Emir Arda bileti kesti, Debrecen yolcusu kalmasın! (Yasin Yıldırım) - BasketFaul.com

Emir Arda bileti kesti, Debrecen yolcusu kalmasın! (Yasin Yıldırım)

04-08-22 22:45

U18 Milli Takımımız muhteşem bir geri dönüşe imza attığı mücadelede Litvanya'yı 64-61 yenerek Debrecen U19 Dünya Kupası biletini aldı öncelikle bunu tebrik etmemiz lazım. İkinci tebrik ise pek alışkın olmadığım bir yere gidecek. Eğer bugün yarı finale kaldıysak bunda TBF'nin çok büyük bir katkısı var. BGL olmasaydı büyük ihtimalle Emir Arda Sivas bu seviyelerde bu özgüvenle oynayamayacak ve zaferi kazandıramayacaktı. Neredeyse sürekli eleştirdiğim TBF'yi gönül rahatlığıyla tebrik ediyorum. Bir tebrik de Gaziantep basketbol organizasyonuna gelsin. Eskiden sürekli  Türkiye şampiyonalarında gördüğümüz ama son zamanlarda pek ortada olmayan bu koca şehir Emir Arda Sivas ve onu yetiştirenlerle gurur duyabilir. İyi ki varsınız iyi ki harika bir BGL sezonu geçirip Emir Arda ve onun gibileri Türk basketboluna kazandırdınız.


Maça geçersek öncelikle şut atamayan bir Litvanya takımı izlemek çok ilginç bir deneyimdi. Beşikteki bebeğin bile şut attığını düşündüğümüz Litvanya sıfır şutörle bambaşka bir oyun oynadı. Oyun gelenekleri olmayınca kendi tarzlarını yaratmalarını sağlayan koça ne olursa olsun bravo demek gerekir. Harika mücadele ettiler.

Bizimkilere geçersek:

Koç ekibi: Rakip turnuvanın en iyi ribaund alan takımı. Prensip olarak ne yaparsınız sahad auzun kalırsınız öyle değil mi? Hayır biz bunu yapmadan maç kazandık. Kerem 5 numaraya çekildi ve kritik dönemi harika oynadı. Koç ekibimiz board üstünde rakibe üstünlük sağladı. Küçük ama önemli bir detayla fark yarattık tebrikler.

Berke Büyüktuncel: Çıkmadan oynadı. Bu seviyede pek görmek istemeyeceğiniz bu duruma rağmen ne eforunda ne savunmasında ne arzusunda azalma oldu. Bu takımın doğal lideri. Sorumluluk almak onun için alışkanlık artık. Tek bir nokta canımı sıkıyor. O fiziği ve kulaç boyuyla çok daha iyi bitirebileceği pozisyonlarda potadan uzaklaşıyor. Belki de Giannis Antetokounmpo gibi oyuncuları izleyerek ve atletizmini çeyrek adım daha geliştirerek topları daha çok içine vurmalı. İleride A Milli takımda görmezsek çok üzüleceğim bir isim kendisi performansına şampiyonluk için çok ihtiyacımız olacak.

Tan Yıldızoğlu: Oyundan düştü bugün Tan. Bir bölümde öyle kritik bir hata yaptı ki kendini neredeyse yere atıyordu. Ama onun için harika bir şey yaşandı sonrasında. Geri döndü. Ayağa kalktı ve o psikolijiye bağlı olmadığını çaldığı toplarla gösterdi. En kritik yerde de serbest atış soktu ve neden büyük oyuncu olabileceğini tekrar gösterdi. Büyük oyuncu geçmişte yaşamaz sadece geleceği düşünür. Şampiyon olacaksak Tan'ın oyuna katkısı ile olacağız durmak yok yola devam.

Kerem Konan: Benim takımın en iyi ikinci oyuncusu olarak düşündüğüm Kerem öyle bir blok yaptı ki sadece skoru değil gidişatı da değiştirdi. Her takım onun gibi bir oyuncuya sahip olmak ister. İstatistiklere yansımayan şeyler yaptı istatistiklerde de zaten +7 ile takımın en iyi ikinci oyuncusuydu sahada kaldığı sürede.

Eray Büyükcangaz: Şutunu asla bulamadı ama oyundan da düşmedi. Zaman zaman tepede öyle toplarla öyle güzel daldı ki içeri rakibin ayarını bozan isim oldu. Sıkıntıya gerek yok turnuvanın geri kalanında şutu girerse büyük fark yaratan isim olacak. Savunmada da eforu asla pas geçilmemeli zaman zaman uzunlarla eşleştiğinde harika direndi.

Emir Arda Sivas: Basketbolun oynandığı uzuvlar sırasıyla el-ayak-kafa olabilir. Bu çocukta hepsinin önünde yürek var. Çıktı elin titrediği ekran başında bizim bile yerimizde duramadığımız anda çekinmeden üçlüğü yolladı. Üzerine serbest atışları da yolladı. İleride ne olur bilemiyorum ama ben bütün Türk Milleti adına kendisine teşekkür etmek istiyorum. Gururlanacak ve mutlu olacak çok az şeyimizin kaldığı bu günlerde her ikisini de yapılabilecek en üst seviyede yaptı. Teşekkürler Emir Arda Sivas !

Yorumlar Okunma: 3437