Özgür-Emir Arda-Ege'nin karşısında rakip guard olmak istemezdim (İnan Şefkatli) - BasketFaul.com

Özgür-Emir Arda-Ege'nin karşısında rakip guard olmak istemezdim (İnan Şefkatli)

06-08-22 12:19
Turnuvanın ilk günü, programa bakıyorum. Hangi maçı tercih edeyim ? İstanbuldan yorucu bir seyahat ile geldim, maçta sıkılmamam lazım. Buldum, Sırbistan-Slovenya tam aradığım maç... Hem de İzmir'de hiç görmediğim salonunu da görmüş olurum dedim. Salon, otogarın orada bir alışveriş merkezinin yanı... Kapıdan girerken güvenlikte duran bayan yanındaki arkadaşına diyor ki 'Burası cennet valla dışarısı yanıyor'. İki gün boyunca 8 maç seyrettim. Hep bu söylem aklımdaydı. Acaba insanlar bunun için mi salonu tıklım tıklım dolduruyor diye. Yanıldım ve çok sevindim. Aşağıdaki bir fotoyu özellikle sizinle paylaşmak istedim. Bu görüntü Türkiye’nin maçından değil, gündüz saati oynanan bir maçın devre arası. Çok sevindim... İyi ki turnuvayı ülkemize almışız, en önemlisi İzmir'de oynanmasına karar verilmiş. Bunun için federasyona ve içindeki karar vericilere bir büyük alkış. U18 Avrupa Şampiyonası'nın seyircileri-takipçileri de U18. Hem de kızlar ve erkekler karışık. Eğer basketbolun yeniden o ilk '12 Dev Adam' projesine, duygusuna dönmemizi sağlayacak birsey arıyorsak (ki aramamız lazım) o da bu turnuva neden olmasın.
İlk gün seyrettiğim o Slovenya takımı, döndü dolaştı yarı finalde bizim karşımıza çıktı.  Oyunculardan çok yanımızda oturan aileleri ve onların heyecanı daha çok aklımda kaldı, yani akşam maçtaki rakip için yeterince ipucu verdim sanırım :)) Fransa’yı yenmeleri büyük başarı ama bu akşam onlar adına o maçtaki gibi herşey yolunda gitmeyecektir.
1984 yılı Balkan Gençler Şampiyonası İzmir'de düzenlendi. Dönemin en iyi Yunanistan ve Yugoslavya’yı yenip şampiyon olmuştuk. Ben Özgür’ün, Emir Arda’nın, Berke'nin,  Hamza’nın  maça gelirken, ısınırken, maçta ve şu ana kadarki turnuva boyunca her yerde neler hissettiklerini çok iyi anlıyorum. Biz o turnuvayı ölümsüz hale getirmiştik şimdi de onlar bu turnuvayı hem kendileri için, hem de şehir ve hatta ülke için ölümsüz hale getiriyorlar. 
Oynadığımız basketbol bazen gerçekten kaosa dönüyor ama şunu çok net söylemek lazım, bu takımın karşısında hiçbir takım "kazandım" diye otele, odasına gidene kadar sevinmesin. Öyle bir basketbol aşkı ve enerji koyuyorlar ki sahaya, 34 de 6 şut istatistiğiyle bile Litvanya takımını yenebiliyorlar. İspanya maçının ilk periyodunu bir sayıyla bitirip maçın içinde öne geçebiliyorlar. Özgür-Emir Arda-Ege Tan ile basketbol kariyerimi guard olarak geçiren birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki hiçbir zaman rakip olmak istemezdim. Şunu gözlerimle gördüm, İspanyol guarda baskı yapıyor tam sahada Arda. Oyuncu sağa gidiyor olmuyor, sola gidiyor olmuyor, sekizinci saniye dolarken zar zor orta sahayı geçtiği anda hakem faul çaldı Emir Arda’ya. O an İspanyol guard topu orta noktaya koydu ve koça döndü "beni değiştir" dedi. Berke'yi belirli aralıkla seyreden birisi olarak çok önemli bir gelişim kaydettiğini söyleyebilirim. Bu turnuvanın gerçekten de şu ana kadar en değerli oyuncusu olduğunu düşünüyorum. Bu akşam Samet ve Efe’ye hiç olmadığımız kadar çok ihtiyacımız olacak. Bir de şunu belirtmem lazım Türk basketbolunun maalesef en büyük oyun içi handikapı bu takımda da var... Faul Atışı !
Bu arada organizasyonda çalışan tüm arkadaşlara ayrı bir alkış gönderim (bu tip organizasyonlar konusunda dünyada pek elimize su döken de çıkmaz zaten) hepsi canla başla çalışıyorlar. TRT'den maçların canlı yayınlanmasını sağlayan TBF'ye hem bu takıma inançlarından hem de şehre olan güvenlerinden dolayı tebrikler.
Haydi çocuklar son 80 dakika , yaratın şöyle güzel bir EFSANE ortaya da, biz de yeniden uyanalım.

Kalın sağlıcakla... 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2904