Erken Uyarı: Oyun Kurucumuz Yok-2 (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Erken Uyarı: Oyun Kurucumuz Yok-2 (İlker Yıldız)

12-08-22 23:03
Dünkü "Erken Uyarı: Oyun Kurucumuz Yok!" başlıklı yazıma yapılan yorumlara baktığımda kiminin düşüncelerime katıldığı, kimininse katılmadığını görüyorum, tabii bu da çok normal bir durum. Bir gerçek var ki; milli takımımızın maçlarını izleyen herkesin gördüğü gibi ciddi anlamda PG sorunumuzun olduğudur... Benim dünkü yazımda kastettiğim asıl mesele; hazır elimizde saf PG'ler varken ve içlerinden biri de iyi denilebilecek bir sezon geçirmişken, neden bu oyuncularımızdan yararlanmadığımız yönündeydi. Hatta saf PG'lerimiz varken, onların yerine daha önce denenmiş ama başarılı olmamış stratejileri denemeye devam etmemizin yanlışlığını vurgulamaktı.

Bugün oynadığımız Slovenya maçının ilk yarısında Ahmet Buğrahan Tuncer, Şehmus Hazer ve Doğuş Özdemiroğlu'ndan PG pozisyonunda sayı katkısı 0 (sıfır)'dı. Maçın tamamına baktığımızda bu durumun pek değişmediğini görüyoruz. Şehmus’dan gelen sayı katkısı dışında diğer iki oyuncumuzun oyunu kurma yönünden de ciddi sıkıntılar yaşadığımızı gördük. Dünkü yazımda belirttiklerime, şimdi olduğu gibi bundan sonra da ısrarla yazmaya devam edeceğim. Aslında her şey çok açık bir şekilde ortada ama tabii ki görmek isteyene!

Henüz özel maçlarda yalancı ve nispeten dozu az olan baskılara karşı bile bu üç oyuncumuzla oyun kurmakta zorlanırken, varın siz bir de resmi maçlarda oyun kurucularımızın karşı karşıya kalacakları baskıları düşünün! Bu üç oyuncumuzun da PG gibi bir takım için en önemli pozisyonda aksamalarına pek bir şey diyemem, çünkü gerek fundamental açısından gerekse de zihinsel açıdan o pozisyonu kaldırabilecek donanımda değiller. PG donanımına sahip olmaları da yakın bir süreçte pek de mümkün görünmüyor.

Kendilerinden ısrarla PG yaratılmaya çalışılan bu üç oyuncumuzun da basketbol geçmişinde PG kodlarının olmadığını hepimiz biliyoruz ve görüyoruz. Rakip takımın PG'lerinin adeta dans edercesine oyuncularımızı oyundan düşürdüklerini hep birlikte izlemek zorunda kaldık. Çünkü PG olmak bir alışkanlık işi ve sadece fundamental yeterliliği değil, zihinsel yeterlilik de üst düzeyde olması gerekir. Aksi halde ne oyunu okuyabilirsiniz ne zamanında pas verebilirsiniz ne de PG'lere karşı savunmada nerede duracağını bilebilirsiniz…

Şehmus ve Doğuş (Buğrahan'ı söylemiyorum bile) gibi iki savunması iyi olan oyuncumuzun, rakip PG'leri savunmakta ne kadar zorlandıklarını da görüyoruz. Bu oyuncularımızda gerçek bir PG alışkanlıkları olmadığı için, oyun kurucuların oyun aklını ve bir sonraki hamlelerini göremiyorlar ve sezinleyemiyorlar. Savunmada aksamalarının en temel nedeni de bir PG gibi düşünebilme alışkanlığına sahip olamamalarıdır. 

Özetle söyleyecek olursak, ülkemizde A Milli Takım seviyesinde oyun kurucu yetişmemesinin başlıca nedenini; A Milli Takım teknik ekibinin bile gerçek bir oyun kurucu tercih etmemiş olmasından da görebiliyoruz! 

Maçta rakibin farkı çift haneli sayılara çıkarttığı üçüncü çeyrekten başlayarak, son çeyreğin büyük bölümünde ve uzatmada bu üç oyuncumuzdan parkede olmadığı beşlerle oynamak zorunda kaldığımızı gördük. Lütfen bu durumu teknik ekibin bir oyun stratejisi olarak gösterme kolaycılığına düşmeyelim! Açıkça söylemeliyiz ki teknik ekibimiz de bu üç oyuncumuzun PG pozisyonundaki performansından memnun değildi. Cedi Osman, Furkan Korkmaz ve Alperen Şengün gibi oyuncularımızın bireysel anlamda çok iyi performanslar sergilediği maçların, takımımızı fazlasıyla yıpratacağını ve uzun soluklu turnuvaların geneline bu tür performansların yayılmasının da pek mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Takımımzı daha fazla yıpratmaya ve zorlama PG kurgularıyla vakit kaybetmeye gerek olmadığını da hep birlikte Slovenya maçıyla birlikte tecrübe etmiş olduk!

Takımlar oyun kurucuları kadar konuşurlar, bunu Anadolu Efes’in EuroLeague'de elde ettiği başarılarda da görüyoruz. PG'lerimizin mevcut olanlarının kıymetini bilmezsek, ülke olarak hem PG yetiştiremiyoruz diye dizlerimiz dövmeye devam ederiz hem de ileride PG olabileceklerin kıymetini nasıl bilebiliriz ki? 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2622