Avrupa A Klasmanı önemli (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Avrupa A Klasmanı önemli (Hayri Pekergin)

14-08-22 20:35

2004 ve 2005 Doğumlu oyunculardan kurulu U18 Kız Milli Takımı Yunanistan’da yapılan Avrupa Şampiyonasında oynadığı yedi maçın dördünü kazanarak 10. sırada yer aldı. 

U18 Kız Milli Takımı grup maçlarında İtalya ve Polonya önünde az farklarla kazanırken İspanya önünde sahadan farklı mağlup ayrıldı. 

Son 16 Turunda turnuvadaki en kötü oyunlarından birini sergilediğimiz farklı Çekya yenilgisi ile rotası 9-16 klasman grubuna yönelen U18 Kız Milli Takım klasman grubunda B klasmanına düşen Bosna Hersek’i çok farklı skorla geride bırakırken Macaristan önünde bir kez daha etkili savunmayı kaldıraç olarak kullanarak galip geldi. 

Turnuvanın son maçında kilit isimler üzerindeki yorgunluk baskısının da etkisi ile Letonya önünde maçı başa baş oynamak için gerekli savunma ritmine ulaşamayan  U18 Kız Milli Takımı Avrupa Şampiyonasını 10. sırada tamamladı. 

2018 Yılında U14 sezonu TBF’nin kategorilerle yap-boz oynadığı bir dönem nedeni ile 2020 Yılındaki  U16 sezonu ise pandemi nedeni büyük darbe alan bu jenerasyondaki oyuncularımız, Covid sürecinde Avrupa ülkelerinin faaliyetleri ülkemize göre çok daha yoğun gerçekleştirdiği bu yaş grubunda A Grubunda mücadele ederek Avrupa ülkeleri ile aramızdaki farkları daha net görebilmemizi sağladı. 

Savunma tarafında gayretlerimizin güçlü kaldıraç etkisi ile alınan galibiyetlerde bile oyuncularımızın ofansif anlamda oyunu okuma, şut seçimi, saha görüşü, spacing, hücumda çok yönlülük, savunma yoğunluğu, devamlılık gibi oyun olgunluğu göstergesi niteliğindeki alanlarda alması gereken büyük mesafeler olduğu dikkat çekti. 

Kadın basketbolunun dışarıdan bakanlarca az bilinen bir karakteristiği olarak, hücumda topu iyi paylaşmadığımız maçlarda savunmamızı bir türlü toparlayamadık.  

Yukarıda belirttiğim nedenlere bağlı olarak 2021-2022 Kızlar BGL Liginin büyük bölümünün ve U18 Türkiye Finallerinin bir kategori alt seviye yani U16 düzeyine yakın oynanması, Avrupa şampiyonasında sonuçtan bağımsız oyun kalitesi olarak performansı etkileyen önemli nedenlerden biriydi. 

 
Genel resme bakıldığında 2022 U18 Milli Takımında bu kategoride yer alacak 2005 doğumlu 5 ismin yer alması, bunlardan bazılarının ön planda oyuncular olması ya da sıralamada üstümüzde yer alan Polonya ve İtalya gibi ülkeler önünde alınan (değerli) galibiyetlerin yukarıdaki gerçekleri perdelememesi gerektiği düşüncesindeyim. 

U18 Kategorisinde gelecek sene yer alacak 2005 ve 2006 doğumlu oyuncuların KBSL ve TKBL gibi deplasmanlı liglerde süre ve sorumluluk alması, BGL Liginin kalite ve sertliğini arttırarak türlü fedakarlıklarla yürütülen bu ligi U16 seviyesinden uzaklaştıracak idari kararların alınması 2023 U18 Şampiyonasında ortaya konacak performansı etkileyecek faktörler olacak. 

Turnuva öncesinde yüksek sesle ifade edilmese de geçmişte yaşanan travmalar nedeni ile çoğu kişinin aklında U18 Milli Takımı B ligine düşer mi sorusu vardı. 

Elde edilen derece tebrik edilecek nitelikte olmasa da Coach Ömer Buharalı ve ekibine gemiyi limana hasarsız getirdiği için teşekkür etmek gerekiyor. 

Ömer Buharalı’nın performansında  önemli  noktaların başında A Ligine dönen U20 Milli Takımı Coachu Çağrı Özek’in yaptığı gibi U18 Kız Milli Takımındaki yetki alanına müdahale girişimlerini profesyonel nezaketle ama tavizsiz geri çevirmesi oldu. 

Bu şekilde oyuncuların odaklanma sorunları ya da güven kayıpları gibi sıkıntılılar yaşamasının büyük ölçüde önüne geçildi. 

Görevli olduğu bu yaş grubunu, sezon içinde kulüp takımındaki çok yoğun mesaisine rağmen olabildiğince yakın takip etme çabası gösteren Ömer Buharalı, yukarıda belirtilen dezavantajlara, bazı oyuncuların geçmişlerine oranla büyük ritim kayıplarına rağmen elindeki kadroya zaman zaman çok iyi savunma yaptırarak, hücumda belirli süreçlerde takımın birbirine kenetlenmesine liderlik ederek kritik galibiyetlerde pay sahibi oldu.

 
Turnuva boyunca bench’ten gelen oyuncularının performanslarının göz ardı edilmemesi, kenardan gelen isimler rollerinin gereğini yaptıkça süre ve sorumluluklarının artması, U18 Kız Milli Takımının turnuva süresince dar bir rotasyona mahkum olmasını ve ekstra sakatlık risklerini önledi.    
Sonuç olarak Altyapı Milli Takımlarımızın Avrupa A Liginde olması büyük önem taşıyor. 

Basketbol dinamik bir spor. 

Defterler her sezon sonunda kapanıp yeni bir sezon için başka defter açılıyor. 

Önümüzdeki sezon defterini nasıl dolduracağımızı belirleyecek başlıca faktör bu turnuvalarda elde edilen tespitler,  geri bildirimler ve değerlendirmeler ışığında yapılacak çalışmalar olacak. 

Milli Takımlar oyuncu yetiştirme yeri değil. 

Milli Takım sınırlı sürede oyuncudan optimum verim alarak belirlenen hedefe odaklanılan bir süreç. 

Oyuncular dokuz ay bünyesinde bulundukları kulüplerinde yetişiyor. 

Bu gerçeği hiç “akıldan” çıkarmadan U18 Kız Mili Takım sürecinde elde edilen tespit ve geri bildirimlerin en çok U16-U18 ve U20 milli takımlarına oyuncu veren/verecek olan kulüpler ve coachlar tarafından anlaşılması gerektiği düşüncesindeyim.  

Twitter : @hayripekergin
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2759