının başında geliyor. Çok özel bir oyuncu ama henüz oyun aklını tam olarak parkeye yansıtamıyor. Çok şey yapmak istiyor ama bu da fazlasıyla oyunun akıl ve denge kısmını kaçırmasına sebebiyet veriyor. Daha kontrollü ve daha sakin olmalı. Birebirde savunmasına parkeyi dar ederken, topsuz oyunda ise bir o kadar savunmasını takip etmiyor ve çok fazla pozisyon kaçırıyor. Oyunu kazanmayı çok fazla isteyen ve çok hırslı bir oyuncu ama hem topsuz oyunda çok fazla aksıyor hem de maç esnasında gereksiz yere pozisyonlara takılıp hakemlere itirazlarda buluuyor. Bu da oyundaki konsantrasyonunu aşağıya doğru çekiyor. Bu tür gereksiz ve abartı davranışların, bir oyun kurucu olarak ona faydadan çok, zarar getireceğini de bilmesi gerekiyor. Kriz anlarında sorumluluk almaya çalışıp, genelde top oyunda dengeli bir şekilde dönmeden, kendisi dengesiz atışlar kullanmaya çalışıyor ve bu da takıma ve kendisine faydadan çok zarar getiriryor.
 
#5 Karahan Tuan Efeoğlu: Şut stili gayet iyi ama topla oyununu ve kendi şutunu yaratmayı da geliştirmeli. Geçen yılki Avrupa Challenger’daki performansından çok uzak bir performans sergiliyor. Özellikle son 16 turu ile birlikte takımımıza önemli katkılar vereceğinden eminim.

#9 Yiğit Hamza Mestoğlu: Yiğit Hamza’nın en büyük handikaplarından birisi net bir pozisyona şuan için sahip olmaması. Pivot için boyu kısa kalırken, uzun forvet için de ayakları yavaş kalıyor. Buna rağmen pota altı bitirişleri en iyi oyuncularımızın başında geliyor ve şutunun olması da onu çok özel bir oyuncu kılıyor. Mevcut kadrodaki oyuncular arasında ileriye dönük en çok gelişim gösterecek potansiyele ve karaktere sahip oyunculardan biri olacağını düşünüyorum. Ayrıca takımımızda neredeyse çemberi en çok düşünen ve çembere en iyi giden oyuncumuz. İstekli ve çok hareketli, ancak bu isteğini yansıtırken uygun sözlü iletişimi ve beden dilini de yansıtması gerekiyor. Azmini, oyuna ve topa yansıtmalı; gereksiz bir şekilde parke dışına yansıtmamayı öğrenmeli. Bu dengeyi sağlaması hem kendisi hem de takım için çok önemli. 

#10 Eray Büyükcangaz: Çembere topla iyi gidebiliyor ve fiziksel avantajlarını da zaman zaman iyi kullanabiliyor. Ancak, oyun istikrarı istenilen düzeyde değil. Hücumda avantaj olan fiziksel özellikleri, savunmada dezavantaja dönüşebiliyor. İlk maçımızda takımın en iyilerinden biriyken, İspanya maçında çok erken faul problemine girdiğini ve oyundan düştüğünü görüyoruz. Kendini gereksiz şekilde faul almaktan korumalı ve oyunda kalma süresini uzatmalı.

#12 Ege Tan Yıldızoğlu: A Milli Takım düzeyinde uzun yıllardır üst düzey oyun kurucu yetiştirme konusunda büyük sıkıntı yaşıyoruz. Alt yaş kategorilerinde izlediğimiz birçok genç oyuncumuzun, ülke olarak özlemini çektiğimiz oyun kurucu pozisyonundaki boşluğu dolduracağı ümidini taşıdık ama çeşitli sebeplerden dolayı bu bir türlü tam olarak gerçekleşmedi. Ege Tan her ne kadar grup aşamasındaki maçlarda oyununda tam bir istikrar ortaya koyamasa da maç esnasıda bazen yaptığı bir hareketle bile, oyun kurucu olarak ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve A Milli Takım düzeyinde özlemini duyduğumuz oyun kurucu olabileceğini gösteriyor. Basketbol aurası, onun büyük bir oyuncu olabileceğini hissettiriyor ama tabii ki kat edeceği daha çok yol var. Son yıllarda izlediğim oyun kurucularda çembere en iyi giden ve bitiren oyunculardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim, kuvvetlendiğinde bu özelliğini çok daha iyi kullanacağına eminim. Açık alanda çok etkili ve bitirişlerde de başarılı, ancak hücumda top elinde çok fazla kalıyor ve takım olarak fazlasıyla dengesiz hücumlara kalıyoruz. Hızlı oynama ile acele edip telaşa kapılmak arasındaki farkı, en çok bir oyun kurucu olarak onun ayırabilmesi gerekiyor. Maçlarda bazen bu iki kavramı birbirine karıştırıyor ve bu da sıklıkla top kaybına sebebiyet veriyor. Çok hızlı düşünüyor ama onun düşünme hızı ile pas vereceği arkadaşının düşünme hızının da uyumlu olması gerekir, aksi halde birçok güzel pası asist niteliği kazanmak yerine, hanesine top kaybı olarak yazılır (Şampiyonanın grup aşamasında en çok top kaybı yapan oyuncular sıralamasında belki de bu yüzden ikinci sırada)! Ayrıca muhakkak şutunu geliştirmeli ve şut yüzdesini belli bir yüzdenin üzerine çekmeli ve istikrara kavuşturmalı. Grup maçlarında serbest atışlardaki %33,3 yüzdesi kesinlikle kabul edilemez!

#20 Kerem Kuthan Konan: Kerem özellikle Almanya maçındaki oyunuyla göz doldurdu ve belki de maçı kazanmamızdaki en önemli performans da ondan geldi. Onu gibi uzun bir oyuncudan beklenmeyecek kadar çok iyi bir şut mekaniğine sahip ve şuan için iyi bir şutör! Ancak, şutör olmaktan, skorer olmaya geçiş yaptığında basketbolu adına önemli bir gelişim göstereceğini de bilmesi gerekiyor. Bunun için de muhakkak topla oyununu daha fazla geliştirmeli ve kendi şutunu da yaratabilmelidir. Gerek fiziksel özellikleriyle gerekse de yetenekleriyle ileride çok özel bir oyuncu olacağını düşünüyorum. Ancak, daha çok temaslı oyuna girmeli ve topla çembere gitmelidir. Böylece hem savunma hem de hücum yönü daha da gelişecek hem de takıma katkısı artacaktır.

#21 Samet Yiğitoğlu: Kadroda A Milli Takımımızın geniş aday kadrosuna da çağrılan tek oyuncumuz. Çok özel bir oyuncu ve ileride A Milli Takımımızın pota altındaki uzun rotasyonunda yer alacağını ve çok iyi şeyler de yapacağına inaıyorum. Basketbol kariyerinin de çok başarılı olacağından da eminim. Şampiyonadaki performansının ise beklentilerin biraz altında kaldığını da söylemeliyim. Pota altında rakiplere karşı önemli bir caydırıcılık özelliğine sahip ve pasör uzun olma potansiyeli de var, oyunu çok iyi okuyabiliyor. Ancak, sırtı dönük oyununu muhakkak geliştirmesi ve yüzü dönük şut tehdidinin olması gerekiyor. Potadan uzak top aldığında hem çok zorlanıyor hem de top kaybı yapıyor. Bitiricilik özelliklerini de muhakkak geliştirmeli ve çeşitlendirmeli. Topu aldığında kuvvetli bir şekilde kavrayıp kendine doğru hızlı bir şekilde çekmede zorluk yaşıyor, pençe kuvvetinin zayıf olduğunu görüyoruz. Ribauntlarda sezgisi iyi ancak maçların sonlarına doğru oyundan düşüyor ve ribauntları almakta dahi zorlanıyor. Kuvvet ve kondisyonunu arttırmaya çok fazla ihtiyacı var. Ayrıca şut açısından da parmak hassasiyeti maalesef pek iyi değil. Takım olarak, Samet gibi bir oyuncuyu yeterince kullanamadığımızı ve yararlanamadığımızı da özellikle söylemeliyim.

 

2022 FIBA U18 (18 Yaş Altı) Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası
Grup Maçlarındaki İstatistik Liderlerimiz
İSTATİSTİK ALANI
OYUNCU
ORTALAMA
SIRALAMA
(172 oyuncu arasında)
Sayı
Berke Büyüktuncel
13,7
8.
Genel Şut
Berke Büyüktuncel
45,70%
12.
2 Sayı
Berke Büyüktuncel
47,80%
12.
3 Sayı
Kerem Kuthan Konan
54,50%
5.
Serbest Atış
Samet Yiğitoğlu
44,40%
30.
Toplam Ribaunt
Samet Yiğitoğlu
8,3
6.
Asist
Ege Tan Yıldızoğlu
4,7
7.
Blok
Samet Yiğitoğlu
1,3
11.
Top Çalma
Özgür Cengiz
3
1.
Top Kaybı
Ege Tan Yıldızoğlu
4,3
2.
Faul
Berke Büyüktuncel
2,3
31.
Verimlilik Puanı
Berke Büyüktuncel
13,7
8.

Tekrardan ifade etmek istiyorumki; altyapılarda elde edilen sonuçlardan çok, o yaş kategorisindeki oyuncuların kendilerini geliştirmelerinin ve tecrübe edinmelerinin çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Ülke basketbolumuzun geleceği adına büyük beklentiler içerisinde olduğumuz birçok oyuncumuzun yer aldığı 18 Yaş Altı Erkek Basketbol Milli Takımımızda oyuncularımızın geleceğe dair bizleri olumlu düşüncelere sevk edecek performanslar sergilemelerini, alt yapı organizasyonunda elde edilen şampiyonluklara tercih edeceğimi de özellikle tekrardan belirtmek istiyorum. Ayrıca, genç oyuncularımızın basketbol potansiyellerini en iyi şekilde ortaya çıkarabilecekleri ve basketbol kariyerlerine en iyi şekilde devam edebilecekleri ortamların oluşturulması adına gerek kulüplerimizin gerekse TBF yetkililerimizin gerekse de bütün basketbol paydaşlarımızın en doğru basketbol ortamlarını oluşturmaları önem arz etmektedir. Bu sadece bir alt yapı şampiyonası, asıl önemli olan ise; bu gençlerimizin en iyi şekilde profesyonel basketbol kariyerlerine ve A Milli Takım seviyesine geçişlerini sağlamaktır.


Bütün Milli Takımlarımızda yer alan idari, teknik, oyuncu kadrolarımıza ve emeği geçen herkese ay-yıldızlı forma için göstermiş oldukları mücadeleden dolayı şimdiden çok teşekkür ederim. 

Her şey Türk basketbolu için.
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1905