Adem mi, Ömer Faruk mu (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Adem mi, Ömer Faruk mu (Necip Kapanlı)

04-08-22 15:03
4 yıl önce Yıldız Milli Takımı, Avrua Şampiyonası'na hazırlanırken fotoğraflarda siyahi bir çocuk gördük. İsmi Adem Bona'ymış, Nijerya'dan gelmiş ve Türkiye'de hiçbir kulüpte oynamadan TBF'nin girişimleri sonucunda Türk olmuş.
Açık söyleyelim, ilk refleksimiz, "80 milyonluk ülkeden oyuncu çıkaramıyoruz da, Nijerya'ya mı kaldık?" oldu.
İlk yılında neredeyse duracağını bilmeyen, pota altından attığı şutlar çemberin diğer tarafına giden ama atletik özellikleri çok yukarıda bir oyuncuydu. Adem Avrupa üçüncüsü olmamızda özellikle savunma becerileriyle rol aldı ve sonrasında altyapı milli takımlarımızın değişmez oyuncusu oldu.
Çok değil, Türkiye'ye geldikten bir yıl sonra Adem'le kahve içtik. Çatır çatır Türkçe konuşuyordu ve takım arkadaşlarının söylediği gibi son derece sempatikti.
Geçtiğimiz günlerde beşinciliğimizle sona eren U20 Avrupa Şampiyonası öncesi hepimiz kara kara düşünüyorduk. B Ligi'ne düşme olasılığı korkutuyordu. Alperen Şengün'ün bu takımda oynaması söz konusu değildi, Furkan Haltalı ve Yiğit Onan sakattı, Adem Bona ise notlarını yükseltmek zorunda olduğu için Amerika'daydı. Ancak TBF görevlilerinin çabaları sonucunda Milli Takım'da oynamak için yanıp tutuşan Adem kafile yola çıkmadan iki gün önce İstanbul'a geldi. İyi ki de geldi ve sayesinde korkulu rüyalardan kurtulduk. Maçlar biter bitmez de kalan dersleri için uçağa atlayıp Amerika'ya gitti ama bagajı daha kalabalıktı. "Ben basketbolda bir yerlere gelebileceksem bu Türk Milli Takımı sayesinde olacak, ben bu takıma çok şeyler borçluyum. Bu nedenle de umarım UCLA NCAA Şampiyonu olduğunda Türk bayraklarını sallamak istiyorum." deyip Milli Takım görevlerinden iki adet Türk bayrağı aldı.
Ömer Faruk Yurtseven 2018'de Milli Takım'a davet edildiğinde kampa katılmadı. Kulağımıza gelen duyumlara göre burada açıklamanın yersiz olduğu bazı gereksiz korkulara kapılmış. Haziran ayında ise Büyük Britanya karşılaşmasında onu ay yıldızlı formayla görmekten çok mutlu olmuştuk. Giderken de şu anda devam eden Milli Takım kampına katılacağını söylediğini biliyoruz ama gelmedi.
Neymiş... Hafif bir sakatlığı varmış... Basketbol oynayıp da sakatlığı olmayan bir oyuncu bilmiyorum... Yeter ki oynamasına engel olmasın... Ama daha önemlisi Büyük Britanya maçında aldığı süreden mutlu değilmiş. Böylesine bir hedef maçında hangi antrenör maçı kazanmaktan önce süreleri dağıtmayı düşünebilir?Sen de çok iyi başlamayıp daha sonra iyi oynadığın maçta 13 dakika süre aldın. Yarın daha iyi oynayıp daha fazla süreler alabilirdin. Antrenörle pazarlık mı yapacaktın?
Miami Heat'te Bam Adebayo ve Dwayane Dedmon sakatlandığında takımın birinci uzunu oldun ve mükemmel performanslar sergiledi. Sonrasında seni oynattılar mı? Orada da 48 dakikalık maçlarda ortalama 12.6 dakika şans buldun, play off'larda tamamen unutuldun... Ve bana göre haksızlığa da uğradın... Ağzını açabildin mi? Hayır... 
Sadece normal sezonda 82 maç oynayan ve 30 dakika civarında süre alan veteran oyuncuların sakatlıklarına bağlı mazeretlerini anlayabiliriz ama Altyapı Milli Takımlarındaki performansları sayesinde bugün NBA'e giden ve maç eksiğini kapatması için özellikle Avrupa Şampiyonası büyük bir fırsat olan bir genç oyuncunun ay yıldızdan kaçmasını kabul edebilmek kolay değil.
Bütün bir sezon Denver'ı sırtında taşıyan Nikola Jokic'ten, Dallas'ı sırtında taşıyan Luka Doncic'ten utan. Umarız Alperen'in davranışlarında değişme olmaz.

Şimdi bana sorsanız, "Adem Bona mı, Ömer Faruk mu?" diye... Hiç düşünmeden "Adem." derim... Bu formayı kimler hissediyorsa, onlar giysin... Diğerlerinin de yolu açık olsun... Zorla güzellik olmaz... 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3948