Savaşa savaşa yarı finaldeyiz - BasketFaul.com

Savaşa savaşa yarı finaldeyiz

04-08-22 22:39
Feyzi Çelebioğlu
U18 Milli Takımımız, Litvanya'yı 64-61 yenerek yarı finale yükseldi. Millilerimiz Cumartesi günü Slovenya ile finale çıkmak için mücadele edecek. Bu galibiyet ile milliler aynı zamanda gelecek sene Debrecen'de düzenlenecek U19 Dünya Kupası'na katılma hakkını da kazandı.
Kısalarımızın yaptığı olağanüstü savunmaya karşın (17 top çaldık) hücumda aynı başarıyı gösteremedik ve 32'de 5 ile üçlük attık. Son periyodda 7 sayı geri düştükten sonra tam saha baskıyla oyunu dengeledik, son dakikalarda serbest atışlarda fazla hata yapmayarak galibiyete ulaştık.
Maçın son dakikası içinde Litvanya'nın 24 saniye dolduktan sonra attığı ve öne geçtiği üçlük kaybetmemize neden olabilirdi ancak olağanüstü savunma ile hak ettiğimiz galibiyeti aldık. 

Milli takımımız maça Emir Arda-Tan-Hamza-Berke-Samet beşiyle başladı. Maçta ilk sayılar Krivas'dan serbest atışlar üzerinden geldi.(2/2)Samet'in alçak post sayısı, arkasından Berke'nin asistiyle hızlı hücum sonrası Tan ile bulduğumuz 3 sayı isabetiyle 7-2'lik bir seri yakaladık. Samet'in sırtı dönük oyunları üzerinden oynamaya çalıştığımız dakikalarda top kayıpları yapsak da, istekli ve eksilmeden yaptığımız savunmaya karşı ilk 3 dakikada 4 top kaybı yapan Litvanya'ya molayı aldırdı. Mola sonrası tam saha baskıyı iyi yapan milli takımımız, Tan'ın bulduğu 3 sayı isabetiyle farkı 8'e çıkardı (10-2)
Krivas'ın sırtı dönük oyunlarından bulduğu sayılarla dengeyi yakalayan Litvanya'ya, Özgür'ün kenardan gelip savunmada yaptığı katkı ve hemen sonrasında bulduğu 3 sayı, Samet'e yaptığı asist ile farkı 6'ya çıkardık (17-11). Litvanya'nın iyi spacing yaparak oynadığı 1x1 hücumlarla Murauskas ile üst üste basketler bulduğu bu bölümde, hücumda topu iyi paylaşıp çembere yaptığımız ataklardan bulduğumuz sayılarla cevap verdik ve ilk çeyreği 22-17 önde kapattık. İlk çeyrekte Özgür 5 sayı 3 ribaund 3 asist ile oynarken takım olarak 8 asist yaptık. Litvanya'yi bu çeyrekte 6 top kaybına zorladık.
2. çeyreğe iyi savunma yaparak başlayan Litvanya hücumda Kublickas'la çembere giderek skor buldu. Savunma sertliğini arttıran milli takımımız, hücumda zone savunma yapan Litvanya'ya karşı 3 sayı girişimlerinden yararlanamayınca 4.53 boyunca skor bulamadık. Bu çeyrekte ilk sayılarımız Samet'in pota altından bulduğu atışla geldi (24-19). Bu bölümde Litvanya Murauskas'ın ikili oyunlardan sonra çembere penetreleriyle sayılar buldu. Zone savunmaya karşı boyalı alanı iyi kullanıp sayılar bulduk ve soyunma odasına 32-27 önde girdik. İlk yarı sonunda 11 asist yapan milli takımımızda Tan 6 sayı Samet 6 sayı Özgür 5 sayı 3 ribaund 3 asist ile oynarken, 13 top kaybı yapan Litvanya' da Murauskas 8 sayı 6 ribaund üretti.
 
3. çeyrekte kısa oyuncularımızın topa baskı sertliğini arttırdığı bölümde, skor bulmakta zorlandık. Arda tam sahada yaptığı baskı ile 8 saniye yaptırarak topu milli takımımıza kazandırdığı dakikalarda, üst üste 3 sayı çizgisinden sürekli atışları kaçırdık. Litvanya tam saha baskı sonrası yaptığı ikili sıkıştırmalarla çaldığı toplardan sonra Murauskas ile sayılar buldu. Berke'nin zor pozisyonda bulduğu basket ile çeyrek 48-45 ile sonuçlandı. 3. çeyrek sonunda Litvanya 19 top kaybı ile oynadı.
Dördüncü çeyreğin başlarında tam saha baskıyla momentumu değiştirmeye çalıştık, 7 dakika kala fark 7 sayı olunca (54-47) molamız geldi. Şutları sokamasak da savunmamızla oyunda kaldık, 3:44 kala Eray'ın smacıyla farkı 2 sayıya (54-52) çektik. Tan Yıldızoğlu 3 dakika kala Litvanyalılardan gelen pas ile skoru 54-54 eşitledi. Litvanya serbest atışlarla son 1:44'e 57-54 önde başladı. 1:24 kala Emir Arda Sivas önce üçlük, sonra kaptığı topu bitirip 1:13 kala 59-57 öne geçmemizi sağladı.
57 saniye kala Kajus Kublickas 24 saniye dolduktan sonra tepeden üçlüğü buldu ve Litvanya yeniden skor üstünlüğünü eline geçirdi: 60-59. 
31 saniye kala Emir Arda Sivas serbest atışları kaçırmadı: 61-60.
Litvanya'nın yararlanamadığı hücumdan sonra Kerem Konan 8 saniye kala çizgiye gitti ve 2/2 isabet buldu: 63-60.
Üçlük vermemek isterken Arda 6.6 saniye kala rakip sahada gereksiz bir faul yaptı, Babraitis serbest atışların ilkini kaçırdı, ikincisini kaçırmak isterken sayıya çevirdi: 63-61.
5.5 saniye kala Emir Arda Sivas serbest atışların ikincisini sayı yaptı: 64-61
Litvanya'ya son topta atış şansı vermedik ve karşılaşmayı 64-61 kazandık.
Berke Büyüktuncel 14 sayı, 8 ribaund, 5 asist, 5 top çalma, Emir Arda Sivas 12 sayı, 1 ribaund, 2 asist, 6 top çalma, Tan Yıldızoğlu 11 sayı, 1 ribaund, 1 asist üretti.
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2043