Milli Takım'a 4 numara, Daçka'ya piyango - BasketFaul.com

Milli Takım'a 4 numara, Daçka'ya piyango

05-08-22 13:26
FIBA'nın Türk vatandaşı olarak kabul etmesiyle Ercan Osmani (1998), A Erkek Milli Takımımızın aday kadrosuna dahil edildi. Osmani ile ilgili karar 10 gün önce belli olmuş ancak açıklama için FIBA'dan TBF'ye resmi yazı beklenmişti.

15 yaşında Türkiye'ye gelip Banvit altyapısına geçen Arnavut asıllı Ercan Osmani 16 yaşında Türk vatandaşlığını almış ancak işlemleri gerçekleştirilemediği için  Milli Takımda oynayamamış, liglerde ise yabancı statüsü ile yer bulabilmişti. Osmani böylece Darüşşafaka'da da Türk lisansı ile oynayabilecek. Ercan Osmani, Türk  olma ihtimali ile geçen yıl A Milli Takım kampına davet edilmiş ancak elindeki sakatlık nedeniyle katılamamıştı. Zaten o sırada FIBA karar almadığı için yerli statüsünde yer alamayacaktı.

TBF'nin açıklaması şöyle:
"FIBA’nın izniyle Türk statüsünde forma giyecek olan Osmani, FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri’nde mücadele eden ve FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’na katılacak olan Ay-yıldızlılarımızın aday kadrosunda yer alacak.

4 Ağustos 1998 yılında Arnavutluk’ta doğan Ercan Osmani 2013 yılında Bandırma Spor Kulübü altyapısında basketbol oynamaya başladı. 2020 yılında Bandırma Basketbol Kulübü’nün faaliyetlerine son vermesi nedeniyle Osmani, Beşiktaş Basketbol takımıyla Basketbol Süper Ligi’nde ve FIBA Şampiyonlar liginde kariyerine devam etmişti.

Türkiye Basketbol Federasyonu olarak Ercan Osmani’ye Ay-yıldızlı forma altında başarılar dileriz."   

Yorumlar Okunma: 4489