Hedef: İstikrarı Korumak! (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Hedef: İstikrarı Korumak! (İlker Yıldız)

06-08-22 15:26
2022 FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Şampiyonası A Ligi bugün başlıyor. 6-14 Ağustos 2022 tarihleri arasında Yunanistan’ın Heraklion şehrinde düzenlenecek şampiyonada millilerimiz zorlu bir grupta yer alıyor ve grup maçlarında sırasıyla; bugün (6 Ağustos Cumartesi) TSİ 19.00’da Polonya, 7 Ağustos Pazar günü TSİ 16.45’te İspanya ve 8 Ağustos Pazartesi günü de TSİ 16.45’te İtalya ile karşı karşıya gelecek.

Hazırlık Dönemi ve Sayın Ceyhun Yıldızoğlu’nun Yakından Takibi

18 Yaş Altı Kız Basketbol Milli Takımımızın, 2022 FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Şampiyonası’na hazırlık sürecindeki ilk kampı 30 Ocak - 6 Şubat tarihleri arasında 26 oyuncunun katılımı ile Bolu’da gerçekleştirildi. İkinci ve geniş kapsamlı son kamp ise 23 kişilik oyuncu kadrosu ile 21 Haziran 2022 tarihinde Bolu’da başlayıp, 6 hazırlık maçının da yer aldığı ve şampiyona başlangıcına kadar olan süreci kapsıyor. Hemen hemen bütün altyapı kız milli takımlarımızın gerek yurt içi gerekse de yurt dışı kamp süreçlerine bizatihi katılan ve antrenmanları yakından takip eden A Kadın Milli Takım Başantrenörümüz Ceyhun Yıldızoğlu, 18 Yaş Altı Kız Milli Takımımızın çalışmalarını da yakından takip etti. Ülke kız basketbolumuz adına göstermiş olduğu çabalardan dolayı Sayın Ceyhun Yıldızoğlu’na ne kadar teşekkür etsek azdır. İlerleyen süreçlerde Sayın Ceyhun Yıldızoğlu’nun ülke altyapı kız basketbolumuz adına düşüncelerini ve özverili bir şekilde yapmış olduğu çalışmaları detaylı bir şekilde kaleme alacağımı da özellikle ifade etmek isterim. Sayın Ceyhun Yıldızoğlu gibi değerlerimizin ülke basketbolumuzun altyapılarına göstereceği değer, katkı, tecrübe aktarımı ve yol göstericiliği ile birlikte ülke basketbolumuzun çok daha iyi yerlere geleceğinden eminim. Altyapı milli takımlarımızda yer alan genç oyuncularımızın, kamp çalışmalarını A Milli Takım Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu’nun takip etmesiyle birlikte hem ciddiyet hem de motivasyon anlamında kendi gelişimleri adına daha fazla kazanımlar elde ettiklerinden de eminim.

TBF resmi internet sayfasında verilen bilgilere göre hazırlık döneminde üç ülke takımı ile ikili temas maçları oynandığımızı görüyoruz. Bunların ikisi İstanbul’da Özyeğin Üniversitesi Spor Salonu’nda, biri de Macaristan’da oynandı. Polonya ile 9 Temmuz’da oynadığımız ilk maçta 52-52 berabere kalırken, ikinci maçtan 58-38’lik skorla yenik ayrıldık. Almanya ile ilki 15 Temmuz’da ikincisi de 16 Temmuz’da oynadığımız iki maçı da 63-52 ve 64-58’lik skorlarla kaybettik. Macaristan’da 22 Temmuz’da oynadığımız ilk maçta Macaristan ile 62-62 berabere kalırken, ikinci maçtan ise 64-48’lik skorla yenik ayrıldık. Millilerimiz hazırlık döneminde oynadığı 6 özel maçtan 2’sinde berabere kalırken, 4’ünü ise kaybetti. Hazırlık döneminde karşılaştığımız ülke takımları Polonya, Almanya ve Macaristan’ın üçü de, 2022 FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Şampiyonası A Ligi’nde mücadele edecekler. Ayrıca, grup aşamasında Polonya ile aynı grupta yer alacağız.

Teknik ve İdari Kadroda İstikrar

Geçtiğimiz yıl Çekya’nın ev sahipliğinde düzenlenen ve bizimle birlikte; Macaristan, İrlanda, Litvanya, Çekya ve Sırbistan olmak üzere altı ülke takımının katılımıyla tek devreli lig şeklinde oynanan 2021 FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Challenger’da beş maçta iki galibiyet ve üç mağlubiyet ile, altı ülke takımı arasında dördüncü sırada yer almıştık. Geçtiğimiz yılki kadroda yer alan dört oyuncumuz bu yılki kadroda da yer almakla birlikte, geçtiğimiz yıl U18 Kız Basketbol Milli Takımımızın başantrenörlüğü görevinde bulunan Sayın Ömer Buharalı’nın bu yıl da milli takımımızın başantrenörlüğü görevinde bulunduğunu görüyoruz. Ayrıca, Sayın Zeynep Gül Aktaş ve Sayın İsmail Batuhan Ala, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da milli takımımızda görev almış durumdalar.

Bu yaz düzenlenen Altyapı Avrupa Basketbol Şampiyonalarına şuana kadar katılım gerçekleştiren altyapı milli takımlarımızın (U20 Erkek, U20 Kız, U18 Erkek ve U18 Kız) tamamının başında, 2021 FIBA Altyapı Avrupa Challenger’lardaki antrenörlerimiz olduğunu görüyoruz. Bu da altyapı milli takımlarımızda istikrar sağlanması adına önemli ve doğru bir karar alındığını göstermektedir.

2021 FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Challenger’dan Dört Oyuncu

2022 FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Şampiyonası A Ligi’ndeki 12 kişilik oyuncu kadromuzdan dört oyuncumuzun geçtiğimiz yıl Çekya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 2021 FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Challenger’daki oyuncu kadromuzda da yer aldığını görüyoruz. Bu dört oyuncumuz ve 2021 FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Challenger’daki istatistikleri şu şekilde; Deniz Torğut (5,6 sayı- 1,4 ribaunt- 1,6 asist- 5,0 verimlilik puanı), Selen İrem Baş (2,0 sayı- 0,4 ribaunt- 0,2 asist- 1,8 verimlilik puanı), Berfin Sertoğlu (4,2 sayı- 4,0 ribaunt- 1,0 asist- 3,6 verimlilik puanı) ve Sudenur Akarpa (4,8 sayı- 2,6 ribaunt- 0,2 asist- 3,4 verimlilik puanı). Ayrıca, Berfin Sertoğlu, geçtiğimiz aylarda FIBA 20 Yaş Altı Kızlar Avrupa Şampiyonası B Ligi’nde ikinci olarak A Ligi’ne çıkma başarısı gösteren 20 Yaş Altı Kız Basketbol Milli Takımımızın kadrosunda da yer almıştı.

Şampiyona Statüsü

FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Şampiyonası A Ligi’ne dört grupta dörder olmak üzere 16 ülke takımı katılıyor. Grup maçları sonunda oluşan sıralamaya göre, her ülke takımı grup aşamasında elenmeksizin son 16 turunda çapraz gruptan gelecek ülke takımları eşleşerek, tek maç eleme şeklinde yoluna devam edecekler. Biz; İtalya, İspanya ve Polonya gibi kadın basketbolunda Avrupa’nın önde gelen ülkeleri ile A grubunda yer alıyoruz. Son 16 turunda ise grubumuzda elde ettiğimiz sıralamaya göre B grubundan gelecek olan; Yunanistan, Belçika, Çekya ve Letonya’dan biri ile sıralama durumuna göre eşleşeceğiz. Grup maçlarından sonra tek maç eleme usulüne göre oynanacak olan maçlarda son 16 turunu kazanan ülke takımları madalya adına çeyrek finale kalırken; son 16 turunda kaybeden ülke takımları ise klasman maçlarına yani küme düşmeme maçları için karşı karşıya gelecekler. Şampiyonaya katılan 16 ülke takımı arasında son üç sırayı alan ülke takımları ise gelecek yıl B Ligi’nde yer alacaklar.

Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde Süre Alan Sadece Bir (1) Oyuncu!

Milli takımımızın 12 kişilik nihai kadrosunda yer alan oyuncularımızdan sadece Elif İstanbulluoğlu’nun bu sezon KBSL’de o da sadece üç maçta süre aldığını görüyoruz. Şampiyona kadrosunda yer alan oyuncularımız arasında bu sezon TKBL'de süre alan oyuncu sayımız 5 ve KBBL’de süre alan oyuncu sayımız ise 4. Gerek TKBL gerekse de KBBL’de süre alan oyuncularımızın tamamı, kulüplerimizin “Gelişim Takımı” organizasyonlarından kaynaklı olarak TKBL ve KBBL’de oynama imkanı buldular. Bu anlamda “Gelişim Takımı” uygulamalarının erkekler kategorisinde olduğu gibi kızlar kategorisinde de ülke basketbolumuza önemli artılar getirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Millilerimizde yurtdışında oynayan iki oyuncumuz bulunurken (Sudenur Akarpa ve Tuana Coşkun), bu iki oyuncumuz da geçtiğimiz sezon ABD’deki okul takımlarında ter döktüler. Ayrıca, millilerimizde üç oyuncumuzun da U18 Kızlar Türkiye Şampiyonası’nda süre aldığını görüyoruz. 

İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan 2022 Basketbol Gençler Ligi kızlar kategorisi finalinde BOTAŞ’ı 64-45'lik skorla mağlup eden Emlak Konut takımı şampiyonluğa ulaşırken, Basketbol Gençler Ligi kızlar kategorisi finalinin en değerli oyuncususu ödülünü ise milli takım kadromuzda da yer alan Emlak Konut’tan Berfin Sertoğlu kazandı. Trabzon’da düzenlenen 2022 U18 Kızlar Türkiye Şampiyonası’nda Timur Arslan Koleji'ni 50-70'lik skorla mağlup eden Çankaya Üniversitesi şampiyon olurken, şampiyonanın “En Değerli Oyuncu” ödülünü milli takımımızın kadrosunda da yer alan Işık Su Güven (Çankaya Üniversitesi) aldı.

Takımımız Hakkında Düşünceler

18 Yaş Altı Kız Milli Takımımız FIBA dünya sıralamasında 29. sırada yer alırken, aynı grupta yer aldığımız; İspanya (5.), İtalya (6.) ve Polonya (18.) FIBA dünya sıralamasında bizim üstümüzde yer alıyorlar. 

İtalya’nın kadrosuna baktığımızda, bu yıl U20 Milli Takım kadrosunda da yer alan Vittoria Blasigh (2004, 175cm, PG) ve A Milli Takım kadrosunda da yer alan Matilde Villa (2004, 170cm, SG) gibi çok önemli oyuncularla birlikte, pota altında da geniş bir oyuncu rotasyonuna sahip bir kadroyla şampiyonaya geldiler.

İspanya’nın kadrosunun ise belki de şampiyonadaki en derinlikli kadro olduğunu görüyoruz. Bu yıl, 2022 FIBA 20 Yaş Altı Kızlar Avrupa Şampiyonası A Ligi’nde şampiyon olan kadroda yer alan Elena Buenavida Estevez (2004, 175cm, G) ve Noa Maria Djiu Morro (2004, 190cm, C)’nın oyun kurucu ve pivot pozisyonunda U20’den sonra, bu yaş kategorisinde de şampiyonaya ağırlık koyacaklarını söylemek güç olmasa gerek. Carla Brito (2004, 179cm, SF), Inés Noguero Outeiral (2004, 180cm, G) ve 2022 FIBA 17 Yaş Altı Kızlar Dünya Şampiyonası’nda final oynayan takım kadrosunda da yer alan Ariadna Termis Casas (2005, 197cm, C)’ın İspanya’nın bu şampiyonada kürsünün en tepesine yer alması adına çok önemli katkılar vereceklerinden eminim.

Grupta belki de en dişimize göre rakip olarak Polonya’yı söyleyebiliriz. Hazırlık sürecinde iki maç yaptığımızı ve teknik ekibimizin rakibimizi çok iyi analiz ettiğini de düşünürsek, sonraki turlar adına Polonya karşısında grupta alacağımız galibiyet bizim yolumuzu biraz daha kolaylaştıracaktır. Kısaları Dominika Ullmann (2005, 173cm, SG), çok yönlü Karolina Ulan (2005, 185cm, SF) ve uzunları Agata Makurat (2004, 190cm, PF) ve Emily Kalenik (2004, 192cm, C) ile birlikte iyi bir ilk beşe sahip olduklarını söyleyebiliriz. Ama rotasyon derinliği konusunda aynı şeyleri söyleyemeyiz.

Millilerimizin kadrosuna baktığımızda ise birçok PG’nin olduğunu görüyoruz. Şampiyona boyunca en çok sıkıntı yaşayacağımız yerin, pota altı olduğunu söylemek güç olmasa gerek. Pota altında yük çoğunlukla Elif İstanbulluoğlu ve Sudenur Akarpa’ya kalacak gibi gözüyoruz. Kısalarımızın ribauntlara katkıları, topa baskıları ve oyununun temposunu ayarlamaları belki de bu şampiyonada bizim adımıza en kritik nokta olacaktır. Başta İspanya olmak üzere, İtalya ve Polonya gibi pota altında iyi uzunlara sahip takımlara karşı çemberi korumanın, kısalarımızın topa baskı ile rakip takımlara dengeli hücum yapma imkanı vermemesiyle başlayacağını düşünüyorum. Umarım, U20 Kız Takımımızda yaşadığımız sakatlık ve hastalık gibi olumsuzlukları yaşamayan, şampiyonayı gelecek yıl da A Ligi’nde yer alacak sırlamada bitirme başarısı gösteririz.

Hedef İstikrar Sağlamak Olmalı

Hatırlanacağı gibi Başantrenörlüğünü Nevriye Yılmaz’ın yaptığı 18 Yaş Altı Kız Basketbol Milli Takımımız, Kuzey Makedonya’da düzenlenen 2019 FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Şampiyonası B Ligi’ni 23 ülke takım arasında 3. sırada tamamlayarak A Ligi’ne çıkma başarısı göstermişti. Bu yıl ise Kuzey Makedonya’nın Üsküp şehrinde 9-17 Temmuz 2022 tarihleri arasında düzenlenen FIBA 20 Yaş Altı Kızlar Avrupa Şampiyonası B Ligi’nde çok başarılı bir şampiyona sonrasında ikinci olarak, dört yıl aradan sonra A Ligi’ne yükselen 20 Yaş Altı Kız Milli Takımımızın başarısına hep birlikte çok sevindik. 20 Yaş kategorisinde Avrupa’nın en önemli altyapı organizasyonu olan FIBA 20 Yaş Altı Kızlar Avrupa Şampiyonası A Ligi’nde dört yıl aradan sonra yer alacak olmak hem ülke kız basketbolumuz adına önemli bir eşiğin aşılması hem A Ligi’nde daha üst seviyedeki ülke takımlarıyla oynayacak olmaktan dolayı ülke kız basketbolumuzun seviyesini daha iyi görme ve mukayese etme imkanı bulacak olmamızdan dolayı hem de o yaş kategorisindeki oyuncularımızın gelecek yıllarda tekrardan Avrupa’nın en önemli oyuncuları ile mücadele ederek kendilerini karşılaştırma imkanı bulacaklarından dolayı önemli olduğunu düşünüyorum. Benzer durum gerek U18 gerekse de U16 seviyesi için de geçerlidir. 

Bu yılki hedefimizin A Ligi’nde grup aşamasında ilk ikide yer alarak, ilerleyen turlarda çapraz eşleşmelerde olabildiğince avantaj yakalamak olmalıdır. 18 Yaş Altı Kız Milli Takımımızda Elif İstanbulluoğlu (2005) ve Berfin Sertoğlu (2004) gibi çok önemli oyuncular olmakla birlikte, gerçekçi olmak gerekirse bu yılki en önemli hedefimizin A Ligi’nde kalarak, altyapı kız basketbol milli takımlarımız adına seviye anlamında istikrarı korumak olmalıdır. 

Milli Takımlarımızda yer alan bütün idari kadrolarımıza, teknik kadrolarımıza, oyuncu kadrolarımıza ve emeği geçen herkese ay-yıldızlı forma için göstermiş oldukları özverili çalışmalardan dolayı şimdiden çok teşekkür ederim. 

Her şey Türk basketbolu için. 

 

2022 U18 KIZ BASKETBOL MİLLİ TAKIMI İDARİ VE TEKNİK KADROSU
S
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
GÖREVİ
KULÜBÜ
Zeynep Gül Aktaş
31.05.1971
İdareci
-
 2
Ömer Buharalı
23.11.1978
Antrenör
Fenerbahçe Safiport
 3
İsmail Batuhan Ala
08.08.1991
Yardımcı Antrenör
Fenerbahçe Gelişim
 4
Sefa Gündüz
17.02.1988
Yardımcı Antrenör
Çankaya Üniversitesi
 5
Yasemin Balkan Güneş
01.01.1985
Yardımcı Antrenör
Emlak Konut
 6
Tolga Sezen
04.01.1993
Kondisyoner
-
 7
Mert Tıraş
17.05.1996
Doktor
-
 8
Burak Atik
14.07.1993
Fizyoterapist
-
 9
Yaşar Rebi Burak Canlısoy
18.11.1977
Masör
Beşiktaş JK

 

2022 FIBA U18 (18 YAŞ ALTI) KIZLAR AVRUPA BASKETBOL ŞAMPİYONASI
A LİGİ A GRUBU / Heraklion, Yunanistan
(06-14 Ağustos 2022)
MAÇ
TARİH
SAAT (TSİ)
RAKİP ÜLKE
1
06.08.2022 / Cumartesi
TSİ 19.00
Polonya
2
07.08.2022 / Pazar
TSİ 16.45
İspanya
3
08.08.2022 / Pazartesi
TSİ 16.45
İtalya
Statü: Şampiyona, 4 grupta 4'er takım olmak üzere, toplam 16 ülke takımının katılımıyla düzenlenecektir. Gruplarda oynanan müsabakalar sonrasında sıralamaya bakılmaksızın bütün takımlar ikinci tura yükselecektir. İkinci turda eşleşmeler; A1-B4, A2-B3, A3-B2, A4-B1 şeklinde çapraz olarak gerçekleşecek. Kazanan takımlar bir üst tura çıkarken, kaybeden takımlar ise klasman maçları oynayacaklar. Turnuvayı son üç sırada tamamlayan ülke takımları ise B Ligine düşecekler.

 

2022 FIBA U18 (18 YAŞ ALTI) KIZLAR AVRUPA BASKETBOL ŞAMPİYONASI A LİGİ / HERAKLION, YUNANİSTAN (06-14 AĞUSTOS 2022)
18 YAŞ ALTI KIZ BASKETBOL MİLLİ TAKIM KADROMUZ
(OYUNCULARIMIZIN KULÜPLERİNDEKİ SEZON İSTATİSTİKLERİ)
F.
NO
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
BOY
(cm)
P
MİLLİ
SAYISI
KULÜBÜ
LİG
MAÇ
SÜRE
SAYI
SR
HR
TR
ASİST
BLOK
TK
FAUL
+/-
VP
#4
İrem Erdik
21.12.2004
174
PG
2
Fenerbahçe Gelişim
TKBL
30
07:36:18
72
62
6
68
54
3
14
49
17
16
93
00:15:13
2,40
2,07
0,20
2,27
1,80
0,10
0,47
1,63
0,57
0,53
3,10
Fenerbahçe
BGLK
18
08:59:46
147
85
24
109
77
7
25
56
31
0
214
00:29:59
8,17
4,72
1,33
6,06
4,28
0,39
1,39
3,11
1,72
0,00
11,89
#5
Ceren Akpınar
23.06.2005
175
PG
5
Emlak Konut Gelişim
KBBL
5
00:49:36
21
4
5
9
0
1
3
8
3
0
17
00:09:55
4,20
0,80
1,00
1,80
0,00
0,20
0,60
1,60
0,60
0,00
3,40
Emlak Konut
BGLK
19
06:42:17
163
30
9
39
56
2
28
40
27
0
147
00:21:10
8,58
1,58
0,47
2,05
2,95
0,11
1,47
2,11
1,42
0,00
7,74
Emlak Konut
U18
7
03:41:22
96
32
12
44
31
2
21
30
11
0
89
00:31:37
13,71
4,57
1,71
6,29
4,43
0,29
3,00
4,29
1,57
0,00
12,71
#6
Işık Su Güven
22.06.2005
173
PG
0
Çankaya Üniversitesi
BGLK
18
09:26:52
254
92
67
159
79
7
76
50
27
0
365
00:31:30
14,11
5,11
3,72
8,83
4,39
0,39
4,22
2,78
1,50
0,00
20,28
Çankaya Üniversitesi
U18
6
02:45:44
103
24
30
54
25
1
21
14
10
0
138
00:27:37
17,17
4,00
5,00
9,00
4,17
0,17
3,50
2,33
1,67
0,00
23,00
#7
Ada Naz Çorum
13.01.2004
172
PG
0
Botaş Gelişim
TKBL
14
01:58:34
38
14
3
17
12
0
11
9
9
0
47
00:08:28
2,71
1,00
0,21
1,21
0,86
0,00
0,79
0,64
0,64
0,00
3,36
Botaş SK
BGLK
16
07:10:42
137
41
16
57
60
4
22
45
26
0
129
00:26:55
8,56
2,56
1,00
3,56
3,75
0,25
1,38
2,81
1,63
0,00
8,06
#8
Deniz Torğut
28.06.2004
180
SF
10
Botaş Gelişim
TKBL
25
05:25:02
75
42
14
56
27
4
17
31
35
0
67
00:13:00
3,00
1,68
0,56
2,24
1,08
0,16
0,68
1,24
1,40
0,00
2,68
Botaş SK
BGLK
19
07:38:29
226
79
29
108
52
6
48
51
53
0
206
00:24:08
11,89
4,16
1,53
5,68
2,74
0,32
2,53
2,68
2,79
0,00
10,84
#9
Selen İrem Baş
01.02.2004
180
SG
20
Fenerbahçe Gelişim
TKBL
28
04:34:58
54
41
10
51
19
8
7
23
33
7
78
00:09:49
1,93
1,46
0,36
1,82
0,68
0,29
0,25
0,82
1,18
0,25
2,79
Fenerbahçe
BGLK
18
08:29:10
170
83
13
96
76
11
30
53
48
0
206
00:28:17
9,44
4,61
0,72
5,33
4,22
0,61
1,67
2,94
2,67
0,00
11,44
#10
Nimet Çalışkan
21.05.2004
183
SF
8
Emlak Konut Gelişim
KBBL
5
01:36:44
24
14
12
26
4
2
2
7
5
0
29
00:19:21
4,80
2,80
2,40
5,20
0,80
0,40
0,40
1,40
1,00
0,00
5,80
Emlak Konut
BGLK
19
07:30:16
140
65
20
85
47
2
32
38
28
0
165
00:23:42
7,37
3,42
1,05
4,47
2,47
0,11
1,68
2,00
1,47
0,00
8,68
#11
Berfin Sertoğlu
19.08.2004
175
PG
10
Emlak Konut Gelişim
KBBL
5
02:01:03
28
20
6
26
12
1
9
11
11
0
39
00:24:13
5,60
4,00
1,20
5,20
2,40
0,20
1,80
2,20
2,20
0,00
7,80
Emlak Konut
BGLK
19
07:26:10
185
93
19
112
89
7
48
52
42
0
263
00:23:29
9,74
4,89
1,00
5,89
4,68
0,37
2,53
2,74
2,21
0,00
13,84
#12
Sudenur Akarpa
30.06.2004
184
PF
24
Bella Vista Collège
(ABD)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
#13
Tuana Coşkun
19.01.2005
182
SF
5
Rabun Gap Nacoochee School
(ABD)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
#14
Elif İstanbulluoğlu
04.04.2005
188
PF
5
Fenerbahçe Safiport
KBSL
3
00:14:22
9
0
1
1
2
0
3
2
4
0
10
00:04:47
3,00
0,00
0,33
0,33
0,67
0,00
1,00
0,67
1,33
0,00
3,33
Fenerbahçe Gelişim
TKBL
27
07:32:38
169
64
47
111
29
3
24
31
30
18
214
00:16:46
6,26
2,37
1,74
4,11
1,07
0,11
0,89
1,15
1,11
0,67
7,93
Fenerbahçe
BGLK
17
08:03:19
292
95
80
175
29
10
16
41
25
0
366
00:28:26
17,18
5,59
4,71
10,29
1,71
0,59
0,94
2,41
1,47
0,00
21,53
#15
Feray Laiç
30.01.2005
185
PF
5
Emlak Konut Gelişim
KBBL
5
02:06:18
13
17
13
30
5
3
6
10
8
0
21
00:25:16
2,60
3,40
2,60
6,00
1,00
0,60
1,20
2,00
1,60
0,00
4,20
Emlak Konut
BGLK
18
06:45:09
106
64
49
113
42
17
20
24
32
0
197
00:22:30
5,89
3,56
2,72
6,28
2,33
0,94
1,11
1,33
1,78
0,00
10,94
Emlak Konut
U18
7
03:27:15
72
42
47
89
23
13
10
18
11
0
132
00:29:36
10,29
6,00
6,71
12,71
3,29
1,86
1,43
2,57
1,57
0,00
18,86
GENEL ORTALAMALAR
14.10.2004
179,25
-
7,83
12 oyuncunun kulüplere göre dağılımı; Emlak Konut Spor Kulübü (4), Fenerbahçe (3), Botaş SK (2), Çankaya Üniversitesi (1), Bella Vista Collège (1) ve Rabun Gap Nacoochee School (1)
Açıklamalar:
1) Kısaltmalar:
KBSL: Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi, TKBL: Türkiye Kadınlar Basketbol 1.Ligi, KBBL: Kadınlar Bölgesel Basketbol Ligi, BGLK: Basketbol Kızlar Gençler Ligi
2) Sudenur Akarpa ve Tuana Coşkun'un 2021-2022 sezon istatistiklerine ulaşılamamıştır.

 

 

U18 (18 YAŞ ALTI) KIZ BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN
AVRUPA ŞAMPİYONALARI'NDAKİ BÜTÜN RESMİ TURNUVA İSTATİSTİKLERİ (1994-2022)
ŞAMPİYONA
LİG
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
BAŞANTRENÖR
1
1994 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri
Eleme
Türkiye
Romanya
9
1
8
487
610
-123
-
Murat Tümer
2
1996 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri
Eleme
Türkiye
Bulgaristan
9
4
5
627
569
58
-
Murat Tümer
3
1998 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası
A LİGİ
Türkiye
7
4
3
465
443
22
9.
Göksel Zeren
4
2000 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri
Eleme
Portekiz
Yunanistan
8
3
5
464
422
42
-
Zeynep Gül Ene
5
2002 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri
Eleme
Sırbistan
4
1
3
293
303
-10
-
Zafer Kalaycıoğlu
6
2004 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri
Eleme
Sırbistan
İspanya
9
5
4
625
562
63
-
Ayhan Avcı
7
2004 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası
A LİGİ
Slovakya
8
3
5
518
546
-28
6.
Ayhan Avcı
8
2005 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası
A LİGİ
Macaristan
8
4
4
578
540
38
10.
Ayhan Avcı
9
2006 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası
A LİGİ
İspanya
8
3
5
519
537
-18
10.
Alper Durur
10
2007 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası
A LİGİ
Sırbistan
8
3
5
471
506
-35
11.
Ayhan Avcı
11
2008 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası
A LİGİ
Slovakya
8
5
3
556
526
30
9.
Ayhan Avcı
12
2009 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası
A LİGİ
İsveç
6
3
3
367
406
-39
13.
Ayhan Avcı
13
2010 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası
A LİGİ
Slovakya
8
4
4
556
539
17
10.
Ayhan Avcı
14
2011 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası
A LİGİ
Romanya
9
5
4
551
529
22
7.
Fırat Okul
15
2012 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası
A LİGİ
Romanya
9
5
4
606
568
38
6.
Erkan Metin
16
2013 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası
A LİGİ
Hırvatistan
9
4
5
500
569
-69
7.
Erkan Metin
17
2014 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası
A LİGİ
Portekiz
9
1
8
464
563
-99
15.
Erkan Metin
18
2015 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası
B LİGİ
Romanya
8
6
2
530
378
152
3.
Alper Durur
19
2016 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası
A LİGİ
Macaristan
7
2
5
419
440
-21
8.
Hakan Acer
20
2017 FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Şampiyonası
A LİGİ
Macaristan
7
1
6
391
475
-84
15.
Hakan Acer
21
2018 FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Şampiyonası
B LİGİ
Avusturya
8
5
3
488
471
17
4.
Emre Özsarı
22
2019 FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Şampiyonası
B LİGİ
Kuzey Makedonya
7
6
1
513
368
145
3. /23
Nevriye Yılmaz
23
2021 FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Challenger
Challenger
Çekya
5
2
3
292
288
4
4. /6
Ömer Buharalı
24
2022 FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Şampiyonası
A LİGİ
Yunanistan
 -
/16
Ömer Buharalı
GENEL TOPLAM
178
80
98
11280
11158
122
-
-
GENEL ORTALAMA
44,94%
55,06%
63,37
62,69
0,69
-
-
O.M: Oynanılan Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1105