2022 U18 Kız Milli Takımı (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

2022 U18 Kız Milli Takımı (Hayri Pekergin)

07-08-22 17:30

U18 Kız Milli Takımı Avrupa A Şampiyonasına kazanarak başladı. 

2004-2005 Doğumlu isimlerden oluşan takımımızın zorluk derecesi yüksek İspanya ve İtalya maçları öncesindeki ilk maçında Polonya önünde galibiyetle ayrılması güven kazanmak açısından önem taşıyordu. 

Polonya maçının ilk yarısında, hazırlık maçlarına kıyasla savunmada ve özellikle ribauntlarda büyük aşama kaydettiği görülen oyuncularımız oyunun her iki yönünde etkili olarak 33-16 öne geçti. 

Maçın ikinci yarısında, kilit rol üstlenen oyuncuların bir bölümünün yorgunluktan etkilenmesi, rotasyonun da savunmadaki etkide sürekliliğe istenen ölçüde destek verememesi Polonya takımının momentumu lehine çevirmesini sağladı. 

3. Çeyrekte farkı azaltan Polonya bitime iki dakika kala ivmesi giderek artan Makurat’ın liderliğinde skoru 48-44 getirdi. 

Bu kritik dakikalarda oyuncularımızdan beklediğimiz reaksiyon savunmada takım olarak odaklanma ve Berfin Sertoğlu ile Ceren Akpınar’ın potaya atakları ile geldi.  

 
Işık Su Güven’in bitime saniyeler kala hücum ribaundundan ürettiği basket skoru belirledi ve takımımız ilk maçtan 52-44 galip ayrıldı.  

Polonya’nın fizik üstünlüğüne rağmen ribauntlarda sağladığımız 59-43 üstünlük, hücumda henüz takımın yeterli akış hızında oynamamasına rağmen asistlerde önde olmak sonraki etaplar adına sevindirici noktalardı. 

 
 
Polonya takımının bench sayılarında 18-6 önde olması bana göre bu maçın U18 Kız Milli Takımı açısından en düşündürücü bölümü. Turnuvanın sonunda kilit isimlerin aynı etkinlikte olabilmesi için hücum ve savunmada yükün daha çok paylaşılması gerekiyor. 

İlk maçta Berfin Sertoğlu 13 sayı, 8 ribaunt 5 asist ile oynarken top kaybı sayısını azaltması gereği dikkat çekti. Elif İstanbulluoğlu 10 sayı 5 ribaunt, 2 top çalma, Deniz Torğut 10 sayı 4 ribaunt ile diğer skorer oyuncularımızdı. 

 
İlk maçta en çok süre alan oyuncumuz 17 ribaunt ile tek başına Polonya’nın en çok ribaunt yapan iki ismini geride bırakan guard Işık Su Güven oldu. 2005 Doğumlu oyuncu 6 sayı, 17 ribaunt, 2 asist ile maçı tamamlarken savunmadaki toparlayıcı etkisi ribauntları kadar değerliydi. 

Atletik ve patlayıcılık özellikleri en yüksek dış oyuncularımızdan Ceren Akpınar’ın atış başarı yüzdesi uzun Polonya savunmasından etkilense de maçın kırılma anlarındaki basketi, toplam 7 sayı, 5 ribaunt ve 2 blokluk katkısı belirleyici performanslardan biriydi. 

U18 Kız Milli Takımında Sudenur Akarpa (3 sayı), Selen İrem Baş (2 sayı) ve Tuana Coşkun (1 sayı) diğer skor üreten isimler oldu. 

Takım oyunu olarak baktığımızda ilk maçta hücumda henüz istenen akış hızı seviyesine gelmediğimiz, dış oyuncuların topu ellerinde uzun süre tutması nedeni bazı durumlarda 1x1 zorlamalarla hücum süresini bitirdiğimizi görüyoruz. 

Bu turnuvada hücum akışında gelişim sağlamış olmanın göstergelerinden biri Elif İstanbulluoğlu’nun içerden dışarı yapacağı pas akışını görmeye başlamamız olacak. 

Dış oyuncularımızın giderek uzayacak rakip savunmaları dikkate alarak P&R oyunlarında şut opsiyonunu daha çok öncelemesi ve penetre-pasların verimi açısından spacingde pas açılarını sürekli iyileştirmeleri hedef maçlarda avantaj sağlayacak. 
 

Bilmeyenler için hatırlatmak gerekirse U18 Milli Takımımızı oluşturan 2004 ve 2005 doğumlu oyuncularımız bu turnuvaya oldukça ilginç ve karşılaştıkları rakiplere göre dezavantajlı bir yol haritası ile ulaştı. 

2004 Doğumlu oyuncular TBF’nin 2016 yılında bir senelik uygulayıp sonra vazgeçtiği U13 “zihni sinir” projesi ile U14 senelerinde yaşıtları ile Türkiye Şampiyonası oynama fırsatı bulamadı. 

Daha sonrasında ise yine 2004 ve 2005 doğumlu oyuncularımız Pandemi nedeni ile U16 Türkiye Şampiyonası yaşayamadan U18 kategorisine geçiş yaptı. 

Avrupa ülkeleri pandemi döneminde faaliyetleri zaman zaman yavaşlatsa bile hiç durdurmadığı bir ortamda, TBF 3-4 aya yayılan 9-10 maçlık bir BGL organizasyonu ile adeta göstermelik bir faaliyette bulunurken, 2005 doğumlu oyuncuları Milli Takımda kampa aldığı halde FIBA tarafından düzenlenen Challenge Kupası organizasyonuna hiçbir gerekçe göstermeden götürmedi.  

Bu nedenlerle U18 Milli Takımımızı oluşturan oyuncularımızın büyük kısmı Avrupa A Şampiyonasına rakiplere oranla maç sayısı ve deneyim olarak bir miktar geride başlıyor.   

Bu jenerasyonun forvet pozisyonundaki etkili ismi olan Eda Balkan’ın Polonya Federasyonu ile aradaki sorunun çözülememesi nedeni ile milli formayı giyememesi, Zeynep Çelik, İlayda Derman ve İdal Yavuz gibi pota altında etki yaratabilecek isimlerin sakatlık sorunları nedeni takımda yer alamaması da dezavantajlı olduğumuz diğer alanlar.  

Oynanan hazırlık maçları ardından Coach Ömer Buharalı ve ekibinin sert savunma ve mücadele ile rakiplerin ritmini bozarak sonuca ulaşacak bir ekip ve basketbol planlaması içinde olduğu görüldü. 

 
Böylesi bir yapıda hücumda uyum ve senkronizasyonu sağlamak, dış atışlarda güven kazanmak, hızlı hücum ve transition sayıları ile savunma çabasına değer eklemek takımımıza büyük avantajlar sağlayabilir. 

Savunma tercihlerimizin ve kısıtlı boy ortalamamızın zorunlu kıldığı fiziksel “meydan okumaları”, rotasyonun verimde dalgalanmaları minimize ederek paylaşması ekibimizin sıralamadaki yerini belirleyecek faktörlerden birisi olacak.  

Bu nedenle takımımız için turnuvanın son 3-4 maçında fiziksel ve mental açıdan sağlam kalmak çok önem taşıyor. 

Oyuncularımızı iyi tanıyan, her birinin oynadığı geçmiş karşılaşmaların en kritik anlarında üstün performansları ile sahada dengeleri nasıl değiştirdiğine defalarca şahitlik etmiş bir gözlemci olarak beklentilerin de üzerinde bir sonuçla turnuvayı sonuçlandıracağımıza güveniyorum. 

Twitter : @hayripekergin 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3944